رقابت های منطقه ای بر همگرایی در امنیت دریایی سایه انداخته است

به گزارش مجله نماشو، فرمانده نیروی دریایی ارتش در اجلاس آیونز با بیان اینکه رقابت های منطقه ای بر همگرایی های امنیت دریایی سایه انداخته و به شکل مضاعفی کارکردهای اجلاس را متأثر می نماید، گفت: شاهد شکل گیری ائتلاف هایی با حضور تعدادی از اعضای این اجلاس در منطقه شمال اقیانوس هند، دریای عمان و خلیج فارس هستیم که فعالیت آنها، همگرایی های منطقه ای را تقویت نمی نماید.

رقابت های منطقه ای بر همگرایی در امنیت دریایی سایه انداخته است

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی ارتش، امیردریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و رییس ششمین دوره اجلاس آیونز، در هفتمین نشست فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند (عضو آیونز) که در جزیره ریونیون واقع در غرب جزیره ماداگاسکار در اقیانوس هند جنوبی برگزار شده است، ضمن تشکر از برگزاری شایسته اجلاس، طی سخنانی گفت: اطمینان دارم با گفتگو و ارائه دیدگاه های سازنده و به وسیله هم افزایی توانمندی های موجود، می توانیم گام های مؤثری در جهت تحقق اهداف همایش برداریم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با تاکید بر اینکه دریا فرصتی بزرگ برای پیشرفت هر ملتی است و بهره برداری صحیح از آن موجب اتصال به زنجیره های امنیت، رفاه، ثروت و منزلت می گردد، توضیح داد: اتصال به دریا بخشی از وزن ژئوپلیتیک کشورهای ساحلی و دریایی محسوب می گردد و آنهایی که به این دروازه بزرگ متصل هستند، فرصتی مناسب برای تعامل با دوستان، افزایش مرز و امکان فراوری ملی را در اختیار دارند.

امیر دریادار خانزادی امنیت دریایی را مسئلهای جمعی و جهانی دانست و ادامه داد: امنیت دستاوردی ملی با تأثیرات متقابل جهانی است و در سایه آن چرخههای مالی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی شکل گرفته و با تأثیر متقابل جاری می گردد؛ با این نگاه اقتصاد بدون امنیت مانند سراب است و امنیت بدون اقتصاد موضوعی دست نیافتنی است.

وی ادامه داد: امنیت دریایی حاصل توجه همه کشورهای ساحلی به دریاهای پیرامونشان، حکمرانی خوب بر دریاهای تحت حاکمیت، آگاهی محیطی از دریا و تعامل های منطقه ای و جهانیِ هم افزا، برای جلوگیری از شکل گیری کانون های نا امنی در دریاهای آزاد است.

امیر دریادار خانزادی نیروی دریایی را بخش مهمی از چرخه تمدنی دریایی دانست و بیان نمود: این امنیت دریایی است که تضمین کننده کسب ثروت و بهره مندی ملتها از منافع دریایی است و این نیروهای دریایی هستند که امنیت آبهای آزاد و بینالمللی را برای فعالیت های دریایی به ویژه در عصر اقتصاد آبی فراهم میکنند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به برگزاری شش دوره اجلاس آیونز، اظهار داشت: فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای منطقه اقیانوس هند از سال 2008 با هدف افزایش آگاهی های محیطی و توسعه تعاملات جمعی گرد هم آمده اند تا امنیت دریایی را در منطقه اقیانوس هند تقویت کنند. در شش دوره گذشته همه کشورهایی که ریاست اجلاس را بر عهده گرفتند کوششهای جدی برای نزدیک شدن اجلاس به اهداف اجلاس را در دستور کار خود قرار داده اند.

امیر دریادار خانزادی با اشاره به مشارکت فعال نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به اسم رئیس دوره ای اجلاس ششم آیونز، اقدامات اجرا شده به وسیله این نیرو را بر شمرد و گفت: پس از نشست فرماندهان در سال 2018، سه سال پر تکاپو را در منطقه اقیانوس هند پشت سر گذاشتیم. راهنمایی کوشش های جامعه آیونز و ایجاد هماهنگی های چند جانبه و اطلاع رسانی در خصوص رویدادهای آیونز، راهنمایی کارگروه امنیت دریایی و برگزاری دو مرحله جلسه کارگروه ، برگزاری مسابقات مقاله نویسی و اعطای جوایز به نویسندگان مقالات برتر، برگزاری جلسات مربوط به رزمایش مرکب دریایی در بندرعباس ذیل کارگروه امنیت دریایی و آماده کردن میدان برای اجرای اولین رزمایش دریایی آیونز که به دلیل فراگیری کرونا تا به امروز متوقف مانده است.

وی ادامه داد: با هماهنگی برای برگزاری کارگروههای تبادل اطلاعات و مقابله با بلایای طبیعی و مشارکت فعال در جلسات آنها از دیگر موضوعات مهمی بوده که به آن پرداخته است و نتایج و دستاوردهای آنها برای آنالیز در جلسه محرمانه فرماندهان اعضای اجلاس به اشتراک گذاشته خواهد شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش، خبر از تدوین اولین کتاب تاکتیکی آیونز با بهره گیری از ظرفیت های دانشی و با تمرکز بر احتیاج های موجود آیونز در موضوعات مقابله با دزدی دریایی، تبادل اطلاعات و مقابله با بلایای طبیعی داد و گفت: این اقدام مهم می تواند هم زبانی برای انجام عملیات مشترک در دریا را تسهیل نموده و اجرای آن را با تمرکز بر منطقه آیونز میسر نماید. ضروری است از همه اعضای اجلاس به ویژه کشورهای هند، استرالیا، بنگلادش که ما را در این جهت کمک داده اند صمیمانه تشکر کنم.

امیر دریادار حسین خانزادی برگزاری دو مرحله رزمایش مرکب دریایی بین ایران، روسیه وهند را یکی از مهمترین دستاوردهای این دوره از اجلاس بر شمرد و توضیح داد: در این دوره از اجلاس، دو عضو ناظر روسیه و چین تعامل سازنده ای را برای اقدامات عملی در موضوع دست یابی به امنیت جمعی در منطقه شمال اقیانوس هند انجام داده اند.

وی انفعال توأم با فعالیت هدفمند بعضی از اعضای اجلاس را خطری برای تضعیف آیونز دانست و تاکید نمود: اگرچه کلیت اجلاس و مشارکت های آن برابر منشور موضوعی داوطلبانه است اما یکی از موضوعاتی که در این دوره با آن روبرو بودیم، انفعال توأم با فعالیت هدفمند بعضی از اعضای اجلاس بود؛ اکنون شاهد شکل گیری ائتلاف هایی با حضور تعدادی از اعضای این اجلاس در منطقه شمال اقیانوس هند، دریای عمان و خلیج فارس هستیم که فعالیت آنها نه تنها همگرایی های منطقه ای را تقویت نمی نماید، بلکه کوشش های هم افزای اجلاس آیونز را به اسم مهمترین بستر همگرایی برای دستیابی به امنیت جمعی را به طور جدی تحت شعاع خود قرار می دهد و تضعیف می نماید.

وی ادامه داد: باید بپذیریم حضور دوگانه دیگران باعث می گردد اجلاس آیونز بی رمق و به یک دورهمی تشریفاتی تبدیل گردد؛ در این بین رقابت های منطقه ای هم بر همگرایی های امنیت دریایی سایه انداخته و به شکل مضاعفی کارنمودهای اجلاس را متأثر می نماید.

امیر دریادار خانزادی با تاکید بر اینکه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به اسم رئیس کارگروه امنیت دریایی، تمام کوشش های خود را برای هموار کردن جهت تعاملات منطقه ای خواهد نمود، ادامه داد: در این راستا طی ماه آینده مرکز هماهنگی همکاری های بین المللی امنیت دریایی با اهداف پایش محیط امنیتی اقیانوس هند، افزایش آگاهی های محیطی به وسیله به اشتراک گذاری اطلاعات دریانوردی سفید، به اشتراک گذاشتن داده های هواشناسی و اقیانوس شناسی محلی و منطقهای، ایجاد هماهنگی برای اقدامات امنیت آفرین در دریاهای آزاد مجاور، راهنمایی رزمایش های مرکب دریایی را در منطقه چابهار و در مجاورت اقیانوس هند افتتاح خواهد نمود.

وی در ادامه گفت: این فعالیت ها به معنی حرکت برای بهبود امنیت دریایی در منطقه اقیانوس هند است و از هم اکنون از اعضای آیونز برای شرکت در مراسم افتتاحیه این مرکز دعوت به عمل آورده می گردد.

فرمانده نیرویی دریایی ارتش در انتها گفت: با ملاحظات مطروحه به نظر می رسد زمان آن رسیده است که به طور جدی در پی تاسیس دبیرخانه دائمی اجلاس باشیم و پیشنهادهای مطروحه را با جدیت بیشتری دنبال کنیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2349

به "رقابت های منطقه ای بر همگرایی در امنیت دریایی سایه انداخته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقابت های منطقه ای بر همگرایی در امنیت دریایی سایه انداخته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید