لیگ فوتبال مدل 98؛ سرزمین عجایب!

به گزارش مجله نماشو، بالاترین سطح فوتبال ایران در حالی روزهای پر فراز و نشیبی را در سال 98 پشت سر گذاشت که اتفاقات نادری در آن به وقوع پیوست و خاطره ساز شد.

لیگ فوتبال مدل 98؛ سرزمین عجایب!

به گزارش مجله نماشو، لیگ برتر فوتبال در سال 98 با حاشیه شروع شد و با حاشیه به اتمام رسید. لیگی که نشان داد هنوز سردمدار اتفاقات عجیب است و هنوز هم می توان شاهد جنجال ها و حاشیه هایی بود که در هیچ جای دنیا دیده نمی گردد؛ از تاخیر در شروع لیگ گرفته تا شایعه مهندسی لیگ و حاضر نشدن یک تیم در زمین.

لیگ جذاب هجدهم با نبرد استقلال، پرسپولیس و سپاهان وارد سال 98 شد و شاگردان برانکو پیروز شدند فاتح مثلث رقابت شفر، قلعه نویی و برانکو باشند. جنجال در بازی برگشت پرسپولیس و سپاهان و کشیده شدن آن به نیمه نهایی جام حذفی دو تیم، اولین حاشیه جدی لیگ برتر در سال 98 بود؛ اتفاقاتی که با نقره داغی اصفهانی ها همراه شد و پرسپولیسی ها با تن ندادن به این حواشی صاحب دو جام شدند. کسب جام حذفی و لیگ هجدهم برای سرخ های پایتخت اتفاقی نادر در دنیا را رقم زد و مسئولان سازمان لیگ بدون برگزار کردن سوپرجام، این جام را تحویل پرسپولیس دادند تا احتمالا سرخ ها اولین تیم تاریخ باشند که به ازای بازی نکردن مسابقه ای جام می برند.

البته فینال جام حذفی به خوبی، ناکارآمدی حیدر بهاروند و سعید فتاحی را نشان داد به طوری که چنین مسابقه مهمی بدون برنامه ریزی آقایان با چهار ساعت تاخیر شروع شد و طرفداران داماش که پرسپولیسی ها جای آن ها را گرفته بودند، تنها توانستند ذره ای از حق خود را پس بگیرند. جالب ترین نکته درباره فاجعه فینال جام حذفی، حکم کمیته انضباطی درباره طالقانی، فتاحی و مدیران هر دو باشگاهبود که آنها را جریمه کرد اما لابی فدراسیون فوتبال باعث شد که کمیته استیناف در تصمیمی عجیب از خطای همه چشم پوشی کند و تنها مدیرعامل بی تقصیر داماش را جریمه کند! چشم پوشی کمیته استیناف، فتاحی را از تعلیق در آورد، جریمه طالقانی را بخشید و پرسپولیس و طرفدارانش که جای داماشی ها را گرفته بودند، بی تقصیر جلوه داد و یکی از عجیب ترین رای های تاریخ این کمیته بود.

شروع لیگ نوزدهم کم از جنجال های انتها لیگ هجدهم نداشت. فتاحی و تیمش تصمیم گرفته بودند قدمی برای حرفه ای تر شدن لیگ بردارند و سر و سامانی به بالاترین سطح فوتبال ایران دهند. آن ها در تصمیمی شجاعانه بیان کردند که تمامی باشگاه های لیگ فزونی باید در زمین های واجد شرایط میزبانی نمایند و استادیوم اختصاصی هر تیمی اگر مشکل دارد، باید پیش از شروع لیگ آن را حل نماید. این تصمیم با سفر و نظارت سعید فتاحی همراه بود ک حتی باعث شروع با تاخیر لیگ شد؛ تاخیری که صرفا برای هیچ بود زیرا در همان هفته های ابتدایی، مشکل های قدیمی استادیوم ها مثل رفتن برق، بلیت فروشی دستی، شرایط نامناسب بهداشتی و شماره گذاری جایگاه ها خودش را نشان دادند و انگار که لیگ نوزدهم برای هیچ و پوچ با تاخیر شروع شده بود. همین اتفاقات نادر باعث شد که در اوسط لیگ، سعید فتاحی از سمتش برکنار گردد و سهیل مهدی به عنوان مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر منصوب گردد. در این بین و با توجه به کنار رفتن تاج از ریاست فدراسیون فوتبال و سرپرستی موقت بهاروند در این فدراسیون باعث شد او توجه کمتری به لیگ داشته باشد و آن را به امان خدا رها کند.

این اتفاقات گوشه ای از لیگ پر فراز و نشیب سال 98 بود و عجیب ترین اتفاق این لیگ در ملاقات دو تیم پرسپولیس و سپاهان در بازی برگشت دو تیم در اصفهان رخ داد. شیوع ویروس کرونا، برگزاری مسابقات لیگ برتر را وارد حواشی جدیدی نموده بود و با دستور وزارت بهداشت، مسابقات ورزشی باید بدون حضور طرفداران برگزار می شد. در این بین سپاهانی ها کوشش زیادی کردند که بدون طرفدار در مقابل پرسپولیس صدرنشین قرار نگیرند و حتی تا یک ساعت پیش از شروع بازی به دنبال لغو آن بودند. 2 تیم باید در ساعت 16:15 روز 4 اسفند در استادیوم نقش دنیا آماده برگزاری می بودند که در اتفاقی عجیب، پرسپولیسی ها تنها به همراه تیم داوری به زمین آمدند و تیم میزبان هنوز به استادیوم نرسیده بود. طبق دستور ناظر مسابقه، شاگردان یحیی گل محمدی باید نیم ساعت منتظر سپاهان می ماندند و در طول این مدت، تیم قلعه نویی به استادیوم نقش دنیا رسید اما آن ها حاضر به آمدن داخل زمین نشدند و ناظر بازی نیز تصمیم به لغو مسابقه گرفت.

فردای آن روز، اصفهانی ها مدعی شدند که پرسپولیس به اندازه کافی صبر ننموده و این تیم در حال گرم کردن در راهروهای نقش دنیا بوده است! البته گوش کمیته انضباطی به این حرف ها بدهکار نبود و نتیجه بازی را 3 بر صفر به سود پرسپولیس بیان کرد تا سرخ ها در آستانه کسب جامی دیگر باشند.

تنها یک هفته بعد از این اتفاق، برگزاری تمام بازی های لیگ برتر به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو و برگزاری ادامه لیگ نوزدهم به 14 فروردین 99 و سپس به انتها فروردین ماه موکول شد.

به جز این اتفاقات، لیگ مدل 98 از دید بسیاری از تیم ها همواره بوی مهندسی می داد و هر تیمی پس از باخت و انداختن باخت تقصیر داور، لیگ را مهندسی شده خطاب می کردند و اشتباهات داوران را عمدی می دانستند. این حرف ها باعث درگیری های زیادی بین چهار مدعی اصلی یعنی استقلال، پرسپولیس، سپاهان و تراکتور شد و تا آخرین روزهای 98 نیز این صحبت ها ادامه داشت.

معلوم نیست آینده لیگ نوزدهم در سال 99 به چه شکل خواهد بود و آیا ادامه لیگ برگزار می گردد یا نه اما باید امیدوار بود که سهیل مهدی و تیمش سر و سامانی به برگزاری مسابقات این لیگ در سال جدید دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 995

به "لیگ فوتبال مدل 98؛ سرزمین عجایب!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیگ فوتبال مدل 98؛ سرزمین عجایب!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید