فراوری تراشه از پروتئین سلول های انسانی

به گزارش مجله نماشو، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیوساینتیست، می توان با یاری ساختارهای بیولوژیکی کوچکی که سلول ها را کنار هم نگه می دارد، رایانه های آینده را کوچکتر ساخت.

فراوری تراشه از پروتئین سلول های انسانی

گروهی از محققان روشی برای فراوری تراشه رایانه با یاری سیتواسکلتون یا اسکلت سلولی ابداع نموده اند.سیتواسکلتون ها پروتئین های قالب بندی هستند که به سلول ها شکل می دهند.

محققان ادعا می نمایند تراشه های سیلیکونی که در دهه 1980 به فراوری انبوه رایانه ها یاری کردند، به زودی منسوخ می شوند.

پیش از این محققان تراشه هایی ابداع کردند که با استفاده از دی ان ای انسان ساخته می شد. اما کارشناسان دانشگاه West of England ساختار میکروسکوپی متفاوتی را برای فراوری تراشه رایانه ای پیشنهاد می نمایند.

سیتوکین هااز ساختارهای پروتئینی با عرض 25 نانومتر به وجود آمده اند. طول این ساختارها نیز نصف یک ویروس هپاتیت است.

به گفته محققان سیگنال های رایانشی می توانند دو پروتئین آکتین و توبولین را ارسال نمایند که سیتو اسکلتون را تشکیل می دهند. فرایند انتقال اطلاعات در سلول از طریق حرکت اتم ها و الکترون ها انجام می گردد. دانشمندان معتقدند با دستکاری این سیگنال ها می توان اعمال رایانشی ساده را انجام داد.

به گفته محققان در این مدل نظریه ای تازه از سیگنال ها برای فراوری دروازه ای منطقی(logic gates) استفاده می گردد. دروازه های منطقی یکی از واحدهای بنیادین رایانه های دیجیتالی هستند.

به گفته آنان دستگاه های حاوی سیتواسکلتون ها نسبت به تراشه های حاوی دی ان ای مزیت هایی دارند زیرا ساده تر هستند و سیگنال ها را بهتر پردازش می نمایند.

اگر چنین تراشه هایی ساخته شوند، عصر جدیدی در صنعت رایانه ها به وجود می آورند که در آن تراشه ها بسیار کوچکتر و کارآمدتر خواهند بود.

سیتواسکلتون ها بسیار کوچک هستند و مقدار اندکی انرژی مصرف می نمایند. به همین دلیل کارآمدتر از تراشه های سیلیکونی معمول به حساب می آیند.

همچنین برخلاف تراشه های سیلیکونی می توان آنها را به شکل ساختار سه بعدی نیز ساخت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2763

به "فراوری تراشه از پروتئین سلول های انسانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری تراشه از پروتئین سلول های انسانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید