ترفندهایی برای خالی کردن حافظه گوشی

به گزارش مجله نماشو، با ریست فکتوری و خالی کردن حافظه گوشی، فایل های اضافی که ممکن است علت پر شدن بی علت حافظه گوشی بوده باشند نیز حذف خواهند شد.

ترفندهایی برای خالی کردن حافظه گوشی

علت پرشدن حافظه گوشی چیست؟ بسیاری از کاربران اندروید با مشکل پرشدن حافظه گوشی روبرو هستند. وقتی حافظه گوشی پر می شود به طور کلی در عملکرد گوشی اخلال ایجاد می نماید. به همین علت کاربران تفن همراه همواره در پی نحوه خالی کردن حافظه گوشی اندروید هستند.

در این مطلب به راه های رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی و خالی کردن فضای حافظه گوشی اندرویدی خواهیم پرداخت.

پر شدن بی علت حافظه گوشی یکی از مشکلاتی است که بیشتر کاربران اندروید با آن روبرو می شوند. حافظه گوشی های اندروید به راحتی و ظرف مدتی می تواند پرشود. به خصوص اگر از یک گوشی برای مدت طولانی بهره ببرید.

یکی از راه های رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی خرید گوشی با حافظه بیشتر است. اما با توجه به قیمت بالای گوشی های هوشمند، تصمیمی منطقی به نظر نمی رسد. پس تنها باید در پی علت پرشدن حافظه گوشی و نحوه خالی کردن حافظه باشید. اما چگونه حافظه گوشی را خالی کنیم؟

اگر می خواهید راه های دیگری برای حل مشکل پرشدن حافظه گوشی را یاد بگیرید مقاله حل مشکل پر شدن حافظه در گوشی اندرویدی را بخوانید.

شاید برای برخی کاربران این سوال پیش بیاید که چگونه حافظه گوشی را زیاد کنیم؟ اگر گوشی شما از کارت حافظه پشتیبانی نکند، هیچ راهی برای افزایش حافظه ندارید. اما در گوشی هایی که دارای اسلات حافظه هستند، می توانید با خرید یک حافظه جانبی، اینکار را انجام دهید.

برترین راه رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی پاک کردن حافظه است. روش های زیادی برای خالی کردن فضای حافظه گوشی اندرویدی وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

در هر گوشی با سیستم عامل اندروید یک قسمت به نام Storage وجود دارد. این بخش اطلاعات مختلفی در ارتباط با حافظه و مواردی که آن را اشغال نموده اند، می دهد. برای دسترسی به این قسمت ابتدا به Settings بروید و بعد گزینه Storage را انتخاب کنید. البته در گوشی های سامسونگ برای دسترسی به Storage باید ابتدا گزینه Device Care و بعد Storage را انتخاب کنید.

در صفحه بعد می توانید اطلاعات جامعی از حافظه ببینید و علت پر شدن حافظه گوشی را پیدا کنید. در بالای صفحه با استفاده از یک نمودار دایره ای مقدار فضای خالی و استفاده شده حافظه گوشی نمایش داده می شود. زیر این نمودار موارد ذخیره شده در حافظه، در دسته بندی های جداگانه نشان داده می شوند.

برای مثال اگر دسته بندی تصاویر بیشترین سهم را داشت طبعا علت پر شدن حافظه گوشی تصاویر بسیار زیادی هستند که در حافظه دارید. حالا یکی از دسته بندی ها را انتخاب کنید. در پنجره بعدی می توانید لیستی از برنامه هایی که در آن دسته بندی قرار دارند را مشاهده کنید.

در اینجا مثلا برنامه iHeartRadio را داریم و می خواهیم فایل های موسیقی مربوط به آن را از دستگاه پاک کنیم. این برنامه را انتخاب می کنیم و در صفحه بعدی گزینه های Clear Storage و Clear Cache را لمس می کنیم. در اینجا باید نکته مهمی را مورد توجه قرار دهید. با انتخاب گزینه Clear Storage، برنامه به حالت اولیه برمی شود و تمام اطلاعات شما در آن حذف خواهد شد.

بعلاوه در صفحه مربوط به هر دسته بندی گزینه ای برای قرارگیری فایل های مرتبط با آن دسته قرار گرفته است. فایل های موجود در این گزینه ارتباطی با برنامه های نصب شده در گوشی ندارند. مثلا در دسته بندی موسیقی این گزینه Audio files نام دارد و در آن ترک های موسیقی که از کامپیوتر به گوشی انتقال داده اید یا به صورت مستقیم دانلود نموده اید وجود دارند.

با کلیک بر روی این گزینه می توانید تمامی این فایل ها را ببینید هر کدام را که خواستید پاک کنید. بعلاوه برخی گوشی های اندرویدی در صفحه Storage دارای گزینه ای به نام Free Up Space هستند.

با انتخاب این گزینه در صورتی که چند برنامه مدیریت فایل داشته باشید، از شما پرسیده می شود می خواهید از کدام برنامه بهره ببرید. اما ما به این برنامه ها کاری نداریم و گزینه Smart Storage و سپس Just Once را انتخاب می کنیم.

صفحه بعدی بسته به هر گوشی فرق دارد. اما تقریبا در تمام گوشی ها، البته با شکل متفاوت، لیستی از بخش هایی که قابل پاکسازی هستند نشان داده می شود. این بخش ها شامل موارد زیر هستند:

Backed Up Photos & Videos: اگر این بخش را انتخاب کنید، فایل های ویدیویی و تصویری که از آن ها در سرویس های ابری پشتیبان گرفته شدند حذف می شود.

بخش Temporary Files: به فایل های موقتی سیستم که دیگر مورد احتیاج نیستند اختصاص دارد.

بخش Download: برای فایل هایی است که دانلود کردید

Idle/Infrequently Used Apps: برنامه هایی که خیلی از آن ها استفاده نمی کنید.

می توانید هرکدام از این بخش ها را انتخاب و دقیقا معین کنید چه فایل هایی در آن قسمت ها حذف شوند. پس از اینکه موارد مدنظرتان را تیک زدید، از پایین صفحه گزینه Free Up یا Delete را انتخاب کنید.

اصلی ترین علت پرشدن حافظه گوشی، در کنار فایل های حجیم، برنامه های اضافی هستند که از آن ها استفاده نمی کنید. بهتر است برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی سامسونگ یا دیگر گوشی های اندرویدی، هر برنامه ای به آن احتیاج ندارید را پاک کنید.

سرویس های ذخیره سازی ابری مزیت های بسیار زیادی به خصوص برای آن هایی که با مشکل کمبود حافظه روبرو هستند دارد. بسیاری از آن ها نیز رایگان هستند. برای مثال گوگل فوتوز به شما این امکان را می دهد تا تصاویر را با کیفیت معمولی به صورت رایگان در یک فضای ابری ذخیره کنید.

بعلاوه سرویس های دیگر مانند گوگل درایو و دراپ باکس نیز هرکدام مقدار معینی فضای ذخیره سازی در اختیار شما قرار می دهند. بعلاوه اگر ترک های موسیقی بسیار زیادی روی گوشی دارید بهتر است آن ها را حذف و از سرویس های مانند اسپاتیفای بهره ببرید.

اگر گوشی شما دارای درگاه کارت حافظه است حتما از آن بهره ببرید. می توانید از کارت حافظه به دو شیوه مختلف بهره ببرید. یک اینکه از آن به عنوان یک حافظه ذخیره سازی خارجی استفاده و فایل های حجیم را به آن انتقال دهید. روش دوم را احتمالا بیشتر ترجیح دهید.

برخی گوشی های اندرویدی به شما این امکان را می دهند تا از یک کارت حافظه به عنوان حافظه داخلی گوشی بهره ببرید. به این ترتیب کارت حافظه به بخشی از حافظه داخلی گوشی تبدیل می شود نه فقط یک فضای اضافی برای خلاص شدن از شر فایل هایی که حجم بالایی دارند.

البته این شیوه مشکلاتی هم دارد. اولین مشکل این است که با این کار دیگر نمی توانید از آن کارت حافظه در گوشی دیگری بهره ببرید. بعلاوه پس از اینکه کارت حافظه به عنوان حافظه داخلی گوشی انتخاب شد هم نمی توانید آن را از گوشی خارج کنید چرا که با این کار تمام اطلاعات روی آن حذف خواهد شد.

آخرین مورد هم این است که بسیاری از کارت های حافظه سرعت کافی برای استفاده به عنوان حافظه داخلی گوشی را ندارند. بنابر این اگر قصد استفاده از این شیوه را دارید حتما یک کارت حافظه با سرعت بالا بخرید.

افزون بر این اگر گوشی شما از یواس بی اوتی جی پشتیبانی می نماید می توانید با خرید یک کابل OTG علاوه بر کارت حافظه، هارد دیسک اکسترنال و فلش را نیز به گوشی متصل و فایل هایی که حجم زیادی دارند را به آن ها انتقال دهید.

خالی کردن فضای حافظه گوشی اندرویدی با پاک کردن کش، همواره ایده خوبی نیست. چرا که حافظه کش حاوی اطلاعاتی است که گوشی شما برای عملکرد بهتر و سریع تر به آن احتیاج دارد. اما این حافظه نیز در طول زمان می تواند حجم زیادی از گوشی را به خود اختصاص دهد و اگر در پی یک راه سریع برای پاک کردن حافظه گوشی بدون پاک شدن اطلاعات هستید، حذف کردن کش یکی از کار هایی است که می توانید انجام دهید.

برای پاک کردن کش برنامه ها باید به صورت جداگانه عمل کنید. ابتدا به Settings > Storage بروید و بعد گزینه Other apps را انتخاب کنید. با انتخاب هرکدام از برنامه ها مانند اولین تصویر مطلب، یک گزینه تحت عنوان Clear cache برای انجام این کار وجود دارد.

در گوگل مپس با دانلود نقشه های آفلاین منطقه ها مختلف می توانید در آینده بدون احتیاج به اتصال به اینترنت با استفاده از این برنامه مسیریابی کنید. این قابلیت باوجود تمام مزایایی که دارد بزرگترین مشکلش این است که حجم زیادی از فضای گوشی را اشغال می نماید و می تواند علت پر شدن حافظه گوشی سامسونگ یا دیگر برند ها باشد.

برای اطلاع از اینکه نقشه چه منطقه های را دانلود کردید ابتدا گوگل مپس را باز کنید. تصویر پروفایلتان را لمس و گزینه Offline Maps را انتخاب کنید. در این قسمت لیستی از منطقه های که نقشه آن ها در گوشی دانلود شده اند را می توانید مشاهده کنید. حالا برای پاک کردن آن ها، سه نقطه کنار هر منطقه را لمس و گزینه Delete یا Remove را انتخاب کنید.

از مهمترین علت پر شدن حافظه گوشی اطلاعاتی است که به وسیله مرورگر در حافظه موبایل ذخیره می شوند. این اطلاعات در حقیقت سهم بزرگی از بخش Other حافظه را نیز به خود اختصاص داده اند و حذف آن ها یک راه چاره مشکل پر بودن فضای Other در اندروید است.

در حقیقت هربار که شما به وسیله مرورگر وارد یک وبسایت می شوید، مرورگر بخشی از آن سایت را در حافظه گوشی ذخیره نموده تا در صورتی که در آینده از آن سایت بازدید کردید بتواند با سرعت بیشتری آن را بارگذاری کند.

اگر از مرورگر کروم استفاده می کنید می توانید به وسیله بخش Settings این برنامه به Site Settings و سپس Storage رفته و در پایین صفحه گزینه Clear site storage را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه این اطلاعات را می توانید پاک کنید. در سایر مرورگر ها نیز چنین گزینه ای در بخش حافظه و در تنظیمات آن ها وجود دارد.

در گوشی های اندرویدی مانند کامپیوتر یک پوشه وجود دارد که مخصوص فایل هایی است که از اینترنت دریافت می کنید. این پوشه را در بیشتر گوشی های اندرویدی می توانید در برنامه Files پیدا کنید، اما در گوشی های سامسونگ این برنامه My Files نام دارد.

این پوشه در حقیقت پاتوق فایل های اضافی و به دردنخوری است که به وسیله مرورگر یا اپلیکیشن ها دانلود شده اند و یک علت پر شدن حافظه گوشی است. وقتی این فایل را پیدا کردید در بالای صفحه روی سه نقطه بالای صفحه کلیک و لیست را بر اساس مقدار مرتب کنید. حالا آیتم هایی که بیشترین حجم را دارند انتخاب و با پاک کردن حافظه گوشی از آن ها، فضای زیادی را آزاد کنید.

گاهی اوقات هیچکدام از روش های پاک کردن حافظه گوشی چاره ساز نخواهد بود. یعنی با اینکه فایل های مختلف را پاک می کنید، اما مشکل کمبود حافظه همچنان پابرجاست. در این مواقع بد نیست با نصب آنتی ویروس گوشی هوشمند را از نظر وجود ویروس بررسی کنید.

در برخی موارد، علت پرشدن حافظه گوشی ویروس ها هستند. برخی ویروس ها با ایجاد و تکثیر فایل های اضافه باعث پرشدن حافظه داخلی موبایل می شوند.

اگر با هیچکدام از روش های بالا پیروز به پاک کردن حافظه گوشی نشدید، آخرین راهی که پیش رویتان قرار گرفته است ریست فکتوری است. به این ترتیب تمامی اطلاعات گوشی حذف خواهد و دستگاه به شرایط کارخانه بازمی شود. بنابر این پیش از انجام ریست فکتوری حتما از اطلاعاتی که احتیاج دارید پشتیبان تهیه کنید.

اما خبر خوب این است که با ریست فکتوری و خالی کردن حافظه گوشی، فایل های اضافی که ممکن است علت پر شدن بی علت حافظه گوشی بوده باشند نیز حذف خواهند شد.

اما موارد دیگر در بررسی محل ذخیره چیست؟ برخی اوقات کاربران مدعی هستند که حافظه گوشی پر شده، ولی چیزی توش نیست. در این حالت به احتمال فراوان مشکل از بخش Other است. حل مشکل پر بودن فضای Other در شیائومی یا سایر گوشی های سامسونگ خیلی کار راحتی نیست.

موارد دیگر در گوشی های اندرویدی حاوی فایل های متفرقه است. این فایل ها معمولاً به وسیله سیستم عامل یا سایر برنامه های نصب شده ایجاد شده اند. خیلی از این فایل ها هنگام به روزرسانی سیستم عامل یا سایر برنامه ها و بعلاوه به علت بکاپ گیری ایجاد می شوند. به طور کلی فایل های این قسمت موارد زیر هستند:

داده های برنامه ها: بخش اعظم قسمت Other به وسیله داده های مختلف برنامه ها مثل فایل های دانلود شده، آپدیت ها، فایل های بکاپ سرور برنامه ها و ... است.

فایل های ناقص بکاپ: مورد بعدی فایل های بکاپ هستند. رمز های عبور، فایل های برنامه ها و سایر مواردی که از آن ها پشتیبان می گیرید، ممکن است برخی اوقات به علت قطع شدن ارتباط اینترنت، به صورت ناقص آپلود شوند و در نتیجه در حافظه گوشی باقی بمانند. این فایل ها نیز جزو Other نشان داده می شوند.

فایل های موقتی و کش برنامه ها: صفحات وب، کش برنامه ها و بازی ها، آخرین مواردی هستند که در قیمت Other ذخیره می شوند. بعلاوه فایل هایی مثل تبلیغات سایت ها و محتوای مختلف برنامه ها نیز ممکن است جزو این دسته باشند. اما بیشتر این قسمت به وسیله کش مرورگر و صفحات وب اشغال می شود.

برترین راه برای خالی کردن فضای حافظه گوشی اندرویدی و پاکسازی قسمت Other، حذف کش و داده های برنامه ها است که در قسمت بالا به آن پرداختیم. غیر از این تنها راهی که برای خالی کردن موارد دیگر در حافظه گوشی دارید، ریست فکتوری است. همانطور که گفتیم این فایل ها به راحتی قابل دسترسی نیستند.

1. معنی کلمه Storage در گوشی چیست؟

Storage همان حافظه گوشی شما است. در این قسمت می توانید مواردی که حافظه را اشغال کردند را مشاهده و بخش های مختلف حافظه را مدیریت کنید.

2. Other در حافظه گوشی چیست؟

در گوشی های اندرویدی معمولا یک بخش جداگانه به عنوان Other وجود دارد که مختص فایل های نامعلوم و بدون پسوند است. این اطلاعات معمولا شامل فایل های مربوط به اطلاعات شخصی شما در اپ ها، فایل های بکاپی که به صورت پیروزیت آمیز در سرویس های ابری آپلود نشدند و فایل های موقتی مرورگر و اپلیکیشن ها می شود.

بعلاوه اگر قصد فروش گوشی خود را دارید خبر 4 کاری که قبل از فروش گوشی تان باید انجام دهید را نیز بخوانید.

سخن پایانی

با اطلاعاتی که در این مطلب نحوه خالی کردن حافظه گوشی اندروید ارائه کردیم، می توانید علت پرشدن حافظه گوشی را پیدا و رفع کنید. البته بهتر است با استفاده از برنامه های مدیریت حافظه گوشی یا حتی به صورت دستی، هرچند وقت یک بار برای پاک کردن حافظه گوشی وقت بگذارید.

منبع: پلازا

منبع: فرادید
انتشار: 14 تیر 1401 بروزرسانی: 14 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 5080

به "ترفندهایی برای خالی کردن حافظه گوشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفندهایی برای خالی کردن حافظه گوشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید