تولید قارچ؛ فعالیتی سودآور

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران/زنجان مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: امسال هیچ تسهیلاتی به واحدهای پرورش قارچ در سطح استان زنجان داده نشده است.

تولید قارچ؛ فعالیتی سودآور

بهنام اجاقلو در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: علت غیرفعال شدن برخی از واحدهای پرورش قارچ، نبود بازار مناسب و ارائه نشدن تسهیلات حمایتی به تولیدکنندگان و پرورش دهندگان قارچ در استان زنجان بوده است؛ لذا توجه به چنین واحدهای تولیدکننده ای در سطح استان زنجان بسیار حائز اهمیت است.

این مسئول گفت: گفتنی است در حال حاضر دو واحد صنعتی فعال پرورش قارچ خوراکی در سطح استان زنجان دایر بوده که یکی از این واحدهای فعال پرورش قارچ خوراکی، در شهرستان ابهر و دیگری در شهرستان خرم دره است.

اجاقلو با بیان اینکه میزان تولید روزانه صنعتی و خانگی قارچ خوراکی معادل 2687 کیلوگرم است، به عبارتی به صورت سالانه معادل 967 تن قارچ خوراکی در سطح استان زنجان تولید می شود، عنوان نمود: میزان تولید روزانه واحدهای خانگی پرورش قارچ خوراکی در استان زنجان معادل 1510 کیلوگرم است که 1177 کیلوگرم قارچ خوراکی در واحدهای صنعتی به صورت روزانه تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه قارچ خوراکی در استان تنها مصرف داخلی نداشته بلکه به استان های تهران، البرز و کردستان ارسال می شود، ادامه داد: اشتغال مرتبط با امور پرورش قارچ خوراکی در سطح استان زنجان در دو بخش مستقیم و غیرمستقیم حادث می شود. تعداد شاغلان در بخش مستقیم پرورش قارچ خوراکی 105 نفر است؛ این در حالی است که تعداد 250 نفر به صورت غیرمستقیم در بخش پرورش قارچ خوراکی مشغول به فعالیت هستند.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان به مزایای پرورش قارچ خوراکی در استان اشاره و خاطرنشان کرد: پرورش و تولید قارچ خوراکی نیاز به محیطی کوچک و امکاناتی کم دارد. تولید قارچ به علت خواص فراوانی که در این محصول وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3931

به "تولید قارچ؛ فعالیتی سودآور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید قارچ؛ فعالیتی سودآور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید