باغداران فقط از مراکز مجوزدار، نهال تهیه نمایند

به گزارش مجله نماشو، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رئیس گروه نهال و ارقام معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، با بیان این که در حال حاضر، 398 نهالستان دارای مجوز و 20 واحد کشت بافت در کشور فعالیت می نمایند، گفت: با توجه به فصل جابجایی نهال، توصیه و برنامه ما این است که باغداران برای دستیابی به نهال های سالم، اصیل و استاندارد، خرید خود را از نهالستان های مجوزدار انجام دهند.

باغداران فقط از مراکز مجوزدار، نهال تهیه نمایند

علی امیر آل محمد توضیح داد: خرید نهال های با مبدا نامشخص، غیرتأیید شده و فاقد شناسه، موجب مشکلاتی در حوزه فراوری می گردد و بر روی بهره وری و عملکرد باغ ها تأثیر منفی می گذارد، زیرا ورود نهال آلوده به آفت یا بیماری به یک باغ، سایر باغ های مجاور را نیز آلوده می نماید.

وی اضافه نمود: فهرست مراکز معتبر مجوزدار تحت نظارت کمیته فنی نهال استان، در سایت معاونت امور باغبانی قابل دسترسی است، ضمن آن که ما به تمام استان ها اعلام نموده ایم که سر در میادین ورودی و خروجی شهرستان ها، مراکز خدمات کشاورزی و اماکن پرتردد، نسبت به نصب بنر و اطلاع رسانی در مورد نهالستان های مجوز دار اقدام نمایند.

آل محمد در عین حال گفت: هر گونه حمایت مادی و معنوی وزارت جهاد کشاورزی، فقط از باغدارانی صورت می گیرد که از نهالستان های دارای مجوز و معتبر نهال خرید نموده باشند.

وی اذعان داشت: کمیته های فنی استان نیز، باید با دستگاه هایی مانند سازمان حفظ نباتات و مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال برای گواهی های بهداشتی، مسائل قرنطینه ای و اخذ گواهی های مبدا و مقصد به منظور جلوگیری از هر گونه شیوع آفت و بیماری هماهنگ شوند.

رئیس گروه نهال و ارقام معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: طی ابلاغیه 19 بندی ارسال شده از سوی معاون امور باغبانی به رؤسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها، انتظار داریم ضمن رعایت کامل موارد مطرح شده و نظارت جامع، حساسیت و دقت لازم در مورد جابجایی نهال صورت گیرد.

وی ادامه داد: در زمینه جابجایی نهال، همچنین با دستگاه های برون سازمانی مانند سازمان تعزیرات حکومتی، شورای تأمین استان، فرمانداری ها، نیروی انتظامی و پایانه های حمل و نقل هماهنگی های لازم توسط سازمان های جهاد کشاورزی اجرا شده است.

آل محمد گفت: فصل جابجایی نهال با توجه به شرایط اقلیمی استان ها متفاوت است و در محدوده زمانی دو تا سه ماهه قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2799

به "باغداران فقط از مراکز مجوزدار، نهال تهیه نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغداران فقط از مراکز مجوزدار، نهال تهیه نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید