بهره برداری از خط راه آهنِ چابهار به زاهدان؛ سال آینده

به گزارش مجله نماشو، رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: خط راه آهن چابهار به زاهدان دارای نقش مؤثر در اقتصاد کشور و انتقال کالا به کشور های همسایه است.

بهره برداری از خط راه آهنِ چابهار به زاهدان؛ سال آینده

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، رضایی کوچی گفت: این خط ریلی در ادامه به استان های خراسان جنوبی، رضوی و شمالی متصل می شود.

وی افزود: خوشبختانه با موافقت رهبر معظم انقلاب همه منابع مورد نیاز برای اتصال چابهار به شبکه ریلی کشور که قسمت نخست آن از چابهار به زاهدان است، تأمین شده است و پیمانکاران خوبی نیز در این طرح فعالیت می کنند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به بازدید خود از قطعات مختلف راستا چابهار به زاهدان با بیان اینکه در این راستا مشکل مالی نداریم، افزود: منابع این طرح از صندوق توسعه ملی با اجازه رهبر انقلاب تأمین شده است.

وی گفت: پیمانکاران بومی از جمله قرارگاه خاتم الانبیا و پیمانکاران بخش خصوصی در این طرح فعال هستند و در آینده نزدیک شاهد بهره برداری از این راستا خواهیم بود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: سرمایه گذاری در راه آهن می تواند در صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش آلایندگی ها منافع زیادی برای کشور داشته باشد.

رضایی کوچی گفت: با صرف هزینه کم در حوزه راه آهن می توانیم از منابع بسیار زیادی صرفه جویی و از آن ها در بخش های دیگر استفاده کنیم.

وی با اشاره به برنامه ششم توسعه و ترسیم اهدافی برای راه آهن جمهوری اسلامی ایران، افزود: رسیدن به ظرفیت 30 درصدی جابجایی بار و 20 درصد سهم جابجایی مسافر از طریق خطوط ریلی از جمله این اهداف است که شرکت راه آهن در این راستا حرکت می کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه شبکه ریلی در کشور کامل نیست، گفت: هنوز برخی مراکز استان های کشور به هم متصل نیستند و در برخی نقاط به بن بست می رسیم.

وی به راه آهن تهران، قم، اصفهان و شیراز اشاره کرد و افزود: این خط راه آهن بعد از شیراز ادامه پیدا نمی کند و باید به استان های هرمزگان، خوزستان و بوشهر متصل شود، همین امر باعث شده که نتوانیم از همه ظرفیت شبکه ریلی کشور به طور مناسب استفاده کنیم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تصویب قوانین خوب در مجلس در حوزه راه آهن برای سرمایه گذاری و حمایت از این بخش، افزود: سالانه بیش از 17 هزار نفر فوتی در جاده های کشور داریم که امروز این جاده ها گنجایش این همه وسایل نقلیه و جابجایی بار و مسافر را ندارند و باید از ظرفیت ریلی کشور استفاده شود.

رضایی کوچی با اشاره به راستا شمال به جنوب، گفت: راستا هند به روسیه از راستا ایران تکمیل می شود که شبکه ریلی سهم عمده ای در این زمینه دارد و می تواند برای اقتصاد کشور نقش مؤثری داشته باشد.

وی اتصال راه آهن به مراکز تولیدی را ضروری خواند و افزود: بسیاری از مراکز تولیدی در کشور هستند که متأسفانه به شبکه ریلی متصل نیستند و از طریق جاده بار خود را حمل می کنند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: اتصال مراکز تولیدی به راه آهن می تواند در قیمت تمام شده کالا، کاهش زمان رسیدن کالا به مقصد و همچنین اطمینان و امنیت بیشتر مؤثر باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1255

به "بهره برداری از خط راه آهنِ چابهار به زاهدان؛ سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره برداری از خط راه آهنِ چابهار به زاهدان؛ سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید