کرسی چینی چیست؟ ابزار و راهنمای اجرای کرسى چینى با آجر یا سنگ

به گزارش مجله نماشو، کرسی چینی از دیرباز تا به امروز به عنوان راه حلی برای ایجاد اختلاف ارتفاع بین سطح داخلی و خارجی ساختمان در نظر گرفته می شد. عموماً انسان ها از نظر ذاتی علاقه زیادی دارند تا در یک اختلاف سطح مشخصی نسبت به زمین قرار بگیرند. کافی است فقط به خانه های حیاط دار قدیمی ایرانی نگاه کنید، تراس بنا با تعداد چند پله، در سطحی بالاتر از زمین واقع شده است، به این صورت افراد می توانستند احساس امنیت و تسلط بیشتری نسبت به قلمرو خود داشته باشند (محیط زندگی). با چنین فلسفه ای کرسی چینی به یک ضرورت بدل شد؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

کرسی چینی چیست؟ ابزار و راهنمای اجرای کرسى چینى با آجر یا سنگ

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

کرسی چینی چیست؟

منظور از کرسی چینی، چیدن چندین ردیف آجر می باشد، که موجب اختلاف ارتفاع بین سطح داخل و خارج ساختمان می گردد و دیواری که این اختلاف ارتفاع را ایجاد می نماید، کرسی نامیده می گردد. دیوار کرسی چینی، دیواری است که بین دیوار باربر و پی قرار می گیرد. این اختلاف ارتفاع باعث می گردد تا احتیاج به عایق احساس گردد. نقش عمده کرسی چینی، تأمین سطح اتکای بیشتر برای دیوار و یکپارچگی بیشتر آن با شالوده می گردد. این فرآیند همچنین به منظور تأمین ارتفاع لازم تا تراز کف سازی انجام می گردد. همچنین برای عبور لوله های فاضلاب در زیر کف سازی نیز می توان از کرسی چینی نهایت استفاده را بُرد.

ابزار و وسایل لازم جهت کرسی چینی

استفاده از ابزار و وسایل مورد احتیاج متناسب با کار، موجب پیشرفت در فرایند آن و تسریع در انجام کار می گردد. بنابراین برای انجام کرسی چینی به بعضی از ابزار های ساده بنایی نظیر تیشه، ریسمان کار، ماله، شمشه آهنى، شیلنگ تراز، متر، تراز، کمچه، استامبولى و نیز سایر ابزار های معمولی مثل بیل، فرقون و سایر موارد احتیاج داریم. لذا تهیه و استفاده از این ابزار ها برای آغاز کار ضروری می باشند.

مصالح مورد احتیاج در کرسی چینی

برای انجام کرسی چینی، به مصالح مختلفی بنابر نوع دیوار احتیاج پیدا خواهیم کرد. از جمله این مصالح می توان به، ماسه و سیمان، ملات باتارد (ماسه، سیمان، آهک، آب)، آجر و سنگ، ملات ماسه و آهک اشاره نمود.

در مناطقی که سنگ به وفور یافت می گردد، به خصوص مناطق کوهستانی، از سنگ های لاشه و ملات ماسه و سیمان یا باتارد (ماسه، سیمان، آهک، آب)، برای اجرای کرسی چینی استفاده می گردد و باید دقت کرد که از سنگ های باکیفیت و مرغوبی در این کار استفاده گردد.

چگونگی ساخت ترکیبات ملات ها، یکی از نکات مهمی است که باید در اجرای کرسی چینی مورد توجه قرار گیرند و مطابق با دستورات زیر انجام می گردند:

  • ملات باتارد با نسبت حجمى 1 به 1 به 6 (1 بخش سیمان، 1 بخش آهک، 6 بخش ماسه)
  • ملات ماسه و سیمان با نسبت حجمى 1 به 3 (1 قسمت سیمان، 3 قسمت ماسه)
  • ملات ماسه و آهک با نسبت حجمى 2 به 5 (2 بخش آهک و 5 بخش ماسه)

اصول کرسی چینی

کرسی چینی معمولاً به سه دلیل انجام می گردد:

  • افراد معمولا تمایل دارند که محل سکونت شان از سطح زمین بالاتر باشد، زیرا این چنین احساس امنیت بیشتری می نمایند.
  • بیشتر زمین هایی که برای ساختمان سازی به کار گرفته می شوند، اغلب دارای شیب بوده و تراز نیستند. به همین دلیل، کرسی چینی برای تراز کردن کف ساختمان و رفع کردن درجه شیب آن استفاده می گردد.
  • اختلاف ارتفاع کف داخل با کف خارج ساختمان، باعث اجرای اصولی کرسی چینی می گردد.

ارتفاع کرسى چینى باید از روى سطح پِی تا حداقل 30 سانتی متر بالاتر از کف تمام شده محوطه پیرامون ساختمان باشد که از طرف داخل ساختمان، در کف پنهان می گردد و از طرف خارج، بدنه آن نماسازى می گردد که به آن ازاره یا هزاره گفته می گردد.

شناخت مصالح مورد احتیاج برای کرسى چینى

کرسى چینى با استفاده از آجر یا سنگ روی پى اجرا می گردد، تا بار انتقالی از ستون به سطح وسیع تری از فونداسیون توزیع گردد. کرسى چینى اغلب با آجر های مقاوم و توپُر و با استفاده از ملات ماسه و سیمان و رعایت اصول اجرایی در آجرچینى انجام می گیرد. کرسى چینى بایستی تا حد ممکن، با پیوند کله انجام بگیرد، تا بار دیوار را به صورت یکسان پراکنده کند و اگر آجرهاى راسته لازم باشد، باید آن ها را در میانه دیوار قرار دهیم. برای صرفه جویی در مصالح، می توان کرسی چینی را به صورت پلکانی نیز اجرا کرد.

راهنمای اجرای کرسى چینى با آجر یا سنگ

عرض کرسى چینى باید از هر طرفِ عرض دیوار، پنج تا 10 سانتی متر بیشتر باشد. به عنوان مثال، عرض کرسى چینى برای دیوار باربری که 35 سانتی متری است، باید حداقل 45 سانتی متر باشد. در کرسى چینى با آجر، باید از آجرهاى فشارى مناسب زنجاب شده و ملات ماسه و سیمان و رعایت اصول درست آجرچینی استفاده گردد. همچنین در کرسى چینى با سنگ نیز، از سنگ های طبیعی مناسب و ملات ماسه و سیمان یا ملات باتارد، به شکلی اصولی استفاده می گردد.

تراز کردن سطح کرسى برای عایق بندی

اولین گام برای اجرای عایق کاری در هر سطحی، انجام زیرسازى برای آن سطح است. سطح کرسى چینى، جهت عایق کاری باید زیرسازى شده و کاملاً تراز گردد و به منظور دستیابی به این هدف، ردیف های کرسى چینى به خصوص در ردیف پایانى بایستی کاملاً تراز شوند. برای هم سطح کردن ردیف های کرسى چینى، می توان از شیلنگ تراز یا شمشه و تراز دستی استفاده کرد. جهت زیرسازى عایق کاری باید از ملات ماسه و سیمان با نسبت 1 به 3 استفاده می گردد. بدین صورت که بعد از ساخت ملات و ریختن آن روى دیوار کرسى چینى، آن را به وسیله ماله کاملاً صاف می کنیم. همچنین، هر دو طرف دیوار کرسى چینى به اندازه 10 تا 25 سانتی متر با ماسه و سیمان پُر گردد. سپس، بعد از خشک شدن ماسه و سیمان، عایق کاری روی دیوار کرسی چینی انجام می گردد.

کلام آخر

کرسی چینی هنوز هم در بسیاری از ساختمان های کشور اجرا می گردد، هدف از ساخت آن بسیار ساده بوده و اجرای عملیات کار هم فرآیندی معین دارد. این فرایند با استفاده از آجر و ملات ماسه و سیمان در زیر دیوارهای زیر زمین اجرا می گردد. تنها لازم است بعد از اجرای دیوارچینی، عایق کاری به درستی اعمال گردد تا از نفوذ رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری کرد. در هر صورت، اجرای کرسی چینی ضروری نیست، اما بعضی از شرایطی که در بالا بیان شد، می توانند دلایلی برای عملیاتی کردن فرآیند ساخت این مرحله از ساختمان باشند.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3619

به "کرسی چینی چیست؟ ابزار و راهنمای اجرای کرسى چینى با آجر یا سنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرسی چینی چیست؟ ابزار و راهنمای اجرای کرسى چینى با آجر یا سنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید