اعلام سقوط صنعت گردشگری در سال 2020

به گزارش مجله نماشو، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، سقوط صنعت گردشگری در سال 2020 مشاهده می شود.

اعلام سقوط صنعت گردشگری در سال 2020

داستان چیست؟

مردم، حداقل در ایران، سفرهایشان را از سر گرفته اند. افزایش 59 درصدی تردد در جاده چالوس در ایام تعطیلات عید فطر، گواه این مسئله است. گردشگران حرفه ای نیز با تغییراتی در برنامه هایشان، دوباره دست به سفر زده اند. در سه ماه اخیر، صنعت گردشگری رسما سقوط کرد. این گزاره را داده های سازمان گردشگری جهانی تائید می کند؛ ممکن است که تعداد گردشگران بین المللی در سال 2020، 78 درصد سقوط کند.

پایگاه داده پردازی استاتیستا می نویسد: در حالیکه صنایع بسیاری به دلیل تاثیرات عالم گیری کووید-19 مختل شده اند، تقریبا هیچ کدام از آنها به اندازه بخش گردشگری آسیب ندیده اند. با وجودی که نمی توان آسیب های کووید-19 را به طور دقیق ارزیابی کرد؛ سازمان گردشگری جهانی(UNWTO) سه سناریو درباره تاثیرات گردشگری بین المللی در سال 2020 منتشر کرد. متاسفانه، حتی در حتی در خوش بینانه ترین سناریو نیز تاثیرات ویروس کرونا روی صنعت گردشگری، ویرانگر است.

در سناریوی خوش بینانه در صورتیکه مرزها باز شوند و محدودیت های سفر از اوایل ماه جولای برداشته شود، جابجایی گردشگران بین المللی 58 درصد سقوط می کند و به 610 میلیون نفر در امسال می رسد. این شرایط، صنعت گردشگری جهان را به سال 1998 بازمی گردانند؛ در آن زمان هم تعداد گردشگران بین المللی به همین میزان پایین بود.

در سناریوی بعدی، اگر محدودیت های سفر در ماه دسامبر برداشته شود؛ تعداد گردشگران به 320 میلیون نفر سقوط می کند. این شرایط در میانه دهه هشتاد میلادی دیده می شد.

تا پیش از شیوع ویروس کرونا، صنعت گردشگری جهانی برای دهه ها رشد بی وقفه را تجربه کرده بود. از سال 1980، تعداد گردشگران بین المللی موشک وار جهش کرد و از 277 میلیون نفر به 1.5 میلیارد نفر در سال 2019 رسید.

در سه ماهه اول 2020 اما ویروس کرونا شبیه به طوفانی مهیب، تمام این صنعت را در هم شکسته است. شرکت هواپیماسازی ایرباس، تولید خود را به یک سوم کاهش داده است. ایرلاین امارات نیز به عنوان نماد جهانی شدن تا سال 2022 نمی تواند شرایط خود را بازیابی کند.

صنعت گردشگری، 5.7 تریلیون دلار گردش مالی دارد و مسئول شغل 319 میلیون نفر است. به عبارتی دیگر، تقریبا از هر 10 نفر روی کره زمین، یک نفر در این صنعت کار می کند. به اعتقاد کارشناسان، ویروس کرونا بزرگترین بحران صنعت گردشگری از زمان حمله تروریسی 11 سپتامبر تا به امروز است.

براساس گزارش استاتیستا، در طول نیم قرن اخیر تنها دوبار صنعت گردشگری با سقوط ناگهانی روبرو شده بود؛ یک بار در سال 2009 با شیوع بیماری سارس و بار دوم در زمان بحران مالی سال 2008-2009.

نمودار زیر که از این پایگاه به فارسی برگردانده شده، شرایط وخیم صنعت گردشگری را براساس تعداد گردشگران در سه سناریوی برداشتن محدودیت های سفر از ماه های جولای، سپتامبر و دسامبر نشان می دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 16 مرداد 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1118

به "اعلام سقوط صنعت گردشگری در سال 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام سقوط صنعت گردشگری در سال 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید