سرویس CloudFlare چیست؟

به گزارش مجله نماشو، از چه روش هایی برای افرایش سرعت بارگذاری صفحات سایت خود در مرورگر بازدید کنندگان سایت خود استفاده می کنید؟ برای افزایش امنیت سایت خود و جلوگیری از هک شدن سایت خود چه راه کارهایی را پیدا نموده اید و از چه ابزارهایی استفاده می کنید؟ در این نوشته از خبرنگاران به معرفی کامل سرویس CloudFlare می پردازیم که با استفاده از آن به صورت رایگان در سایت خود می توانید از انواع روش های افزایش سرعت و امنیت به آسانی بهره ببرید.

سرویس CloudFlare چیست؟

سرویس CloudFlare چیست و چه کاری انجام می دهد؟

همه چیز از سال 2004 آغاز شد! بله هنگامی که Matthew Prince و Lee Holloway درباره این موضوع فکر می کردند که ایمیل های اسپم از کجا می آیند؟ همین فکر با ایده پردازی های بیشتر به همراه Michelle Zatlyn باعث شد که پروژه Honey Pot که در اصل برای شناسایی و ایجاد پایگاه داده هایی از اسپم ها است راه اندازی شد و در نهایت در سال 2009 این سه نفر با دیدن این موضوع که هزاران نفر دیگر از 185 کشور دنیا در پروژه آن ها عضو شده اند و آن ها نیز در خصوص جدیدترین اسپم ها خبر رسانی می نمایند تصمیم گرفتند که سرویس CloudFlare را راه اندازی بنمایند.

در اصل CloudFlare سرویسی است که شما با در اختیار گذاشتن دامین یا همان آدرس اینترنتی سایت خود به آن این اجازه را می دهید که در هنگامی که بازدید نمایندگان سایت شما صفحات و دیگر محتوای سایت شما را درخواست می نمایند این اطلاعات از سرورهای قدرتمند آن بگذرد و وظیفه شناسایی بازدید نمایندگان و همچنین تغییرات بر روی محتوای سایت شما بر عهده آن است. شما می توانید با انجام چند مرحله ساده این عمل را انجام داده و با خیال راحت از امنیت سایت خود مطمئاً شوید و همچنین بازدید نمایندگان سایت شما از اینکه صفحات سایت شما برای آن ها خیلی سریعتر به نمایش در می آید رضایت بیشتری را از سایت شما و استفاده از آن پیدا می نمایند.

همچنین با استفاده از این سرویس می توانید از آمارگیر دقیق این سیستم نیز بهره ببرید. دلیل دقیق بودن آمارهای گزارش داده شده از بازدید های سایت شما این است که این آمارگیر با استفاده از اضافه کردن یک کد خاص به صفحات سایت شما کار نمی نماید که در صورت اجرا نشدن آن بازدید های کاربران نیز شمرده نگردد بلکه به صورت کاملاً حرفه ای و بدون کند کردن درخواست های بازدید نمایندگان برای نمایش سایت شما تک تک درخواست ها از سرور سایت شما را شمارش می نماید و مهم نیست که آن درخواست دیدن یک صفحه وب باشد و یا مثلاً دانلود یک فایل و ….

چگونه سرعت سایت من افزایش پیدا می نماید؟

در جواب به این سوال که چگونه CloudFlare می تواند سرعت بارگذاری سایت شما را افزایش دهد باید بگوییم که این سرویس در سراسر دنیا 12 سرور قدرتمند را دارد که در حقیقت از آن ها به عنوان CDN که در نوشته CDN چیست به طور کامل با آن آشنا شدیم استفاده می نماید. تمامی فایل های ثابت (مثل CSS، JS و …) در اولین درخواست یا بازدید از صفحات سایت شما در سرورهای این سرویس ذخیره سازی می گردد و هر بازدید نماینده در هنگام بازدید از سایت شما به جای سرور اصلی یا هاست شما از نزدیک ترین سرور CloudFlare این فایل ها را دریافت می نماید و این امر باعث افزایش چشم گیری در سرعت بارگذاری صفحات سایت یا وبلاگ شما در مرورگر کاربران می گردد. توجه داشته باشید این امر همچنین باعث کاهش ترافیک و بار بر روی سرورهای اصلی سایت شما می گردد که می تواند تا 60 درصد در حالت معمول پهنای باند مصرفی سایت شما را کاهش دهد به این دلیل که تنها در چند ساعت یک بار یک فایل از سرور شما خوانده می گردد و بر روی سرورهای CloudFlare ذخیره سازی می گردد و تمامی بازدید نمایندگان سایت شما دیگر از سرورهای CloudFlare این فایل ها را بر روی سیستم خود دریافت می نمایند.

البته این سرویس می تواند با ایجاد تغییرات بر روی محتوای صفحات سایت شما نیز به صورت اتوماتیک باعث افزایش سرعت سایت شما گردد که در زیر با روش هایی که می توانید با استفاده از این سرویس از آن ها استفاده کنیم آشنا می شویم.

 1. ابزار Auto Minify: با استفاده از این ابزار تمامی کدهای HTML سایت شما بهینه سازی می شوند و قسمت های اضافی از آن ها در هنگام ارسال به بازدید نمایندگان حذف می گردد که این کاهش حجم باعث سریعتر دیده شدن سایت شما در مرورگر بازدید نمایندگان می گردد. همچنین تمامی فایل های CSS و JS که شما در صفحات سایت خود از آن ها استفاده نموده اید نیز به همین صورت بهینه سازی شده و با یکدیگر یکی می شوند تا در بهترین حالت ممکن به دست بازدید نمایندگان برسند و به سرعت عملیات بازگذاری صفحات سایت شما به اتمام برسد.
 2. ابزار Rocket Loader: این ابزار نیز تمامی اسکریپت های داخلی و خارجی به کار رفته در صفحات سایت شما را به صورت اتوماتیک بهینه سازی می نماید و با این کار تمامی اسکریپت های به کار رفته به صورت همزمان بارگذاری شده و به سرعت در مرورگر بازدید نمایندگان سایت شما اجرا می شوند.
 3. ابزار Website Preloader: در اولین بازدید یک کاربر از صفحات سایت شما اگر در پس زمینه سایت شما فایل های پر کاربرد آن بر روی سیستم آن کاربر ذخیره سازی گردد فکر می کنید مرور و حرکت بین صفحات سایت شما چقدر سرعت می بخشد؟ بله، این ابزار با استفاده از این ویژگی می تواند سرعت سایت شما را تا درصد بالایی افزایش دهد. تنها توجه داشته باشید برای استفاده از این ابزار باید از حساب های Pro (پولی) سرویس CloudFlare بهره ببرید.
 4. سازگاری با دیگر DNS ها: همانطور که در بالا تر گفتیم این سرویس همانند یک DNS می تواند سرعت سایت شما را افزایش دهد اما اگر هم اکنون نیز از سرویس دهنده DNS دیگری استفاده می کنید در کنار آن می توانید از این سرویس نیز بهره ببرید. این به معنای سازگاری کامل CloudFlare با دیگر سرویس دهنده های DNS است.
 5. App های موجود: یکی از ابزارهای دیگری نیز که این سرویس در اختیار ما می گذارد استفاده از دیگر سرویس های محبوب در سایت خود است که در پایین تر بطور کامل با آن ها آشنا می شویم. در App های موجود بسیاری از سرویس هایی که موجب بهینه سازی سرعت سایت شما می شوند نیز وجود دارد.
 6. فشرده سازی اطلاعات با GZIP: در هنگام استفاده از این سرویس می توانید تمامی محتوایی که بین سرور سایت شما و مرورگر بازدید نمایندگان انتقال پیدا می نماید را ابتدا فشرده سازی کنید و سپس ارسال کنید و در مرورگر کاربر این اطلاعات فشرده سازی شده دوباره به حالت اولیه خود تبدیل می شوند. این امر باعث کاهش حجم اطلاعات دریافتی مورد احتیاج بازدید نمایندگان می گردد که در سریعتر نمایش داده شدن صفحات سایت شما برای آن ها تاثیر زیادی را دارد.
 7. بهینه سازی Cache header: این امکان نیز باعث می گردد که تمامی فایل ها و اطلاعاتی که ثابت هستند در سیستم بازدید نمایندگان به صورت موقتی ذخیره سازی شوند و این امر باعث به حداقل رسیدن درخواست های تکراری از سرور ها و افزایش سرعت نمایش صفحات سایت شما می گردد و دیگر احتیاجی نیست برای بازگذاری صفحه جدیدی از سایت شما همان فایل های قبلی دوباره به وسیله مرورگر بازدید نمایندگان از سرورها دریافت شوند.
 8. و …

توجه داشته باشید که برای استفاده از ابزارها و امکاناتی که در بالا ذکر شد شما احتیاج به هیچگونه تنظیم و یا درج کد جدیدی در صفحات سایت خود ندارید و اگر دوست داشته باشید این سرویس به صورت اتوماتیک اینکار ها را برای شما انجام می دهد. نکته جالب توجه این سرویس افزایش ابزارها و امکانات آن به صورت دوره ای است با اینکه یک سرویس رایگان است و شما می تواند از آن بدون هزینه کردن 1 تومان بهره ببرید. پس در آینده نزدیک شاهد استفاده از روش های دیگری نیز در این سرویس برای افزایش سرعت سایت خود خواهیم بود.

چگونه امنیت سایت من افزایش پیدا می نماید؟

سوال دیگری که شاید برای شما پیش بیاید این است که این سرویس با استفاده از چه روش ها و تکنیک هایی می تواند امنیت سایت ما را افزایش دهد؟ در جواب به این سوال باید بگوییم که CloudFlare با استفاده از هر حمله و تحدیدی که برای یکی از سایت های استفاده نماینده از خدمات خود تمامی سایت ها و دامنه هایی که از سرویس های آن استفاده می نمایند را در برابر آن حمله مقاوم می نماید و با توجه به تعداد سایت های زیادی که برای امن کردن خود از آن استفاده می نمایند می توانیم بگوییم دیگر سایت ما در مقابل هر نوع حمله ای مقاوم می گردد. اما روش ها و امکانات دیگری که این سرویس برای سایت ما از لحاظ امنیتی می تواند فراهم کند را در پایین می بینیم.

 1. نظارت بر Browser integrity: هر درخواستی که از سرور سایت شما انجام می گردد در صورتی که از سرویس CloudFlare استفاده می کنید ابتدا با استفاده از HTTP headers ارسالی بررسی می گردد و اگر یک تحدید شناخته شده سریعاً دسترسی آن به سرور ها و محتوای سایت شما قطع می گردد. با استفاده از این روش تمامی ربات ها و اسکریپت های مخربی که بخواهند از قوانین امنیتی سایت شما پای خود را فرا تر بگذارند به راحتی شناخته شده و در همان ابتدای کار خود متوقف می شوند.
 2. استفاده از سوابق بازدید نماینده: یکی دیگر از روش هایی که برای جلوگیری دسترسی کاربران و ربات هایی که ممکن است برای سایت شما تحدید ایجاد نمایند و عملیات مخربی را در آن انجام دهند استفاده از سوابق آن کاربر در هنگام استفاده های قبلی خود از اینترنت است. در این صورت مثلاً اگر آن کاربر در گذشته سابقه ارسال پیغام های اسپم را داشته باشد و یا اینکه فعالیت هایی مضری مانند استفاده از روش های Exploit و دیگر روش های هک کردن سایت ها استفاده نموده باشد به راحتی تشخیص داده شده و دسترسی آن به محتوای سایت شما قطع می گردد.
 3. مخفی کردن اطلاعات از کاربران بد: یکی دیگر از امکاناتی که در اختیار ما با استفاده از این سرویس قرار می گیرد امکان نمایش ندادن برخی از قسمت ها و محتویات سایت خود برای کاربران بد و هکر است. مثلاً اگر یک فرم ورود و یا ثبت نام در صفحه های سایت خود دارید و از امن بودن آن به صورت کامل اطمینان ندارید هنوز، کافی است با استفاده از تگ های مربوطه که در آینده با آن ها آشنا می شویم این قسمت ها را به بازدید نمایندگانی که مشکوک به هکر بودن و انجام دادن فعالیت های مخرب هستند نمایش ندهید.
 4. استفاده اتوماتیک از صفحات من یک انسان هستم!: ممکن است نگران شوید که کاربران معمولی نیز که قصد ورود به سایت شما را دارند در صورت استفاده از IP اشتراکی و یا دیگر روش ها به عنوان یک ربات و برنامه مخرب شناخته شوند و نتوانند به سایت شما دسترسی داشته باشند. درباره این نگرانی شما باید بگوییم که CloudFlare در هنگام برخورد با اینگونه موارد صفحه ای را نمایش می دهد که کاربر مربوطه با وارد کردن کد کپچا نمایش داده شده می تواند اعلام کند که یک انسان است و قصد انجام فعالیت های مخرب را در سایت شما ندارد. گفتنی است صفحه مربوطه کاملاً قابل سفارشی سازی است و شما می توانید محتوای نمایش داده شده در آن به سلیقه خود نوشته و اعمال کنید.پ
 5. شناسایی بازدید نمایندگان مورد حمله قرار گرفته: اما در برخی از اوقات مثلاً سیستم یکی از بازدید نماینده سایت شما با رفتن به سایت دیگری ویروسی شده است و ممکن است با استفاده از سایت شما و ارسال و دریافت اطلاعات در سایت شما تاثیر مخربی را بر روی سایت شما بگذارد و یا اینکه برای دیگر بازدید نمایندگان و کاربران سایت شما مضر باشد. در این صورت نیز جالب است بدانید CloudFlare در صورت احتیاج شما می تواند دسترسی اینگونه بازدید نمایندگان را نیز به سایت شما محدود کند.
 6. مسدود کردن دسترسی به وسیله IP یا کشور: شما می توانید به راحتی دسترسی هر IP یا بازه ای از IP ها را به سایت خود مسدود کنید و با این کار از دست سرورها و افراد مخرب برای همواره راحت شوید. همچنین می توانید مثلاً با وارد کردن کلمه Iran و تائید کردن این کشور تمامی کاربرانی که از این کشور درخواست دسترسی به سایت شما را دارند تائید کنید و یا با انتخاب گزینه مسدود کردن دسترسی تمام افراد ساکن در یک کگردد خاص را از سایت خود محدود کنید.
 7. دیواره آتش آنلاین (WAF): برای استفاده از این دیوار آتش احتیاج به نصب هیچگونه سخت افزار و یا نرم افزار خاصی بر روی سرور سایت شما نیست و تنها با فعال کردن آن سایت شما از تمامی تحدیدها و هکر هایی که می خواهند از روش های مختلف مانند XXS JavaScript، SQL injection و یا دیگر روش های معمول برای نفوذ به سایت شما و انجام کارهای مخرب استفاده نمایند به صورت بلادرنگ در امان باشید. البته استفاده از این دیواره آتش به صورت کامل تنها برای کاربران Pro این سرویس امکان پذیر است و در هنگام استفاده از حساب های معمولی (رایگان) در این سرویس تنها بخشی از این امکانات دیواره آتش در دسترس ما است.
 8. محافظت از پهنای باند سایت شما با Hotlinking protection: اگر دوست دارید دیگر وبمستر ها و سایت های اینترنتی نتوانند با نشان دادن تصویر ها و دیگر فایل های موجود در سرور سایت شما پهنای باند شما را مصرف نمایند می توانید از این امکان برای جلوگیری از نمایش فایل های موجود در سایت خود در دیگر سایت ها بهره ببرید. گفتنی است این امکان با استفاده از بررسی ارجاع دهنده مربوطه به هر درخواست این کار را انجام می دهد.
 9. استفاده از SSL تنها با یک کلیک: با استفاده از حساب نوع سومی که CloudFlare در کمپانی VeriSign دارد به شما این امکان را می دهد که در هر کجای سایت خود که احتیاج به رو و بدل شدن اطلاعات مهم و خصوصی بین سایت شما و بازدید نمایندگان وجود دارد از گواهینامه SSL و کدگذاری های بسیار پیشرفته امنیتی بهره ببرید. در صورتی که حساب کاربری شما در این سرویس Pro باشد تنها با یک کلیک می توانید این امکان را به سایت خود افزوده و از آن به راحتی بهره ببرید و هزینه اشتراکی که شما برای این سرویس در یکی از زیر دامنه های خود باید بپردازید تنها 1 دلار در ماه است که با مقایسه با روش های دیگر استفاده از این ابزار تقریباً می توان گفت شما از این ابزار با CloudFlare رایگان استفاده می کنید.
 10. و …

همانطور که می بینید شما با استفاده از این سرویس بدون داشتن اطلاعات خاصی در این باره می توانید سایت خود را از لحاظ امنیتی بیمه کنید و جالب اینجا است که بیشتر امکانات شرح داده شده در بالا تنها با ثبت سایت شما در این سرویس فعال می شوند و برای استفاده از آن ها احتیاج به هیچگونه تنظیم اضافی وجود ندارد.

دیگر امکانات سرویس CloudFlare برای سایت شما

اما CloudFlare مانند هر سرویس اینترنتی دیگر روز به روز به فکر توسعه و کامل تر شدن امکاناتی است که به کاربران خود عرضه می نماید به همین خاطر اگر حالا تصمیم بگیرید که از این سرویس در سایت یا وبلاگ خود بهره ببرید می توانید علاوه بر اینکه به سایت خود سرعت و امنیت بیشتری را بدهید بلکه از دیگر امکانات سرویس CloudFlare مانند بررسیگر دقیق آن و همچنین App ها آن که روز به روز در حال تکمیل شدن هستند بهره ببرید که در پایین سعی می کنیم نگاهی مختصر نیز به این دو قسمت بیندازیم تا بیشتر با دیگر امکاناتی که برای سایت شما با عضویت در این سرویس فراهم می گردد آشنا شوید.

آشنایی با ابزار آمارگیر CloudFlare

همانطور که در معرفی CloudFlare و طرز کار آن گفتیم در حقیقت این سرویس بین سایت شما و هر بازدید نماینده با رباتی قرار می گیرد که می خواهد صفحات سایت شما را مشاهده کند پس به راحتی می تواند دقیق ترین آمار را به شما در باره تعداد بازدید های سایت شما به وسیله این افراد یا سیستم ها بدهد.

شما در ابزار آمارگیر این سرویس علاوه بر تعداد بازدید های اجرا شده توسط بازدید نمایندگان خود می توانید تعداد بازدید های ربات های موتورهای جستجوگر و دیگر سیستم ها را بخوبی مشاهده کنید و با بررسی اطلاعاتی که در اختیار شما قرار داده می گردد می توانید متوجه شوید که هر موتور جستجوگر مانند بینگ، گوگل و یاهو چه مقداری به سایت شما و محتوای موجود در صفحات آن اهمیت می دهد و روزانه چند بار و به چه تعداد صفحات سایت شما را بازرسی می نمایند. همچنین شما در این ابزار حتی می توانید تعداد بازدید های مضر و حملاتی را که به سایت شما اجرا شده و یا رباتی قصد انجام آن را داشته است را نیز ببینید و اطلاعاتی مانند اینکه این حملات از چه کشورهایی بوده اند و به وسیله چه IP اجرا شده است و اینکه در حقیقت چه اتفاقی افتاده است که CloudFlare آن بازدید را در حملات و بازدید های مضر دسته بندی نموده است را مشاهده کنید.

همانطور که در تصویر بالا می بینید در آمار های ارائه شده توسط این سرویس می توانید مقدار درخواست ها و پهنای باندی که شما با استفاده از این سرویس در هاست شما صرفه جویی شده است را مشاهده کنید که هر چقدر سایت شما سایت محبوب تر و پر بازدید تری باشد مطمئاً این مقدار نیز بالاتر می رود.

آشنایی با App های موجود در CloudFlare

اما یکی دیگر از امکاناتی که CloudFlare در اختیار کاربران خود قرار می دهد این است که با استفاده از App های موجود و طراحی شده خود از دیگر سرویس های اینترنتی به راحتی و تنها با یک کلیک در سایت خود استفاده نمایند. مثلاً اگر می خواهید از آمارگیر گوگل نیز در سایت خود بهره ببرید احتیاج به تغییر کدها در قالب سایت خود و اضافه کردن کد این سرویس به آن نیستید بلکه تنها کافی است که این App را در حساب کاربری خود در CloudFlare فعال کنید. با این کار آمارگیر گوگل به صورت اتوماتیک بر روی تمامی صفحات سایت شما حتی صفحات 404 سایت شما نصب می گردد و از این به بعد می توانید آمار دقیق تری را با استفاده از این سرویس در خصوص ترافیک بازدید نمایندگان سایت خود بدست آورید. در آینده حتماً با App های بیشتری که این سرویس می تواند در اختیار ما بگذارد و چگونگی کار با آن ها آشنا می شویم.

چگونه از CloudFlare در سایت خود استفاده کنم؟

حتماً اگر تا کنون از این سرویس در سایت خود استفاده نمی کردید هم اکنون قصد دارید که از آن در سایت خود بهره ببرید. خوشحالم به اطلاع شما برسانم تنها برای استفاده از این سرویس کافی است در این سرویس عضو شوید و در چند مرحله کوتاه تنها ضروری است که تنظیمات DNS دامین سایت خود را تغییر دهید. در صورتی که استقبال از این مطلب زیاد باشد حتماً آموزش کاملی را در باره چگونگی عضو شدن و استفاده از CloudFlare در سایت خود و همچنین چگونگی تنظیم امکانات آن برای بهره برداری از این سرویس به بهترین شکل ممکن در خبرنگاران انتشار داده می گردد.

انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3221

به "سرویس CloudFlare چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرویس CloudFlare چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید