مخالفت مجلس با بررسی طرح احیای بافت های تاریخی

به گزارش مجله نماشو، به گزارش خبرنگاران، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی طرح حمایت از احیا و مرمت بافت های فرهنگی و تاریخی و توانمندسازی ساکنان و مالکان این بافت ها که در کمیسیون مشترک رسیدگی به این طرح تدوین شده است، برای تصمیم گیری درباره بررسی آن مطابق اصل 85 قانون اساسی به صحن علنی ارائه شد که پس از صحبت های موافقان و مخالفان، این طرح به تصویب نرسید.

مخالفت مجلس با بررسی طرح احیای بافت های تاریخی

در صورت موافقت نمایندگان با این طرح، کمیسیون مشترک مجلس بر اساس اصل 85 قانون اساسی، وظیفه بررسی و تصویب طرح 20 ماده ای حمایت از احیا و مرمت بافت های فرهنگی و تاریخی و توانمندسازی ساکنین و مالکین آنها را بر عهده می گرفت.

موافقان در دلایل موافقت خود به نکاتی از جمله ضرورت خروج از اتکا به درآمدهای نفتی و بهره گیری از درآمدهای ناشی از گردشگری و کمک به اشتغالزایی و توسعه مناطق محل استقرار بافت های تاریخی و فرهنگی اشاره کردند؛ همچنین با اشاره به فرایند مهاجرت جمعیت و کاهش فعالیت مالی در بافت های تاریخی، به ضرورت تدوین نظام نامه ای برای حفاظت و احیای این بافت ها و توانمندسازی درآمدی مالکان و ساکنان آنها اشاره کردند.

مخالفان این طرح نیز مغایرت با اصل 75 قانون اساسی مبنی بر وجود بار مالی و کاهش سطح عمومی درآمد دولت و شهرداری ها با مواد این طرح را از دلایل مخالفت خود اعلام کردند.

در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 77 رأی موافق، 69 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر در صحن، با این طرح مخالفت کردند.

به این ترتیب در صورتی که طراحان به بررسی این طرح اصرار داشتند، باید آن را مجددا و به صورت عادی در نوبت بررسی طرح ها و لوایح قرار دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3922

به "مخالفت مجلس با بررسی طرح احیای بافت های تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت مجلس با بررسی طرح احیای بافت های تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید