سبک مدیترانه ای در طراحی داخلی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

به گزارش مجله نماشو، طراحی داخلی به سبک مدیترانه ای، روش دکوراسیون داخلی است که در کشورهای همسایه دریای مدیترانه دیده می گردد. این روش برترین سبک طراحی داخلی برای گذراندن تابستانی گرم است. در سبک مدیترانه ای بر تفکیک فضاهای داخلی و خارجی، استفاده از مواد طبیعی و تزئینات و روشی شیک و کم زحمت برای دکوراسیون تمرکز می گردد. سبک طراحی داخلی مدیترانه ای در قرن ها زندگی در امتداد سواحل زیبای مدیترانه ریشه دارد. در این مقاله، درباره زیبایی شناسی سبک مدیترانه ای، نحوه استفاده از آن، عناصر مهم طراحی، نکات مهم در این سبک و تاریخچه آن می خوانید.

سبک مدیترانه ای در طراحی داخلی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

طراحی داخلی به سبک مدیترانه ای چیست؟

طراحی به سبک مدیترانه ای نوعی از طراحی دکوراسیون ساحلی است، سبک ساحلی به سبک طراحی گفته می گردد که بر اساس روش زندگی در ساحل است. سبک مدیترانه ای مجذوب کنندهیتی جاودانه دارد و می توان آن را ترکیبی از روش های کلاسیک و معاصر با دیوارهای سنگی طبیعی، تیرهای چوبی نمایان یا کف کاشی کاری شده دانست. معماری مدیترانه ای معاصر اتاق های بزرگ تر، پنجره های بزرگ تر برای مصرف بهینه انرژی و امکانات لوکس مدرن مانند استخرهای شنای ساخته شده با استفاده از مصالح قدیمی و تزئینات معماری دارد.

زمانی که طراحان داخلی درباره سبک مدیترانه ای صحبت می نمایند، معمولا به زیبایی شناسی کشورهای جنوب اروپای همجوار با دریای مدیترانه به ویژه یونان، ایتالیا و اسپانیا اشاره می نمایند. بااین حال، 21 کشور با دریای مدیترانه هم مرز هستند. در نتیجه، سبک واقعی مدیترانه ای ترکیبی از سبک طراحی داخلی در همه این کشورها است. بسیاری از فرهنگ های مدیترانه ای عناصری از سبک یکدیگر را به عاریت گرفته اند و حساسیت جمعی مرتبط با نزدیکی آن ها به دریای مدیترانه را نشان می دهند. هر کدام از کشورهای همسایه با دریای مدیترانه قرن ها فرهنگ و سنت های طراحی متمایز از یکدیگر دارند.

عناصر کلیدی طراحی به سبک مدیترانه ای

برای اینکه خانه یا فضای داخلی را به سبک مدیترانه ای دکوراسیون و طراحی کنیم، باید از چند عنصر ثابت استفاده کنیم. عناصری مانند تأکید بر طبیعت، مواد و رنگ های موجود در آن و استفاده از فضای باز و دریا عناصری هستند که همواره در تمام اتاق ها و فضاهای طراحی شده به سبک مدیترانه ای به کار می روند. برای طراحی فضای داخلی به سبک مردم سواحل مدیترانه این نکات را در نظر داشته باشید:

 • طبیعت بیرون را به داخل خانه بیاورید: با طراحی فضاهای داخلی به شکلی مطبوع و نسیمی که نور طبیعی و چشم انداز بیرون را به حداکثر می رساند، بر استفاده از فضاهای بیرون از خانه تأکید کنید.
 • از قوس ها بهره ببرید. پنجره ها، درها و سازه های قوسی شکل داخلی را اضافه یا برجسته کنید.
 • از مواد طبیعی بهره ببرید: تیرهای چوبی در معرض دید، دیوارهای سنگ طبیعی، و کاشی یا چوب سخت به کار رفته در کف اتاق ها می توانند از مواد طبیعی باشند. مواد طبیعی که در تکمیل این فضاها و دکوراسیون آن ها به کار می روند هم موادی مانند چوب، چوب خیزران، کاشی، سرامیک، سفال، آهن فرفورژه، کتان و پنبه هستند.
 • از طبیعت الهام بگیرید: از یک پالت رنگی خنثی با دیوارهای گچی سفید و روکش های طبیعی بهره ببرید. پالت های رنگی که منعکس نماینده محیط طبیعی هستند، از سبز آبی اقیانوس گرفته تا رنگ های زرد و طلایی خورشید برترین انتخاب ها برای طراحی دکوراسیون مدیترانه ای محسوب می شوند.
 • هرچه کمتر بهتر است: فضایی را برای پذیرایی از مهمان ها و استراحت خانواده خود در نظر بگیرید. این فضا باید منطقه ها مشترک فراوان و صندلی های متعدد و متنوع همراه با یک میز ناهارخوری بزرگ داشته باشد.

نکات مهم برای طراحی داخلی به سبک مدیترانه ای

برای اینکه خانه ای به شکل خانه های مردم سواحل مدیترانه داشته باشید، باید نکات مهم برای طراحی هر بخش را بدانید. در ادامه، نکات مهمی که باید برای طراحی بخش های مختلف خانه به سبک مدیترانه ای بدانید را می خوانید.

دیوارها

 • برای رنگ آمیزی دیوارها از رنگ های سفید یا کرم بهره ببرید.
 • برای افزودن بافت و پتینه، دیوارها یا کف ها را تمیز کنید.
 • برای افزودن بافت به طراحی داخلی، اجازه دهید تا عیوب طبیعی روی دیوارها نمایان باشند.
 • معماری موجود را برجسته کنید یا جزئیاتی مانند تیرک ها یا ستون های مصنوعی در معرض دید، سنگ کاری یا کاشی کاری اضافه کنید تا به فضای داخلی ساختمان خود شخصیتی نو بدهید.

کف پوش ها

 • بسته به ترجیحات شخصی و شرایط آب و هوایی محل زندگی خود، کف پوش چوبی یا سرامیک و کاشی های عریض را انتخاب کنید.
 • از کف پوش چوبی یا سرامیک و کاشی های عریض برای ایجاد ظاهری منسجم در فضای داخلی بهره ببرید.
 • کف پوش ها را خالی بگذارید یا از فرش های تخت بافته شده با مواد طبیعی و رنگ های ملایم بهره ببرید.
 • کاشی های موزاییکی را امتحان کنید تا به اتاق ها و فضاهای مینیمالیستی خود مجذوب کنندهیت و طرح بیشتری اضافه کنید.

تزئینات و وسایل دکوری

 • از تزئینات یا وسایل دکوری ضروری تر بهره ببرید تا فضای داخلی شما چندان شلوغ به نظر نرسد.
 • تندیس ها و اشیای تزئینی محلی قدیمی یا دست ساز مانند اشیای سرامیکی، کاسه، سبد و گلدان را برای تزئین انتخاب کنید.
 • برای تکمیل تزئینات فضای داخلی از مواد خام مانند سنگ طبیعی، چوب بدون روکش، بامبو یا بتن بهره ببرید.
 • از مبلمان و اشیای تزئینی ساخته شده با مواد طبیعی مانند کنف، حصیر، نی، طناب، کنف جوت، کتان و پنبه بهره ببرید.
 • از چندین بافت مختلف برای ایجاد گرما و مجذوب کنندهیت بیشتر فضای خود بهره ببرید.
 • از آینه های پنجره مانند یا قفسه های کتاب قوس دار بهره ببرید.
 • اگر آب و هوای محل زندگی شما اجازه می دهد، فضای سبز مدیترانه ای مانند درختچه های زیتون یا لیمو در گلدان را انتخاب کنید. در غیر این صورت، سعی کنید شاخه ها یا گل های خشک ساده را در یک گلدانی سفالی یا پتینه قرار دهید تا فضای داخلی حال و هوایی مدیترانه ای پیدا کند.
 • از قفسه های باز در آشپزخانه برای نشان دادن ظروف، ظروف شیشه ای و لوازم مختلف بهره ببرید.

درها و پنجره ها

 • با پنجره های خالی و بدون پرده یا دارای پرده های نازک و توری از نور طبیعی حداکثر استفاده را ببرید.
 • با استفاده از درهای فرانسوی یا کشویی به تفکیک فضای داخلی و خارجی خانه یاری کنید.
 • قوس ها را به طراحی داخلی اضافه کنید یا با استفاده از ته رنگ ها و رنگ های مختلف اشکال قوس دار ایجاد کنید.

فضاهای بیرونی

فضاهای بیرونی مانند پاسیو، بالکن یا تراس را با همان دقتی که برای تزئین فضاهای داخلی به کار می برید، با استفاده از مبلمان زیبا و هماهنگ با مبلمان فضای داخلی تزئین کنید.

تاریخچه طراحی داخلی به سبک مدیترانه ای

سبک مدیترانه ای حاصل برخورد فرهنگ هایی است که در امتداد دریای مدیترانه در طول دوره های مختلف پدیدار شده اند. از انحناها و جزئیات رنسانس ایتالیایی قرن چهاردهم گرفته تا کاشی های گچبری و گلی قرمزرنگ حاصل از احیای اسپانیا در قرن شانزدهم و تمام زمان های میانه آن تا به امروز همه و همه با هم ترکیب شده اند تا سبک طراحی داخلی مدیترانه ای را ایجاد نمایند.

فرهنگ هایی که به طور قابل توجهی به تحول این سبک یاری نموده اند، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا، فرانسه، یونان و مراکش هستند. بسیاری از کشورهای واقع شده در امتداد مدیترانه سبک های طراحی و فرهنگی متفاوتی دارند. به عنوان مثال، در جنوب فرانسه که با دریای مدیترانه هم مرز است، سبک ریویرای فرانسوی برداشتی پر زرق و برق و احیای سبک مدیترانه ای محسوب می گردد که در دهه 1930 پدیدار شد. این سبک در مد و فشن، طراحی هتل ها، تزئین فضای رستوران ها و فضاهای داخلی دوباره تنو شده است. به عنوان مثال، آینه های قدیمی و پرطرفدار به شکل خورشید تابان از این سبک الهام گرفته شده اند.

ایده هایی برای طراحی دکوراسیون مدیترانه ای

طراحی داخلی مدیترانه ای با الهام از دکوراسیون و معماری در جزایر یونان، سواحل اسپانیا، ایتالیا و حتی مراکش، سرزمین های بسیاری را در بر می گیرد. این سبک طراحی که به خاطر هم جواری با دریای مدیترانه به این نام معروفیت یافته را هر کسی که عاشق تزئینات داخلی است دوست دارد. کاشی کاری های ظریف، دیوارهای گچ بری، مبلمان پر زرق و برق، طاق های چوبی و تیرهای نمایان همگی حال و هوای زیبای مدیترانه ای را به خانه می بخشند. برای استفاده از این عناصر سبک مدیترانه ای می توانید از ایده هایی که در ادامه می خوانید الهام بگیرید.

عناصر نمایان و جزئیات تزئینی

وقتی صحبت از دکوراسیون مدیترانه ای می گردد، باید به تزئینات پر زرق و برق فکر کنید. عناصری مانند تیرهای چوبی عریض و نمایان در سقف یا راهروهایی با سقف های قوس دار برترین گزینه ها برای تزئین چنین فضاهایی هستند. قرار دادن یک لوستر باروک در مرکز این فضا هم به آن حس تاریخی و کلاسیک می بخشد.

استفاده از کاشی کاری

اگر نمی توانید یا نمی خواهید خانه را کاملا بازسازی کنید، کاشی کاری ها یا تزئیناتی که در آن ها از کاشی استفاده شده را به سراسر خانه اضافه کنید تا به آن حس مدیترانه ای بدهید. یک راه پله کاشی کاری شده با گل های قرمز حال و هوایی کاملا اسپانیایی دارد و گرم و مجذوب کننده است. کاشی های سفالی در حمام یا آشپزخانه هم می توانند به سادگی حال و هوای اسپانیایی را به سراسر خانه شما بیاورند.

یک بهشت ساحلی

خانه ای به طراحی شده به سبک مدیترانه ای می تواند شبیه به یک بهشت ساحلی باشد. کاشی های دیواری، راه پله های کاشی کاری شده و کف پوش های سنگ طبیعی به خانه ای با دیوارهایی به رنگ آبی تیره کنتراست فوق العاده ای می بخشد. این دکوراسیون شما را به یاد اقیانوس میندازد و حس ساحل دریا را به فضای داخلی خانه می آورد. کافیست به این فضا تیرهای چوبی سقفی که در معرض دید هستند اضافه کنید تا حس زندگی در جنوب اروپا را به شما بدهد.

تمرکز بر یک تابلو با چشم انداز ساحلی

اگر یک تابلوی هنری زیبا با چشم انداز ساحلی دارید، بهتر است که طراحی داخلی خود را حول آن تابلو انجام دهید. یک اتاق نشیمن با چنین تابلویی می تواند به چشم انداز ای رو به فضای باز تبدیل گردد. تابلو را جایی مانند پاسیو نصب کنید تا احساس فضای داخلی و خارجی ایجاد گردد. تضاد دوست داشتنی میان اتاقی با مبلمان تیره رنگ و کف پوش ساخته شده از سنگ آهک سبک و دیوارهایی با رنگ خنثی به این فضا عمق می بخشد. طراحی فضای داخلی با الهام از این ایده تلاقی طراحی های داخلی مدیترانه ای و سواحل کالیفرنیا خواهد بود.

بافت های مختلف و گوشه های نرم در فضای اتاق

برای افزودن عمق و ابعاد بیشتر می توانید از دیوارهای گچی یا دارای تزئینات گچ بری بهره ببرید. وجود یک شومینه با طرح گرد و خطوط منحنی هم حال و هوای این فضا را آرامش بخش و متأثر از فرهنگ یونانی خواهد نمود.

استفاده از سنگ های طبیعی

مواد طبیعی مانند سنگ های گرانیتی و سنگ آهک به تلفیق فضای خارجی و داخلی در طراحی داخلی یاری می نمایند و هر خانه ای را گرم و صمیمی خواهند کرد. به عنوان مثال، آشپزخانه ای را در نظر بگیرید که مدرن اما روستایی طراحی شده است. چنین آشپزخانه ای هر کسی را به یاد آشپزخانه های آفتابی ایتالیا میندازد. در طراحی این آشپزخانه ها به جای فولاد ضد زنگ یا سرامیک از سنگ های طبیعی استفاده می گردد. قفسه هایی که از سنگ های طبیعی ساخته شده به هر آشپزخانه ای حال و هوای مدیترانه ای می بخشند.

یک اتاق خواب با طراحی مینیمالیستی

یک اتاق خواب با دیوارهای سفید و دیوارکوب های برنجی ساده شما را به یاد چشم انداز یک اتاق خواب روستایی و فوق العاده در ایتالیا میندازد. در این اتاق خواب از تزئینات زیبا و مینیمالیستی بهره ببرید. سبدهای حصیری و ملافه های کتانی هم به این اتاق حس و حالی تابستانی می بخشند.

استفاده از مبلمان با طرح های بزرگ

اتاق نشیمن با مبلمان بزرگ و برجسته یادآور خانه هایی در جزایر یونان است. به این فضا تزئینات حصیری طبیعی با رنگ های ساده اضافه کنید تا پس زمینه ای عالی برای نقطه کانونی اتاق که می تواند یک مبل سکشنال بزرگ باشد ایجاد گردد. این مبل اگر با رنگی مثل آبی تیره و از جنس مخمل باشد، به چشم انداز ای خیره نماینده در اتاق تبدیل خواهد شد.

تزئینات چوبی فراوان

آشپزخانه ای با تزئینات چوبی فراوان و میزهای مرمری بزرگ نمونه کاملی از طراحی مدرن مدیترانه ای است. به کار بردن تیرهای چوبی در سقف، کف پوش های چوبی طبیعی و صندلی های چوبی بزرگ به فضای چنین آشپزخانه ای رنگ ها و ته رنگ های چوبی متعددی می دهد تا حس و حالی اسپانیایی پیدا کند.

دیوارها و کف پوش های سنگی

دیوارها و کف پوش های سنگی با چشم انداز ای خیره نماینده و سقف های چوبی بلند نمایی بسیار شیک و البته مدیترانه ای ایجاد می نمایند. فرقی نمی کند که چنین اتاقی در کدام نقطه از دنیا باشد، طراحی به سبک مدیترانه ای می تواند آن را طوری نشان دهد که انگار در ساحلی مدیترانه قرار گرفته است. فضای چنین اتاقی باز و دلنشین است و هر کسی را به نشستن و استراحت کردن فرا می خواند.

کلام آخر

طراحی دکوراسیون به سبک مدیترانه ای نوعی سبک ساحلی است که در آن فضاهای داخلی و بیرونی با یکدیگر تلفیق می شوند. در چنین فضایی از مواد طبیعی مانند چوب، سنگ و حصیر به برترین شکل ممکن استفاده می گردد. در نتیجه، در تمام طول سال خانه حال و هوای تعطیلات تابستانی در ساحل زیبای مدیترانه را دارد. اگر شما هم به این فکر می کنید که در تمام فصول سال حال و هوای خنک ساحل مدیترانه را به خانه خود بیاورید، به شما سبک طراحی داخلی مدیترانه ای را پیشنهاد می دهیم.

منبع: TheSpruce

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 تیر 1403 بروزرسانی: 9 تیر 1403 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 5309

به "سبک مدیترانه ای در طراحی داخلی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبک مدیترانه ای در طراحی داخلی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید