ترجمه ایتالیایی همای و همایون منتشر شد

به گزارش مجله نماشو به نقل از روابط عمومی مرکز فرهنگی شهر کتاب، هم زمان با شروع درس گفتارهایی درباره خواجوی کرمانی در مرکز فرهنگی و بین الملل شهر کتاب در تهران، ترجمه ایتالیایی منظومه همای و همایون سروده خواجوی کرمانی در ایتالیا به چاپ رسید.

ترجمه ایتالیایی همای و همایون منتشر شد

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

خواجوی کرمانی، شاعر قرن هشتم هجری که فنون ادبی و سبک غنایی اش تاثیر قابل توجهی بر حافظ شیراز داشته است، علاوه بر دیوان غزلیات به منظومه روایی هم پرداخته و به تقلید از خمسه نظامی، مثنوی های پنج گانه آفریده است که اصولا جنبه عرفانی و نمادین دارند. همای و همایون یکی از پنج منظومه ای است که در آن شاعر، خسرو و شیرین نظامی را مد نظر داشته، با این تفاوت اساسی که خواجو برای قهرمانان داستانش سرانجامی خوش در نظر گرفته است.

برگردان کتاب همای و همایون به زبان ایتالیایی نخستین ترجمه کامل این منظومه 4435 بیتی به زبان خارجی است که با کوشش ناهید نوروزی همراه با مقدمه و حواشی و با معرفی و پیش درآمدی از پروفسور یوهان کریستف بیورگل (دانشگاه برن)، در انتشارات میزمیس میلان (2016) و در مجموعه سیمرغ (به مدیریت پروفسور انتونیو پانائینو، دانشگاه بلونیا) در 400 صفحه منتشر شده است.

پروفسور یوهان کریستف بیورگل در پیش درآمد این کتاب، افزون بر معرفی کتاب و مترجم، از تاثیر نظامی بر خواجو و موتیف های این منظومه و نیز در باب ژانر همای و همایون مطالبی نوشته است.

ناهید نوروزی هم، دارای مدرک دکترای پژوهشی و مدرس زبان فارسی از دانشگاه بلونیای ایتالیاست و در همان دانشگاه در انجمن مطالعات و تحقیقات اروپا ـ آسیایی همکاری دارد.

در مقدمه این کتاب مترجم علاوه بر ارائه توضیح حال شاعر و چکیده و تحلیل متن همای و همایون، صندلی خواجو را در ادبیات فارسی کلاسیک نشان داده، به پژوهشی تطبیقی با بعضی منظومه های پیشین و دیگر مطالب جانبی پرداخته و نیز جنبه های معنوی اثر را برشمرده است. در سرانجام، افزوده بر فهرست نام ها و جاها، بخش دیگری برای تعریفات و توضیحات واژه ها و تصاویر معمول این منظومه به کتاب پیوست شده است.

قرار است که آثار خواجوی کرمانی با کوشش و همکاری شهر کتاب در یک سال آینده در کشورهای مختلف معرفی گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 625

به "ترجمه ایتالیایی همای و همایون منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترجمه ایتالیایی همای و همایون منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید