انعقاد 26 قرارداد نفتی با 15 دانشگاه و پژوهشگاه

به گزارش مجله نماشو، به گزارش خبرنگار مهر، سعید محمدزاده امروز در نشستی خبری تحت عنوان گردهمایی شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های صنعت نفت که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار گردید، گفت: خوشبختانه در صنعت نفت اتفاقات بسیار خوب و ارزشمندی طی سال های اخیر اتفاق افتاده است.

انعقاد 26 قرارداد نفتی با 15 دانشگاه و پژوهشگاه

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات هزینه تحصیل در استرالیا 2020 هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

وی گفت: خوشبختانه توانستیم نیروهای انسانی خوبی در دانشگاه ها در حوزه نفت تربیت کنیم و از این منظر، جزو کشورهای تراز اول باشیم.

انعقاد 26 قرارداد بزرگ با 15 دانشگاه و پژوهشگاه

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری با اشاره به توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه در حوزه نفت اضافه کرد: طی سال های اخیر اتفاقات خوبی در زمینه ارتباط دانشگاه و صنعت اتفاق افتاده به طوری که وزارت نفت در صدد است علاوه بر قراردادهای گذشته، قراردادهای بزرگ جدیدی با صنعت نفت منعقد کند.

محمدزاده با اشاره به این قراردادها اعلام کرد: وزیر نفت هفته گذشته 26 قرارداد بزرگ با 15 دانشگاه و پژوهشگاه با موضوع طرح های بزرگ در حوزه توسعه ازدیاد برداشت میدان های نفتی و… منعقد نموده است.

وی با بیان اینکه هفته گذشته وزیر نفت با 9 دانشگاه از این دانشگاه ها جلسه داشت، گفت: این قراردادها با هدف توسعه ارتباط صنعت با دانشگاه و حل مسائل نفتی، ایجاد نهادهای حل مسئله در دانشگاه ها و ارتباط صنعت نفت و شرکت های دانش بنیان منعقد شده است.

محمدزاده اعلام نمود: اکوسیستم فناوری و نوآوری در صنعت نفت اهمیت زیادی دارد که آرام آرام در حال شکل دریافت است البته تا به امروز به مرحله ثمردهی نیز رسیده است.

وی با اشاره به اقدامات وزارت نفت در راستای توسعه اکوسیستم نوآوری گفت: مسئله حمایت از شرکت های دانش بنیان در توسعه اکوسیستم نوآوری در وزارت نفت از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو، ایده پارک صنعت نفت شکل گرفت.

ایجاد پارک فناوری در صنعت نفت

به گفته معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری، در این راستا قرار است در بخش مجموعه سابق پژوهشگاه نفت که در شهرری مستقر است و بنایی برابر با 17 هکتار دارد، به محلی برای استقرار شرکت های دانش بنیان و نوآور و همچنین استارت آپ ها اختصاص یابد.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری گفت: در این پارک، اعضا در کنار یکدیگر قرار می گیرند و در راستای حل مسئله و چالش های نفت گام برمی دارند.

محمدزاده ادامه داد: این مجموعه زیرساختی برای به همرسانی شرکت های نوآور در صنعت نفت است که برای آن برنامه ریزی هایی داریم.

وی با بیان اینکه این مجموعه یک مجموعه فیزیکی نیست، گفت: قرار است این پارک به شکل محوری و مجموعه ای برای توسعه اکوسیستم نوآوری باشد؛ اجزای این پارک قرار نیست که تنها در نقطه شهرری متمرکز شوند بلکه می توانند در بخش های مختلف حضور یابند و به توسعه اکوسیستم نوآوری یاری نمایند.

درب های باز پژوهشگاه نفت برای پژوهشگران

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری با تأکید بر اینکه امیدواریم در توسعه صنعت نفت با شتابدهی بالا پیش برویم، اعلام کرد: یکی دیگر از اقدامات وزارت نفت این بود که درب های پژوهشگاه نفت را به روی پژوهشگران و فناوران باز بگذارد. در این راستا هر پژوهشگر و فن آوری که احتیاج به زیرساخت های پژوهشی در زمینه نفتی دارد، می تواند به پژوهشگاه نفت مراجعه کند؛ درواقع ظرفیت پژوهشگاه در اختیار همه فناوران قرار می گیرد تا بتوانند تحقیقات مفیدی را به ثمر برسانند.

فرصت مطالعاتی برای اساتید دانشگاه های صنعت نفت

وی اعلام نمود: اساتید دانشگاه ها و صنعت نفت می توانند بر اساس شیوه نامه وزارت نفت، فرصت مطالعاتی مرتبط با این موضوع را بگذرانند تا در کنار صنعت، به مسائل نفتی ورود پیدا نمایند؛ در حال حاضر این شیوه نامه اعمال شده است.

ابلاغ شیوه نامه پژوهانه و اهدای گرنت به اساتید دانشگاه ها

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری گفت: هر عضو هیئت علمی در هر دانشگاهی که در راستای حل مسائل اقدام می نماید، می تواند از حمایت قابل توجهی از سوی صنعت نفت برخوردار گردد؛ به اعضای هیئت علمی، پژوهانه و گرنت اعطا خواهد شد. دانشجویان دکتری نیز می توانند از این حمایت برخوردار شوند.

وی با اشاره به دیگر اقدام وزارت نفت در راستای توسعه اکوسیستم نوآوری گفت: ما در صدد آمدیم مجوز راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری نفت را از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کنیم.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری با بیان اینکه بودجه این صندوق برابر با 100 میلیارد تومان است، گفت: تا به امروز بخش های خصوصی و اعضای این صندوق برای حمایت از طرح های فناورانه، بودجه ای را به این صندوق اختصاص داده اند.

ایجاد شتاب دهنده ای در صنعت نفت

وی با اشاره به ایجاد شتاب دهنده ای متشکل از صندوق های خطرپذیر در حوزه نفت گفت: این شتابدهنده می تواند از شرکت های بالغ و پیش رو در صنعت نفت حمایت کند.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری با اشاره به گردهمایی شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های حوزه نفتی در محل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: قرار است صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها، دستاوردهای خود را در قالب نمایشگاهی سه روزه در محل این صندوق عرضه نمایند.

به گفته محمدزاده، تا به امروز 500 مجموعه برای حضور در این رویداد اعلام آمادگی نموده اند که ثبت نام همچنان ادامه دارد.

وی ادامه داد: در کنار شرکت های دانش بنیان و نوآور، استارت آپ هایی حضور می یابند که در حوزه صنعت نفت فعالیت می نمایند.

گزارش 1000 چالش در صنعت نفت

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری با بیان اینکه در این رویداد 1000 چالش به شکل معین در صنعت نفت گزارش شده است، اضافه کرد: امیدوار هستیم که شرکت های حاضر در نمایشگاه بتوانند در راستای برطرف این چالش ها گام بردارند.

محمدزاده تأکید کرد: هر شرکت یا استارت آپی که در راستای حل مسائل صنعت نفتی اقدام کند، ما از آنها نیز حمایت می کنیم.

وی با بیان اینکه ما در وزارت نفت، نظام حمایت از خرید داریم، گفت: طی بخشنامه ای که چندین سال در وزارت نفت در پیش گرفته شده، تجهیزاتی که در کشور فراوری می گردد، به جد از واردات آن جلوگیری خواهد شد؛ اگر هر شرکتی بتواند احتیاج صنعت نفت را مرتفع کند، خرید خارجی آن در وزارت نفت ممنوع اعلام خواهد شد. همچنین اگر همان شرکت بتواند بخشی از احتیاج کشور را جوابگو باشد برای همان محصول از سوی وزارتخانه مورد حمایت قرار می گیرد که از محصول داخلی استفاده گردد.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری اعلام کرد: احتیاج صنعت نفت تنها معطوف به تجهیزات نمی گردد بلکه این صنعت احتیاجمند مواد شیمیایی، کاتالیست ها، نرم افزار، مدیریت، خدمات و … است. همچنین فناوران می توانند در این زمینه ها به برطرف چالش این صنعت بپردازند.

محمدزاده با بیان اینکه صنعت نفت ایمنی محور است، گفت: باید محصولاتی که در این حوزه به فراوری می رسند، مورد تائید قرار گیرند و بر اساس استانداردها به فراوری برسند.

به گفته وی، نهاد صدور گواهینامه و انطباق کیفیت از سوی وزارت نفت توسط انجمن نفت شکل گرفته که محصولات بر اساس استانداردهایی به این صنعت وارد می شوند.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری تأکید کرد: در حال حاضر صنعت نفت از تجهیزاتی استفاده می نماید که مورد تائید هستند و بر اساس استانداردها به فراوری رسیده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3971

به "انعقاد 26 قرارداد نفتی با 15 دانشگاه و پژوهشگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انعقاد 26 قرارداد نفتی با 15 دانشگاه و پژوهشگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید