افزایش اراضی ملی گیلان روی نقشه کاداستر

به گزارش مجله نماشو، معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی گیلان با بیان این که سال گذشته برای 250 هزار هکتار از اراضی ملی استان نقشه کاداستر تهیه شده است، گفت: در امسال برای 250 هزار هکتار دیگر نیز نقشه کاداستر تهیه شده است.

افزایش اراضی ملی گیلان روی نقشه کاداستر

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سهیل توکلی، قانون حدنگار(کاداستر) را ذیل ماده 9 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی دانست و اظهار کرد: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری مکلف شده اراضی ملی و دولتی را کاداستر و وارد سامانه ثبت کند.

وی با بیان اینکه کاداستر موقعیت اراضی ملی، دولتی و مستثنیات قانونی اشخاص را معین می نماید، اضافه نمود: این تکلیف در برنامه ششم به مساحت و برای تمام استان ها قید شده و اراضی ملی و دولتی در اختیار سازمان جنگل ها باید کاداستر و در سامانه ثبت املاک قرار گیرد.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان هدف از اجرای کاداستر را تشخیص حدود و موقعیت اراضی ملی و دولتی و مستثنیات اعم از سنددار و بدون سند به منظور جلوگیری از تصرف و تجاوز به منابع طبیعی دانست و توضیح داد: اجرای نقشه کاداستر منجر به تثبیت مالکیت دولت و اخذ سند تک برگی توسط سازمان جنگل ها می گردد.

توکلی با اشاره به توجه ویژه قانون برنامه ششم به اجرای طرح کاداستر، گفت: به دنبال تخصیص اعتبارات قابل توجه از محل صندوق توسعه ملی برای احیای اراضی جنگلی و توسعه آبخیزداری در سطح استان ها از سال 96 کاداستر اراضی ملی گیلان با جدیت دنبال می گردد.

وی با بیان اینکه گیلان یک میلیون و 17 هزار هکتار اراضی ملی اعم از جنگلی و مرتعی و جلگه ای و ساحلی دارد، اعلام نمود: تا سرانجام سال 97 به وسیله قرارداد و آگهی مزایده برای 250 هزار هکتار از اراضی ملی استان نقشه کاداستر تهیه شده است.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی گیلان از تخصیص دو میلیارد و 700 میلیون تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح کاداستر استان در سال 98 اطلاع داد و اضافه نمود: در امسال برای 250 هزار هکتار دیگر نیز نقشه کاداستر تهیه شده است.

وی با اشاره به اهمیت اجرای کاداستر برای سازمان جنگل ها و مدیریت منابع طبیعی گیلان، یادآور شد: از محل ارتقای شاخص های استانی نیز تفاهم نامه همکاری با استانداری امضا شده و در صورت تصویب این اعتبار برای 200 هزار هکتار دیگر از اراضی ملی استان از محل تفاهم نامه تا سرانجام سال 99 کاداستر تهیه خواهد شد.

توکلی، کاداستر را جزو طرح های نیازمند اعتبار دانست و گفت: بیش از 95 درصد استان در اختیار سازمان جنگل هاست و لذا اجرای کاداستر اراضی ملی و دولتی ضرورت دارد.

معاون منابع طبیعی گیلان حفاظت را اصل اساسی در کاداستر دانست و اظهار کرد: کاداستر از زمین خواری و تصرفات بی رویه جنگل ها و مراتع و سواحل جلوگیری می نماید. در گذشته نقشه های سنواتی اراضی ملی آنالوگ بود، اما به یاری کاداستر کلیه اراضی در سامانه ثبت می گردد و کسی نمی تواند برای اراضی ملی سند دریافت کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 خرداد 1401 بروزرسانی: 2 خرداد 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4121

به "افزایش اراضی ملی گیلان روی نقشه کاداستر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش اراضی ملی گیلان روی نقشه کاداستر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید