چرا در هواپیما باید تلفن همراه خود را روی حالت پرواز بگذاریم؟

به گزارش مجله نماشو، چرا در هواپیما موبایل روی حالت پرواز است؟

هواپیماها قوانین زیادی دارند، برخی از این قوانین هیچوقت در جایی گفته نشده و کاملا شخصی هستند مثل این قانون که هیچ وقت وقتی مسافر پشت سرتان در حال غذا خوردن است جایگاه خود را خم نکنید و یا اینکه هیچ وقت پابرهنه به سرویس بهداشتی نروید! اما برخی از قوانین هم از سیاست های رسمی هستند و قبل از اینکه هواپیما بلند گردد به وسیله بلندگو به همه اعلام می شوند. وقتی بر روی جایگاه نشسته اید و خودتان را برای پروازی آرام آماه نموده اید بعد از اینکه از شما خواسته می گردد که کمربندهایتان را ببندید، سینی جلوی جایگاه را بالا برنید و جایگاه را جلو بیاورید این جمله آشنا را هم می شنوید که موبایل خود را کاملا خاموش کنید و یا آن را بر روی حالت پروازبگذارید. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا بدانید چرا باید در هواپیما موبایل را بر روی حالت پرواز گذاشت.

چرا در هواپیما باید تلفن همراه خود را روی حالت پرواز بگذاریم؟

با اینکه الان دیگر در بیشتر جاهها می توانید همراه خود موبایل داشته باشید و با اینکه بیشتر ایرلاین ها در ارتفاعات بالا وای فای پرسرعت به مسافران خود می دهند اما چرا باز هم از ما خواسته می گردد تا موبایل را روی حالت پرواز بگذاریم؟ اگر موبایل خود را روشن بگذاریم تاثیری روی هواپیما می گذارد؟ وقتی موبایل بر روی حالت پرواز قرار می گیرد عملکردهای ارتباطی غیرفعال می گردد هر چند که در بیشتر دستگاه ها هنوز هم می توان از وای فای موبایل استفاده کرد.

این درخواست بیشتر برای ایمنی است و در دهه 1990 از ترس اینکه فرکانس های موبایل در سیستم های الکتریکی هواپیما اختلال ایجاد کند و یا باعث سقوط گردد ممنوعیت استفاده از موبایل در هواپیماها اجرا شد. هنوز هم خلبان ها می گویند که انتقال سیگنال های موبایل می تواند باعث تداخل صوتی روی رادیوهای هواپیما گردد. این تداخل، می تواند فراکانس های رادیو را به مدت یک با دو ثانیه مسدود کند و در ارتباط بین خلبان و برج مراقبت مشکلاتی به وجود بیاورد به طوری که برای چند ثانیه صدای بین آن ها قطع گردد.

یک تلفن همراه با چندین برج مخابراتی در حال ارتباط و مبادله سیگنال است و باید در هر زمان با آن ها در ارتباط باشد. اگر فاصله موبایل تا برج ها زیاد باشد، تلفن همراه سیگنال خود را تقویت کند تا بتواند با برج ها ارتباط برقرار کند. اینگونه ارتباطات می تواند با عملکرد سنسورهای هواپیما تداخل پیدا کند و باعث ایجاد مشکلاتی برای تجهیزات هواپیما شوند. اما نگران نباشید چون هواپیما امن تر از آن است که با این اختلال ها سقوط کند.

در هر حال موبایل برای ایجاد این اختلال باید با فاکتورهای دیگری هم همراه باشد: اگر در ارتفاع 5000 تا 10000 پایی تماسی با تلفن همراه برقرار گردد بسته به فاصله تلفن تا کابین خلبان و مدل گوشی ممکن است اختلاتی ایجاد گردد که با پیشرفت تکنولوژی هواپیماها این اتفاق هم کمتر و کمتر می گردد به طوری که اگر موبایل خود را هم در طول پرواز خاموش نکنید ممکن است فقط با سرزنش مهماندار روبرو شوید! نه بیشتر.

منبع: cntraveler.com

منبع: الی گشت
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2084

به "چرا در هواپیما باید تلفن همراه خود را روی حالت پرواز بگذاریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا در هواپیما باید تلفن همراه خود را روی حالت پرواز بگذاریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید