آغاز به کار کارگروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با فساد

به گزارش مجله نماشو، تهران (پانا) - مدیرکل مشارکت های مردمی و سرمایه اجتماعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه از تشکیل کارگروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با فساد اقتصادی خبر داد.

آغاز به کار کارگروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با فساد

به گزارش معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، احمد هنری با بیان اینکه فساد و تقلب پدیده شومی است که چرخ های اقتصاد را از کار می اندازد، ارزش های اخلاقی را تخریب و بحران های جدی در امور مالی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایجاد می کند گفت: در صورت عدم برخورد جدی و مستمر با این پدیده، اعتماد عمومی به حکومت، نظام سیاسی و اداری و محکام قضایی تضعیف می شود.

وی اضافه نمود: با تدوین و ابلاغ فرمان 8 ماده ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در سال 1380 با حضور سران قوه سه گانه کشور و متعاقب آن تشکیل ستاد مبارزه با مفاسد مالی، اولین اقدامات عملی در مبارزه با فساد شکل گرفت. آثار زیان بار این پدیده باعث شد دولت لایحه مبارزه با پولشویی را در سال 1381 ارایه کند. مجلس شورای اسلامی نیز در سال1386 آن را تصویب و متعاقب آن اصلاحیه قانون مذکور ارایه و در سال 1397 تصویب شد.

هنری اظهار کرد: در مدت اجرای این قانون، قوه قضاییه نیز به نظارت بر اجرای قانون و مبارزه با پولشویان پرداخته است. با توجه به اهمیت کنترل و نظارت بر گردش های مالی و صیانت از حقوق مردم ضروری است که قوه قضاییه هم برای پیشگیری و هم به منظور مبارزه با فساد در این باره ورود کند.

وی گفت: اصلاح ساختارهای بخش های مالی که منشاء فسادهای مالی بوده و هست نیز از مواردی است که جدیت ورود قوه قضاییه را ضروری می سازد.

مدیرکل مشارکت های مردمی و سرمایه اجتماعی قوه قضاییه گفت: فقدان قوانین و مقررات مناسب تجاری، مالیاتی و محاسباتی و اختلال در آنها، ضعف مدیریت و فقدان سیستم ها و فرآیندهای نظارتی کارآمد، سیاست ها و رهنمودهای نامناسب و نادرست و تمرکز بیش از حد قدرت، ضعف و طولانی بودن فرایند حقوقی و قضایی اثبات جرم، تورم فزاینده، حقوق و دستمزدهای کم یا ناعادلانه، مالیات ها و عوارض سنگین و تغییر عادات مردم و مصرف گرایی جامعه، منابع انسانی کم کفایت و فاقد صلاحیت حرفه­ای و خویشاوندگرایی، ابقای مدیران و کارمندان در یک پست برای مدت طولانی، نظارت و حسابرسی غیرموثر و دیرهنگام و عدم برخورد مناسب با مفاسد گزارش شده، عدم استفاده از ارگان های علمی و دانشگاه ها و عدم وجود مشوق ها برای اجرای قانون از جمله عوامل و محیط های مساعد برای وقوع کلاهبرداری و فساد مالی هستند.

هنری با اشاره به اینکه آیین نامه اجرایی کارگروه پیشگیری و مبارزه با فساد مالی در اجرای دستورالعمل مصوب 1398/12/5 ریاست قوه قضاییه با هدف اجرای وظایف کارگروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با فساد تدوین شد گفت: تحقیق برای شناسایی بسترها و زمینه­ های بروز فساد، ارزیابی دستورالعمل­ ها و رویه­ های پیشگیری و مبارزه با مفاسد و بازنگری و تدوین دستورالعمل­ ها و رویه های پیشگیری و مبارزه با فساد در حوزه های مالی و مالی مرتبط و بررسی و پایش مستمر اجرای دستورالعمل ها و رویه ها، همچنین رهنمودهای عملی و استفاده از نتایج آن در فرایند مزبور در این خصوص است.

ناصر پرتوی رییس هیات مدیره و مدیرکل انجمن حسابداری ایران با دریافت حکمی از مدیرکل مشارکت های مردمی و سرمایه اجتماعی قوه قضاییه به عنوان رییس کارگروه پیشگیری و مبارزه با فساد مالی منصوب شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1377

به "آغاز به کار کارگروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با فساد" امتیاز دهید

1 کاربر به "آغاز به کار کارگروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با فساد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز به کار کارگروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با فساد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید