محوطه باباکمال تویسرکان، محوطه &ampshyای کلیدی در مطالعات باستان شناسی غرب ایران

به گزارش مجله نماشو، کاوش باستان شناختی محوطه تاریخی باباکمال در تویسرکان همدان نشان داد این محوطه تاریخی یکی از جنوبی ترین نقاط حضور اقوام یانیقی در حوزه فرهنگی زاگرس مرکزی و محوطه ­ای بسیار ارزشمند و کلیدی در مطالعات باستان شناسی غرب ایران است.

محوطه باباکمال تویسرکان، محوطه &ampshyای کلیدی در مطالعات باستان شناسی غرب ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، یعقوب محمدی فر، سرپرست هیئت کاوش باستان شناختی محوطه باباکمال در تویسرکان همدان امروز سه شنبه 22 آبان 97 با اعلام این خبربه ثبت تپه باباکمال در فهرست آثار ملی ایران در سال 1353 اشاره نمود و از تخریب این تپه در سال های اخیر تحت تاثیر عوامل مختلف اطلاع داد.

او با بیان این نکته که پروژه کاوش باستان شناختی محوطه باباکمال با تامین اعتبار استانی و با صدور مجوز توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اهداف کاوش لایه نگاری، معین عرصه و پیشنهاد حریم انجام شد، گفت: در این کاوش 15 گمانه به منظور معین عرصه و پیشنهاد حریم ایجاد شد و محدوده اصلی و مساحت تپه مورد شناسایی نهاده شد.

به گفته این باستان شناس؛ 3 گمانه کاوش و لایه نگاری در بخش شمالی و شرقی تپه ایجاد شد که نتایج قابل توجهی داشت.

او اضافه کرد: در ترانشه بخش مرتفع تپه، لایه­های مختلفی از دوره اسلامی، اشکانی و همچنین دوره آهن (احتمالا ماد) تعیین شد.

محمدی فر با اشاره به این نکته که میزان برداشت قابل توجه خاک تپه در جهبه شرقی محوطه سبب شد تا بخشی از تپه به صورت برش خورده قابل مشاهده باشد، گفت: به همین دلیل، دو ترانشه لایه نگاری در قسمت مذکور ایجاد شد و نتایج چشمگیری به دست آمد.

او از جمله دستاوردها به شناسایی لایه ­های آهن 2 در زیر لایه­ های آهن 3 اشاره نمود که از نظر توالی لایه نگاشتی در زاگرس مرکزی و غرب ایران بسیار ارزشمند است.

او در ادامه گفت: همچنین در لایه­ گودین 3 به خصوص فازهای اولیه این دوره یعنی فاز 6 و 5 گودین 3 به خوبی شناسایی شد که در زیر لایه­ های فرهنگ یانیق قرار داشت و به همین دلیل این محوطه را می توان به عنوان یکی از جنوبی ترین نقاط حضور اقوام یانیقی در حوزه فرهنگی زاگرس مرکزی دانست.

محمدی فر اظهار کرد: در ادامه کاوش ­ها، لایه ­هایی از دوره مس و سنگ میانی و جدید و در زیر لایه­ های دوره مفرغ قدیم شناسایی شد.

او گفت: با توجه به دوره­ های فرهنگی مختلف شناسایی شده در تپه باباکمال می­توان این محوطه را از ارزشمندترین محوطه­ های استان همدان در حوزه فرهنگی زاگرس مرکزی و غرب ایران نام برد که پتانسیل بسیار مناسبی برای مطالعه و پژوهش در مورد دوره ­های مختلف فرهنگی و تاریخی از جمله دوره فرهنگ یانیق، فرهنگ گودین 3 و دوره آهن 2 و آهن 3 (احتمالا ماد) دارد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2909

به "محوطه باباکمال تویسرکان، محوطه &ampshyای کلیدی در مطالعات باستان شناسی غرب ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محوطه باباکمال تویسرکان، محوطه &ampshyای کلیدی در مطالعات باستان شناسی غرب ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید