شرح سازمان برنامه درباره خبر قطعی برق مرکز ذخایر ژنتیک

به گزارش مجله نماشو، به گزارش خبرنگاران، سازمان برنامه و بودجه کشور در راستای قطعی برق 5 مجموعه جهاددانشگاهی در مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی جوابیه ای صادر کرد.

شرح سازمان برنامه درباره خبر قطعی برق مرکز ذخایر ژنتیک

در متن این جوابیه آمده است؛

در مصاحبه دکتر سید ابولحسن شاهزاده فاضلی، رئیس مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران مطرح شده است که به دلیل عدم تأمین اعتبار لازم از طرف سازمان برنامه و بودجه کشور، برق مجموعه 100 هکتاری جهاد دانشگاهی در استان البرز قطع شده و بدهی به اداره برق نیز معادل 1400 میلیون ریال بیان شده است.

این مرکز وابسته به جهاد دانشگاهی و یک نهاد عمومی غیردولتی است. تأمین اعتبار نهادهای فوق به طور کامل از طرف دولت، بر اساس قوانین تأسیس، امکانپذیر نبوده و دولت می تواند حداکثر تا 50 درصد برای تأمین هزینه ها یاری کند.

با توجه به اعتبار امسال این نهاد از محل بودجه عمومی دولت که معادل 2529 میلیارد ریال است و معادل 1014 میلیارد ریال آن تا انتهای شهریورماه تخصیص یافته است و با توجه به حداقل 50 درصد هزینه ها که توسط منابع داخلی جهاد دانشگاهی تأمین می گردد و به رقم 6322 میلیارد ریال در امسال و 3161 میلیارد ریال در 6 ماهه اول سال بالغ می گردد، مجموعا 4175 میلیارد ریال هزینه کرد جهاد دانشگاهی می بایست در شش ماهه اول سال باشد.

مقایسه این رقم با 1400 میلیون ریال بدهی معوق مجموعه 100 هکتاری نهاد فوق نشان دهنده ناچیز بودن بسیار زیاد رقم بدهی مزبور است و عدم تأمین آن نیز بیانگر مدیریت ضعیف مالی و عدم اولویت بندی و احصاء نیازهای لازم است.

به رغم آن که جهاد دانشگاهی یک نهاد عمومی غیردولتی است و تنها در چارچوب قوانین و مقررات داخلی خود اداره می گردد، معادل 100 هکتار از بهترین اراضی استان البرز به صورت بلاعوض در اختیار این نهاد قرار گرفته، امکانات و زیربناهای اولیه لازم از طرف دولت تأمین شده، تعداد بیست ردیف بودجه ای مجزا برای مراکز وابسته به آن در قوانین بودجه سنواتی تعریف شده و همواره میزان تخصیص اعتبار این نهاد از متوسط تخصیص اعتبار مراکز پژوهشی دولتی بیشتر بوده است.

این در حالی است که میزان درآمدهایی که این نهاد از محل اراضی مزبور و فعالیت های خود کسب می نماید، هیچ گاه به خزانه کشور واریز نشده و اساسا میزان دقیق آن اعلام نمی گردد.

در مصاحبه فوق آمده است که با قطع برق، نگهداری ذخایر ژنتیکی با مشکل روبرو شده است. جای سؤال دارد چگونه یک مرکز راهبردی با این درجه از اهمیت پیش بینی لازم برای حوادث غیرمترقبه ای مثل قطع برق را نکرده است؟ در حالی که در کوچکترین مجموعه های خدماتی کشور که توسط اندیشمندان و محققان نیز اداره نمی شوند، عموما چنین تدابیری از قبل اندیشیده می گردد.

در مصاحبه مزبور آمده است که سازمان برنامه و بودجه به مکاتبات مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران پاسخ نداده است، این در حالی است که بر اساس درخواست و اعلام جهاد دانشگاهی تنها مکاتباتی که با امضای ریاست محترم این نهاد اجرا شده باشد، قابل آنالیز است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2770

به "شرح سازمان برنامه درباره خبر قطعی برق مرکز ذخایر ژنتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرح سازمان برنامه درباره خبر قطعی برق مرکز ذخایر ژنتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید