انتقال 10 هزار گوسفند از جنوب به شمال غرب برای مقابله با کمبود علوفه

به گزارش مجله نماشو، مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران گفت: 10 هزار میش و گوسفند و دام مولد از استان های جنوبی به استان های شمال غرب کشور به عنوان راهکاری برای کمبود علوفه منتقل می شود.

انتقال 10 هزار گوسفند از جنوب به شمال غرب برای مقابله با کمبود علوفه

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، وقوع خشکسالی در کشور، شرایط برای تأمین علوفه برای دامداران را سخت تر کرده است. این موضوع در دام های کوچک که بخش اعظمی از علوفه آن ها از طریق چَرا تأمین می شد، مضاعف شده است. اتحادیه دامداران سراسری تدبیری اندیشیده تا دام های کوچک منطقه ها خشک تر استان خوزستان به منطقه ها خوش آب و هوا در آذربایجان های شرقی و غربی منتقل شوند.

جزئیات بیشتری از این اقدام را در مصاحبه با مدیرعامل اتحادیه دامداران می پردازیم.

مجتبی عالی با بیان اینکه خشکسالی شرایط تأمین علوفه را برای دامداران بسیار سخت کرده است، گفت: با پیش بینی خشکسالی از پانزده روز پیش دام های منطقه ها خشک عمدتاً در جنوب کشور را به منطقه ها خوش آب و هوا در استان های آذربایجان شرقی و غربی منتقل می کنیم که از نظر مراتع و علوفه غنی تر هستند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران اضافه نمود: 10 هزار میش و گوسفند و دام های سبک مولد از منطقه ها جنوبی به منطقه ها شمال غرب کشور منتقل می شوند و امیدواریم که این کار از کشتار دام های مولد جلوگیری کند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در استان های مقصد شرایط علوفه برای دام های تازهالورود مناسب است، گفت: این منطقه ها علوفه و مراتع مناسب دارد و برای چرای دام مناسب است.

عالی در پاسخ به اینکه آیا استان های مقصد با ورود دام های تازه از استان های جنوبی موافقت کرده اند، گفت: با دامداران آن منطقه ها به توافق رسیدیم تا در این زمینه همکاری کنند.

گفتنی است خشکسالی در یکی دو سال آینده تأمین علوفه را برای دامداران سخت تر کرده است. تا قبل از 20 اردیبهشت خوراک دام و طیور با ارز 4200 تومانی تأمین می شد، اما پس از حذف ارز دولتی قیمت نهاده ها تقریبا پنج برابر شده است. علاوه بر این در دام های سبک بخش زیادی از نیاز علوفه از طریق تعلیف دام مراتع تأمین می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 5083

به "انتقال 10 هزار گوسفند از جنوب به شمال غرب برای مقابله با کمبود علوفه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال 10 هزار گوسفند از جنوب به شمال غرب برای مقابله با کمبود علوفه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید