آنچه در خصوص آپاندیس باید بدانیم

به گزارش مجله نماشو، آپاندیس یک ساختار لوله ای شکل و کوچک است که به قسمت ابتدائی روده عظیم متصل می باشد و در قسمت راست پائین شکم قرار گرفته است. این عضو هیچ عملکرد شناخته شده ای ندارد و برداشتن آن طی عمل جراحی هیچ اختلالی در هضم غذا ایجاد نمی کند.

آنچه در خصوص آپاندیس باید بدانیم

آنچه در خصوص آپاندیس باید بدانیم

● مرور کلی

آپاندیس یک ساختار لوله ای شکل و کوچک است که به قسمت ابتدائی روده عظیم متصل می باشد و در قسمت راست پائین شکم واقع شده است. این عضو هیچ عملکرد شناخته شده ای ندارد و برداشتن آن طی عمل جراحی هیچ اختلالی در هضم غذا ایجاد نمی نماید.

آپاندیسیت به معنی التهاب آپاندیس می باشد. این بیماری یک اورژانس جراحی است و هیچ درمان داروئی مؤثر ندارد و باید حتماً جراحی شود. در صورتیکه بیمار سریعاً جراحی شود، بیشتر بیماران سریعاً و بدون مشکل خاصی بهبود می یابند ولی در صورت تأخیر در درمان، آپاندیس پاره شده و باعث پخش شدن عفونت در محوطه شکم و حتی مرگ می شود. گرچه این بیماری در هر سنی ممکن است رخ دهد ولی شایعترین سنین بیماری بین 30-10 سال می باشد.

● دلایل ایجاد بیماری

دلیل ابتلا به آپاندیسیت ، انسداد دهانه آپاندیس می باشد. این انسداد به هر دلیلی که ایجاد شود، باعث بالا رفتن فشار داخل آپاندیس شده و بعلاوه باعث ایجاد التهاب و اختلال در جریان خون آن می شود. در صورت عدم درمان ، انسداد باعث سیاه شدن عضو و پاره شدن آن می شود.

شایعترین دلیل انسداد آپاندیس، گیر کردن گلوله سفتی از مدفوع در دهانه آپاندیس می باشد، گرچه گاهی در اثر عفونتهای میکروبی یا ویروسی لوله گوراشی هم، غدد لنفاوی متورم شده و می توانند روی آپاندیس فشار وارد کنند و باعث انسداد شوند.

در موارد نادری هم، آسیب و ضربه های وارده به شکم هم می تواند منجر به آپاندیسیت شود.

● علائم و نشانه ها

مهمترین علائم بیماری عبارتند از :

▪ درد شکم : ابتدا در اطراف ناف بوده و پس از مدتی به ناحیه راست پائین شکم جابجا می شود.

▪ کاهش اشتها، تهوع ، استفراغ، اسهال یا یبوست، تب خفیف که پس از سایر علائم ایجاد می شود، عدم توانائی دفع گاز تورم شکم از سایر علائم همراه می توانند باشند .

توجه داشته باشید که فرد مبتلا به آپاندیسیت تمام علائم فوق را ممکن است نداشته باشد. درد شکم با حرکت ، تنفس عمیق ، سرفه و یا عطسه تشدید می شود. علاوه بر دردی که بیمار حس می نماید، فشار دادن ناحیه درگیر شکم (اغلب طرف راست و پائین)باعث ایجاد درد می شود.

● افراد بیمار با علائم غیر معمول

برخی افراد احتیاج به توجه ویژه برای تشخیص آپاندیست دارند. این افراد دارای شرایط خاص هستند که ممکن است علائم کلاسیک بیماری را که در بالا گفته شد نداشته باشند و گاهی تنها علامت آنها یک احساس ناخوشی می باشد. این افراد شامل:

▪ افرادی که داروهای سرکوب کننده سیستم مثل استروئیدها را دریافت می کنند.

▪ افرادی که عضو پیوندی دریافت نموده اند.

▪ افراد مبتلا به عفونت HIV.

▪ افراد مبتلا به دیابت.

▪ افراد مبتلا به سرطان و یا کسانیکه شیمی درمانی دریافت می کنند.

▪ افراد بسیار چاق.

▪ بعلاوه زنان حامله، شیرخواران ، بچه ها و افراد سالمند هم بدلیل تشابه علائم بیماری با شرایط خاص آنها، احتیاجمند توجه ویژه می باشند.

در حاملگی درد شکم ، تهوع و استفراغ از علائم شایع بوده و نمی توان آنها را صد در صد به حساب آپاندیسیت گذاشت. بسیاری از زنانی که در دوران حاملگی مبتلا به آپاندیسیت شده اند، علائم کلاسیک آپاندیست را نداشته اند بنابراین تمام زنان حامله که دچار درد شکم می شوند باید حتماً به پزشک مراجعه کنند.

در نوزادان و بچه ها کوچکتر بدلیل اینکه قادر به برقراری ارتباط با والدین و پزشک نمی باشند اطلاع از نوع درد و کیفیت آن مقدور نمی باشدو پزشک نمی تواند اطلاعات قابل اعتمادی از زبان بیمار بشنود و فقط مجبور است به معاینه اکتفا کند و در پی علائمی که کمتر اختصصاصی هستند باشد (مثل خستگی و یا استفراغ).

در بچه ها نو پا که مبتلا به آپاندیسیت شده اند، گاهی بیماری با اختلال در غذا خوردن و خواب آلودگی خود را نشان می دهد. بچه ها عظیمتر گاهی با یبوست بیماری خود را نشان می دهند ولی بعلاوه گاهی مدفوع کم حجم و آغشته به موکوس از علائم بیماری می باشد. با توجه باینکه علائم در بچه ها بسیار وسیع و فرق دارد، هر کودکی با علائم مشکوک به آپاندیسیت باید سریعاً به پزشک مراجعه کند.

بیماران سالمند که در حالت عادی هم بیشترگرفتارمسائل پزشکی می باشند، در هنگام ابتلا به آپاندیسیت هم علائمی متفاوت داشته و عوارض بیشتری گریبانگیر آنها می شود. در افراد سالمند، ابتلا به بیماری با تب خفیفتر و درد شکمی، با شدت کمتری همراه است. بسیاری از افراد سالمند تا مرحله نهائی بیماری که آپاندیس بسیار ملتهب شده و د رمعرض پاره شدن قرار گرفته است، چیزی متوجه نمی شوند. بنابراین هر فرد سالمند با تب خفیف و درد شکمی بسیار خفیف هم باید به وسیله پزشک ویزیت شود.

● تشخیص

1) تاریخچه پزشکی و معاینات بالینی

این مورد نکته اصلی در تشخیص بیماری است یعنی پرسشهای دقیق از علائم بیماری و معاینه فیزیکی به وسیله پزشک. هنگام ویزیت بیمار پزشک سوالات متعددی را می پرسد، مثلاً در خصوص درد شکم از کیفیت درد، محل آن، الگوی درد و شدت درد پرسش می نماید. بعلاوه در خصوص مسائل قبلی پزشکی فرد، جراحی قبلی،سابقه بیماری در افراد فامیل بیمار،داروهائی که فرد دریافت نموده است و موارد حساسیت فرد به دارو و غذا را می پرسد. در خصوص سابقه مصرفالکل،سیگارو موادمخدر پرسش می شود.

قبل از انجام معاینه فیزیکی فرد، علائم حیاتی (فشار خون ، درجه حرارت ، تعداد ضربان قلب و تعداد تنفس در هر دقیقه) را ثبت می نماید و آنوقت از سر تا پای بیمار بطور دقیق معاینه می شود . شرایط زیادی می تواند باعث درد شکم شود، حتی یک سینه پهلو یا بیماری قلبی گاهی با درد شکم خود را نشان می دهند و علائمی مثل تب، ضایعات پوستی و تورم غدد لنفاوی هم اکثراً در شرایطی ایجاد می شود که بعمل جراحی احتیاج ندارد.

معاینه شکم مهمترین قسمت برای تشخیص بیماری می باشد. محل درد و حساسیت به درد، مهمترین نکته در معاینه شکم است. درد علامتی است که بیمار نوع و محل آنرا توصیف می نماید، ولی حساسیت به درد، دردی است که با لمس ایجاد شده و پزشک با معاینه خود به آن پی می برد. بهر صورت همانطور که گفته شد از یافته های معاینه فیزیکی است که پزشک باید به این نکته پی برد که درد شکم احتیاج به جراحی دارد یا نه ؟

2) تستهای آزمایشگاهی

تستهای خونی برای کنترل علائم عفونت آنالیز می شوند. مثلاً در این شرایط مقدار گلبولهای سفید خون افزایش پیدا می نماید. میزان گیری یونهای موجود در خون هم برای نشان دادن مسائل و اختلالات مقدار آب یا مقدار یونهای موجود در خون آنالیز می شوند. آزمایش ساده ادرار برای رد کردن عفونت ادراری انجام می شود. پزشکان بعلاوه برای زنانی که در سنین باروری هستند، ممکن است تست بارداری را درخواست کنند، تا بتوانند برخی از عوارض بارداری ناخواسته را که ممکن است با درد شکمی خود را نشان دهند، تشخیص بدهند.

3)تاریخچه پزشکی و معاینات بالینی

عکس ساده شکم برای نشان دادن انسداد، پارگی احشاء ، اجسام خارجی و در موارد نادر برای نشان دادن آپاندیکولیت (که همان مدفوع سفت شده می باشد که در دهانه آپاندیس گیر نموده و علائم آپاندیسیت را بوجود آورده است) استفاده می شود.

سونوگرافی می تواند گاهی التهاب آپاندیس را نشان دهد و علاوه بر آن می تواند سایر علل درد شکمی مثل عوارض حاملگی و یا بیماریهای کیسه صفرا را تشخیص دهد.

CT اسکن تست دیگری است که در شرایط خاص ممکن است انجام گیرد. در این تست، مقاطعی از بدن بطور متوالی تصویربرداری می شوند و خصوصاً در شرایطی که تشخیص کلنیکی با شک روبرو می باشد، می توان از آن استفاده کرد زیرا می تواند بسیاری از اختلالات شکمی را معین کند.

4) سایر آزمایشات

در موارد انتخاب شده، خصوصاً در زنان درد شکمی می تواند ناشی از آپاندیس ملتهب و یا اختلالات تخمدان باشد، لاپاراسکوپی ممکن است یاری کننده باشد. گرچه در این تکنیک اشعه X بکار نمی رود و از این نظر خطری ندارد ولی احتیاج به بیهوشی عمومی دارد. لاپاراسکوپ یک لوله نازک می باشد که یک دوربین کوچک به آن متصل بوده و پزشک به وسیله یک برش کوچک آنرا وارد بدن بیمار نموده و می تواند بوسیله آن اعضاء و جراح شکم بیمار را مشاهد کند. بعلاوه از محاسن لاپاراسکوپی این است که اگر بیماری تشخیص داده شده طی عمل لاپاراسکوپی، از بیماریهائی باشد که احتیاج به عمل جراحی داشته باشد، می توان همزمان عمل جراحی بیمار را انجام داد.

● درمان

1) جراحی

آپاندیسیت حاد، با عمل جراحی و برداشتن آپاندیس ملتهب درمان می شود. این جراحی یا به وسیله جراحی باز و از یک برش در ناحیه پائین و راست شکم و یا به وسیله لاپارسکوپ و با 4-3 برش بسیار ریز انجام می شود. لاپاراسکوپ خصوصاً زمانیکه تشخیص بیمار همراه شک بوده باشد و بخواهیم سایر موارد درد شکم را هم آنالیز می کنیم استفاده می شود. برخی از بیماران هم لاپاراسکوپی را ترجیح می دهند، زیرا میزان برش آن کوچکتر، بهبود سریعتر و با درد کمتری همراه است و داروی ضد درد کمتری را احتیاج دارد.

نکته قابل توجه این است که پزشکان پس از عمل در هر صورت آپاندیس را بر می دارند. یعنی حتی اگر پس از عمل متوجه شوند که که آپاندیس سالم بوده و تشخیص آنها اشتباه بوده است، آپاندیس برداشته می شود تا اگر در آینده فرد دچار درد شکم شد، درد بیمار به آپاندیس او نسبت داده نشود.

بهبودی کامل پس از عمل جراحی برداشت آپاندیس ممکن است، چند هفته طول بکشد. پزشک در این دوره به بیمار توصیه می نماید، فعالیت فیزیکی خود را محدود نموده و برای وی داروی ضد درد تجویز می شود.

بهبودی پس از عمل لاپارسکوپی بطور کلی سریعتر از عمل جراحی باز صورت می گیرد ولی برای مدت 6-4 هفته توصیه می شود که از کار سنگین خودداری کند.

2) آنتی بیوتیک و سایر درمانها

اگر تشخیص نامعین باشد، بیمار ممکن است تحت نظر گرفته شود و یا گاهی تجویز آنتی بیوتیک برای آنها صورت می گیرد. این رویه بیشتر زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که پزشک دلیل درد شکم را به یک بیماری غیر جراحی و طبی مربوط بداند تا یک بیماری احتیاجمند جراحی.

اگر درد شکم ناشی از نوعی عفونت باشد، علائم با تزریق وریدی آنتی بیوتیک و مایعات درمان می شود، ولی بطور کلی آپاندیسیت بیماریی نیست که درمان طبی داشته باشد و احتیاجمند جراحی است.

ندرتاً بدن می تواند عفونت پدید آمده به وسیله یک آپاندیس پاره شده را محدود نموده و تشکیل آبسه (دمل چرکی) دهد(بجای گسترده شدن عفونت در کل شکم، در یک نقطه آبسه تشکیل می دهد.) پزشکان در این موارد آبسه را با استفاده از یک وسیله بنام دِرَن تخلیه نموده و دِرَن را برای چندین هفته در محل باقی می گذارند تا کاملاً آبسه خشک شود و پس از خشک شدن آبسه و برطرف التهاب عمل جراحی برداشت آپاندیس انجام می شود.

● عوارض

وخیم ترین عارضه آپاندیسیت، پاره شدن آپاندیسیت است . این عارضه در صورت تأخیر در تشخیص آپاندیسیت ایجاد شده و در نوزادان، بچه ها کوچکتر، افراد سالمند این احتمال بالاتر است. پاره شدن آپاندیس می تـواند باعث التهاب جدار شکم و بافت پوشاننده احشاء و ایجاد آبسه شود. در افراد کمی عوارض آپاندیسیت می تواند باعث نارسائی اعضاء مهم (مثل کلیه، ریه، مغز و ...). یا حتی مرگ شود.

منبع:پزشک آنلاین

ارسال مقاله به وسیله کاربر محترم سایت :mohammad-43

منبع: راسخون
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1876

به "آنچه در خصوص آپاندیس باید بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه در خصوص آپاندیس باید بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید