تشخیص مواد خطرناک در مواد غذایی تنها با یک نانوتراشه

به گزارش مجله نماشو، پژوهشگران چینی موفق به توسعه یک نانو تراشه شده اند که قادر به تشخیص مواد خطرناک در مواد غذایی است.

تشخیص مواد خطرناک در مواد غذایی تنها با یک نانوتراشه

به گزارش خبرنگاران و به نقل از چاینادیلی، پژوهشگران دانشگاه هنگ کنگ(University of Hong Kong) چین موفق به توسعه یک نانو تراشه شده اند که این نانوتراشه با اسفاده از طیف سنجی رامان(Raman spectroscopy) قادر به تشخیص مواد خطرناک مواد غذایی تنها در عرض 30 ثانیه است.

طیف سنجی رامان مطالعه نوعی از برهمکنش بین نور و ماده است که در آن نور دچار پراکندگی غیرالاستیکی می گردد. در آزمایش های طیف سنجی رامان، فوتون های تک طول موج روی نمونه متمرکز می گردد و عموما لیزر به عنوان چشمه تکفام شدت بالا بکار می رود. فوتون ها با مولکول ها برهمکنش می نمایند و بازتابیده، جذب یا پراکنده می شوند. طیف سنجی رامان فوتون های پراکنده شده را مطالعه می نماید.

نانوتراشه جدید را می توان در یک دستگاه کوچک به عنوان یک تلفن همراه نصب کرد. هدف پژوهشگران از این کار، قابل حمل بودن آن برای افراد بود.

یه ژیانگوان(Ye Xingquan)، دانشجوی دکترای فیزیک دانشگاه هنگ کنگ گفت: این نانو تراشه از نانوذرات طلا یا نقره با کیفیت بالا ساخته شده است.

این نانو تراشه می تواند به طور موثر سیگنال رامان اشیای تشخیص داده شده را با دقت 90 درصد افزایش دهد. تنها پنج آزمایشگاه در دنیا وجود دارد که توانایی فراوری چنین تراشه هایی را دارند.

وانگ جیانفانگ(Wang Jianfang)، معاون دانشکده علوم دانشگاه هنگ کنگ گفت: از این تکنیک جدید می تواد در محیط عاری از گرد و غبار استفاده کرد.

با کنترل اندازه و ظاهر نانوذرات، محققان می توانند اثر متقابل نانوذره و نور را برای افزایش کارایی تراشه افزایش دهند.

این تراشه جدید نه تنها می تواند مواد خطرناکی را در مواد غذایی وجود دارند، آزمایش کند، بلکه می توان آزمایشات مربوط به آفت کش ها و مکمل های غذایی را نیز توسط آن انجام داد. انتظار می رود این نانوتراشه سال آینده به بازار عرضه گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2797

به "تشخیص مواد خطرناک در مواد غذایی تنها با یک نانوتراشه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص مواد خطرناک در مواد غذایی تنها با یک نانوتراشه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید