جواهردشت؛ عروس دشت های گیلان

به گزارش مجله نماشو، جواهردشت از روستاهای ییلاقی شهرستان رودسر است که در مرز شرقی استان گیلان واقع شده. این ییلاق بهشتی از توابع چابکسر است. ساکنین آن از اهالی پایین دست همین منطقه یعنی سیاهکلرود، قاسم آباد علیا و سفلا، گاو ماست و روستاهای دیگرند.

جواهردشت؛ عروس دشت های گیلان

ویژگی های ییلاق جواهردشت

جواهردشت یا به گیلکی جوَردشت در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا واقع شده و مساحتی 100 هکتاری دارد. اقیلم جواهردشت کوهستانی و مرطوب است. با توجه به تغییر ارتفاع حدود 2000 متری از جلگه گیلان تا ییلاق جواهردشت؛ اختلاف دما محسوس و هوای آن در گرمترین روز های سال هم خنک و دلپذیر است.

قبلا دامداران از اوایل بهار به ییلاق می آمدند و اوایل فصل سرما منطقه را ترک می کردند؛ اما حالا در وقت مشخصی دام ها را به چرا در ارتفاعات می برند و سپس بازمی گردانند. این امر خود کمک زیادی به بهبود وضع جنگل، مرتع و دشت کرده است.

این ییلاق زمستان های سردی دارد. از اواسط پاییز تا اوسط فروردین منطقه برف گیر و در این زمان از سال تقریبا خالی از سکنه است.

جواهردشت منطقه ای حفاظت شده است. این منطقه که وسعت زیادی دارد، سرولات و جواهردشت را دربر می گیرد؛ منطقه ای کوهستانی با رودخانه های فراوان و اقلیم مرطوب-معتدل و بیشتر مرطوب-سرد. نقاط مختلف این منطقه از نظر ارتفاع متفاوت است و از ارتفاع 500 تا 2500 متر را شامل می شود. به همین علت مجموعه ای کامل از انواع جنگل های هیرکانی به همراه حیات وحش منحصر به فرد دارد.

درختان بلوط و خُرمَندی پوشش گیاهی غالب جواهردشت محسوب می شوند.

در مورد قدمت جواهردشت برخی می گویند که بیش از 400 سال است. اما شواهدی از این گفته قابل رویت نیست. در کتاب های تاریخی منطقه هم اسمی از اینجا به میان نیامده است. به هر حال با توجه به قبرستان و اسلوب معماری نمی توان قدمتی بیشتر از 300 سال برایش متصور شد. به نظر می رسد که این هوای پاک، زمین مرغوب و مراتع سرسبز است که مردم را برای سکونت موقت به این آبادی کشانده است.

در ییلاق جواهردشت همچنان زندگی سنتی در جریان است. قبلا برق جواهردشت از موتور­ برق تامین می شد اما به تازگی برق شهری به منطقه رسیده و اهالی آب لوله کشی خود را از چشمه های اطراف تامین می­ کنند.

بازارچه ای کوچک در ورودی روستا نیازهای اولیه را رفع می کند. این مغازه ها شامل قصابی، خواروبار فروشی و چند قهوه خانه است. توصیه می کنیم جهت حفظ طبیعت جواهردشت هنگام خرید از نایلون کمتری استفاده کنید.

موقع برگشت می توانید سوغاتی نیز همراه خود ببرید. انواع لبنیات محلی، دوغ، ماست، پنیر، گل گاوزبان، رب آلوچه، سبزی های معطر و دارویی و… را می توانید از بازارچه تهیه کنید.

جذابیت های سفر و جاهای دیدنی جواهردشت

جواهردشت طبیعتی بکر، دشت هایی وسیع و سرسبز، چشمه سار های زیاد، هوای پاک و سالم و سکوت وصف ناپذیری را برایتان به ارمغان دارد. بهتر است هنگام طبیعت گردی طوری رفتار کنیم که اثری از ما در محیط نماند و بکر بودن منطقه به خطر نیفتد.

از سیاهکلرود تا جواهردشت طبعیت؛ مناظر متنوعی در اختیارتان می گذارد. ابتدای راه با عبور از میانه جنگل شروع می شود و رودخانه سجیدان شما را همراهی می کند. تپه ها و دره ها مناظر دل انگیزی به وجود آورده اند. ارتفاع جهت داپم در حال تغییر است.

پس از گذر از جنگل مراتع شروع می شود. در سبزه زارهای جواهردشت گاوها و گوسفندان و اسب ها را در حال چرا می بینید. این پهنه های وسیع را ناصره دشت و لووه سر می نامند. پوشش گیاهی غالب اینجا گیاه میش گوش است که گل آن مصارف دارویی دارد.

گل گاوزبان و گل های رنگارنگ دیگر نیز دشت ها را رنگین کرده اند. اهالی زمین های مناسب کشت را معمولا زیر کشت سیب زمینی می برند. حصار کشی این زمین ها جلوه زیبایی به جواهردشت داده است. حصارهایی از چوب، سیم خاردار و دیوار های سنگی که حد و مرز همسایگی را مشخص می کند و مانعی برای ورود گله ها ست. درست این است که ما هم در همجواری با طبیعت حواسمان به حیات وحش باشد.

قهوه خانه های بین راهی مکانی مناسب برای خوردن چای و استراحت است. معمولا رانندگان کنار یکی از آنها توقف می کنند.

درست قبل از ورود به روستا؛ بقعه امامزاده نقره عباس در دشتی زیبا پدیدار می شود. از کنار امامزاده؛ جواهردشت و خانه هایی که روز به روز در حال افزایش اند دیده می شود.

چنانچه هوا صاف باشد از جواهر دشت می توانید جلگه و خط طولانی ساحلی و دریای پهناور خزر را ببینید.

برخی از جاذبه های جواهردشت

 • جیپ سواری در جاده های جنگلی-کوهستانی
 • طبیعت گردی و پیاده روی در مراتع سرسبز
 • عکاسی از مناظر رویایی طبیعت
 • چشم اندازهای متنوع از جلگه و دریا و دره های سرسبز
 • شب نشینی در هوای خنک ییلاق
 • تجربه بی نظیر اقیانوس ابر
 • صرف خوراک های محلی
 • تجربه شبی اقامت در روستا به دور از امکانات شهری

در جواهردشت هر سال جشنواره ای بومی و محلی برگزار می شود. مراسم عروس بران و مسابقاتی از قبیل کشتی گیله مردی، اسب دوانی، لافند بازی، طناب کشی و … که خیل علاقمندان را راهی روستا می کند. این جشنواره با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و بخش خصوصی به راه افتاده. اگر علاقمند به دیدن این جشنواره هستید اواسط مرداد ماه به جواهردشت بیایید.

قله سماموس

جواهردشت از سمت جنوب به قله سماموس می رسد. سماموس با ارتفاع 3678 متر بلندترین قله گیلان و نیز بلندترین نقطه مشرف به دریای خزر است.

جواهردشت یکی از مبدأ های صعود به سماموس است. جهتی 7 کیلومتری با اختلاف ارتفاع 1700 متر.

اگر قصد کوهنوردی دارید؛ اواسط مرداد راحت ترین زمان صعود به قله است. حتما با یک راهنمای محلی جهت قله را طی کنید تا راه را گم نکنید. کوهنوردان حرفه ای اغلب در فصل زمستان به این قله می روند.

بهتر است قبل از صعود شب را در جواهردشت بمانید تا بدنتان با ارتفاع هم هوا شود. صبح زود با یک تیم کوهنوردی متوسط می توان در مدت 6 الی 7 ساعت قله را صعود کرد. قسمت هایی از جهت با شیب ملایم است و سپس به تدریج شیب بیشتر می شود. در ارتفاع چشم انداز بی نظیری از ساحل دریای خزر حتی تا ساحل چمخاله وجود دارد.

شرایط جوی اغلب به گونه ای ست که ممکن است لحظاتی به طور کامل در بالای پهنه ای از دشتستان ابری قرار بگیرید و مدتی بعد ابرها کنار بروند و دوباره دریا و ساحل پدیدار شوند.

در نزدیکی های قله امامزاده ای به نام آقا سماموس قرار گرفته است که برای استراحت و رفع خستگی قبل از فتح قله مناسب است.

از فراز سماموس وسعت عظیمی از منطقه در دیدرس تان قرار می گیرد. دریای خزر در شمال و دره های سرسبز اشکورات در جنوب زیر پا هایتان قرار گرفته است.

سماموس سرچشمه آب همیشه سرد و زلال سفید آب نیز هست. این رود بیشتر آب آشامیدنی شهرستان رودسر را تامین می کند.

جهت های دسترسی و نحوه سفر به جواهردشت گیلان

جواهردشت کجاست؟

استان گیلان، شهرستان رودسر، بخش چابکسر، دهستان سیاهکلرود، روستای جواهردشت

جهت دسترسی به جواهردشت سیاهکلرود

فاصله تهران تا جواهردشت 420 کیلومتر است. پیمودن جهت جواهردشت بسته به ترافیک بین 5 ساعت و نیم تا 6 ساعت و نیم طول می کشد.

از تهران راهی آزاد راه قزوین-رشت شوید، پس از طی 300 کیلومتر به جوکلبندان می رسید. به سمت جاده سیاهکل بروید. پس از سیاهکل به لاهیجان می رسید. به طرف رودسر جهت را ادامه دهید. در رودسر جهت رامسر را در پیش بگیرید. پس از عبور از کلاچای از جهت اصلی به فرعی سیاهکلرود بپیچید. با گذر از باغ های همیشه سبز پرتقال ابتدا به سیاهکلرود و بعد به خیاط محله می رسید. از اینجا تا جواهردشت 25 کیلومتر است که بسته به شرایط حدود یک ساعت طول می کشد.

در خیاط محله می توانید خودرو خود را پارک کنید و با رانندگان محلی به جواهردشت بروید. وسیله نقلیه این رانندگان جیپ های قدیمی مدل KM است.

جهت تا بعد از روستای جنگلی چاشت خورلات و اوایل جنگل آسفالت است؛ ولی بعد از آن تا خود جواهردشت جاده خاکی ست و از جنگل عبور می کند. بعد از اتمام جنگل مراتع پیدا می شوند و سپس به امامزاده نقره عباس می رسید. از کنار امامزاده جواهردشت خودنمایی می کند.

جهت از خیاط محله به بعد صعب العبور است و نیاز به خودرو های دو دیفرانسیل دارد. البته در روزهای خشک کیفیت جاده به نسبت خوب است و خودرو های سواری امکان رفت و آمد دارند. ولی توصیه ما استفاده از رانندگان محلی ست.

اقامت در جواهردشت

برای اقامت در جواهردشت چند انتخاب دارید:

 • اطراق در طبیعت: در ابتدای جواهردشت در کنار زمین بازی محوطه ای حصار کشی و بزرگ وجود دارد که بسیار مناسب کمپینگ است؛ چشم انداز خوبی دارید و همچنین به امکانات نزدیک هستید. نقاطی دیگر هم بر بلندای روستا مناسب کمپینگ وجود دارد ولی این مناطق از امکانات دورند.
 • اجاره ویلا در جواهردشت: می توانید زندگی به شیوه ییلاقی و روستایی را تجربه کنید. امکانات هم به حد نیاز فراهم است. برای گرم شدن می توانید از چراغ های نفتی استفاده کنید. آب مصرفی هم از چشمه ها لوله کشی شده.
 • اجاره ویلا در سیاهکلرود و مناطق اطراف: امکان اجاره ویلا در سیاهکلرود، روستا های اطراف و چابکسر وجود دارد. برای استفاده از هتل باید به رودسر بروید.

خوراک در جواهردشت

اگر در اطراف جواهردشت یا سیاهکلرود بمانید صبح را می توانید با صبحانه ای محلی همچون کره، پنیر، شیر و تخم اردک یا مرغ و نان محلی شروع کنید. این صبحانه تماما دستاورد خود اهالی ست.

برای ناهار و شام هم غذاهای محلی مانند باقلا قاتق، میرزا قاسمی،کباب تازه، ماست محلی و… از گزینه های موجود است.

هزینه های سفر به جواهردشت رودسر

هزینه های سفر به جواهردشت به شرح زیر است.

هزینه رفت وآمد با خودروی شخصی به جواهردشت

هزینه بنزین خودرو شما در حدود 80 هزار تومان خواهد شد. کرایه جیپ های محلی برای رفت و برگشت بسته به شلوغی بین 150 تا 200 هزار تومان برایتان خرج برمی دارد.

هزینه تور جواهردشت

اگر بخواهید با تور سفر کنید؛ یک مسافرت دو روزه از 250 تا 400 هزار تومان هزینه در بر دارد.

هزینه ویلا، مهمانسرا و هتل در جواهردشت

خانه های ییلاقی در جواهردشت از شبی 110 هزار تومان به بالاست. اجاره ویلا های یک خوابه در شهر و روستا های اطراف از 200 هزار تومان و ویلا های دو خوابه هم از 250 هزار تومان شروع می شود.

هتل های رودسر از شبی 100 تا 250 هزار تومان و بسته به امکانات و کیفیت حتی تا 700 هزار تومان؛ هزینه دارند.

توصیه های سفر به جواهردشت

اگر برای اولین بار است که به این مکان سفر می کنید:

 • جهت را با یک راهنما طی کنید.
 • اگر قصد دارید با خودرو شخصی به جواهردشت بروید؛ بسیار احتیاط کنید و وضعیت راه را از رانندگان بپرسید.
 • کفش مناسب پیاده روی بپوشید.
 • اگر مایل به کوهنوردی هستید کفش مناسب کوهنوردی همراه داشته باشید. باتوم کوهپیمایی هم فراموشتان نشود.
 • برای کوهنوردی حتما با یک راهنما همراه شوید تا راه را گم نکنید.
 • قمقمه آب برای رفع عطش در پیاده روی ها کمکتان می کند.
 • بادگیر و لباس مناسب فصل همراه داشته باشید.
 • در صورت تمایل به اقامت در طبیعت زیرانداز، چادر، کیسه خواب و پتوی مسافرتی با خود ببرید.
 • چراغ قوه جز لوازم ضروری ست.
 • در صورت برپا کردن آتش پیش از ترک محل حتما از خاموش شدن آن مطمئن شوید.
 • کیسه زباله را از قلم نیاندازید.

بهترین فصل سفر به جواهردشت

از اواخر فصل بهار تا اوایل پاییز، به ویژه در ماه های گرم تابستانی بهترین زمان سفر به جواهردشت است.

هنرمندان عکاس در هر فصلی از سال مناظر بکر و بی نظیری برای عکاسی دارند. از جنگل، اسب ها و دام های در حال چرا در دشت های سبز گرفته تا آسمان مه گرفته و چشم انداز های دلربای سماموس.

زمستان ها، جواهر دشت به دلیل بارش سنگین برف معمولاً خالی از سکنه می شود. اما در زمستان ها هم کوهنوردان حرفه ای برای صعود سماموس راهی جواهردشت می شوند.

اگر شما هم از جواهردشت خاطره ای دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4686

به "جواهردشت؛ عروس دشت های گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جواهردشت؛ عروس دشت های گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید