بهبود چروک و آکنه با پیوند سلولهای بنیادی فرد به پوست خود

به گزارش مجله نماشو، به گزارش خبرنگاران، جوان سازی و بهبود ضایعات پوستی یکی از مطالبات جامعه از بخش درمانی در سراسر دنیا است. پژوهش های اخیر نشان داده اند که پیوند سلول های فیبروبلاستی خود فرد، می تواند موجب جوان سازی پوست گردد.

بهبود چروک و آکنه با پیوند سلولهای بنیادی فرد به پوست خود

به منظور آنالیز بی خطر و اثربخش بودن استفاده از این سلول ها در دراز مدت، محققان پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی قزوین، یک مطالعه بالینی مرحله دوم (فاز دو) طراحی کردند که طی آن 57 فرد با چین و چروک (37 نفر با 132 محل برای درمان)، یا اثر آکنه (20 نفر با 36 محل برای درمان) با نمره مشخصی از آسیب پوستی، در سه مرحله سلول های فیبروبلاستی برداشت شده از بدن خود بیمار را به صورت تزریق در محل ضایعه با فواصل 4 تا 6 هفته ای دریافت کردند.

اثربخشی و عوارض جانبی 2، 6، 12 و 24 ماه پس از آخرین تزریق آنالیز شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی یاخته (Cell Journal) به چاپ رسیده است نشان داد، استفاده از این روش چروک و اثر آکنه را دست کم دو نمره بهبود می بخشد. شش ماه پس از آخرین تزریق 90.1 درصد از محل های چروک و 86.1 درصد از اثرات آکنه دست کم یک درجه بهبود را نشان دادند.

همچنین در دست کم 56.1 درصد از چروک ها و 63.9 درصد از اثرات آکنه دو درجه بهبودی دیده شد. بیماران به 70.5 درصد از چروک ها و 72.2 درصد از اثرات آکنه نمره درمانی خوب یا عالی دادند. بهبودی های ایجاد شده تا انتها 24 ماه ثابت بود و در طول مدت مطالعه هیچ عارضه جانبی مشاهده نشد.

نتایج این پژوهش نشان داد استفاده از فیبروبلاست های خود فرد در جوان سازی و بهبود ضایعات پوستی موثر است و در دراز مدت اثر جانبی خاصی ندارد.

دکتر ناصر اقدمی، دکتر امیر باجوری، دکتر زهرا عروجی محققان این پروژه بودند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4169

به "بهبود چروک و آکنه با پیوند سلولهای بنیادی فرد به پوست خود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبود چروک و آکنه با پیوند سلولهای بنیادی فرد به پوست خود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید