خمره تاریخی هنگام حفر یک قبر در تربت حیدریه کشف شد

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه گفت: هنگام حفر یک قبر در قبرستان یکی از روستاهای تابعه این شهرستان یک خمره تاریخی کشف شد.

خمره تاریخی هنگام حفر یک قبر در تربت حیدریه کشف شد

علی محمدی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: براساس گزارشی مبنی بر کشف یک خمره تاریخی در هنگام حفر یک قبر در قبرستان یکی از روستاهای تابعه شهرستان به این اداره بلافاصله کارشناسان و نیروهای یگان حفاظت در محل حاضر شدند و پس از انجام بررسی ها و مطالعات اولیه شی ء مورد نظر به موزه اداره میراث فرهنگی منتقل شد.

وی ادامه داد: به دلیل حساس بودن موضوع و برابر درخواست مسئولان بخش، این خمره پس از انتقال به موزه، مورد کارشناسی قرار گرفته تا قدمت آن به دست آید.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه با اشاره به اهمیت انجمن های میراث فرهنگی در سطح روستاها اضافه نمود: فعالیت این انجمن ها در مناطق مختلف باعث می شود افراد سودجو فرصتی برای رسیدن به اهداف پلید خود نداشته باشند و هر اتفاقی مبنی بر کشف آثار تاریخی، تغییر در بافت اصلی آن ها و یا سرقت این سرمایه های ملی، بلافاصله گزارش و پیگیری شود.

محمدی اعلام نمود: اکنون در سطح شهرستان تربت حیدریه و زاوه بالغ بر 30 انجمن میراث فرهنگی تشکیل شده و در این حوزه فعالیت دارند.

وی مطرح نمود: جذب مشارکت های مردمی در بازسازی ابنیه تاریخی، کشف و اهدای اشیای تاریخی در چند روستا و همچنین مشارکت در دستگیری سه باند حفاری غیرمجاز از عملکرد انجمن های میراث فرهنگی روستایی در این شهرستان بوده است.

محمدی گفت: این شهرستان در فاصله 150 کیلومتری جنوب مشهد قرار گرفته و دارای 350 جاذبه تاریخی و گردشگری است که تعداد 52 اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و 15 اثر دیگر در نوبت ثبت است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3728

به "خمره تاریخی هنگام حفر یک قبر در تربت حیدریه کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خمره تاریخی هنگام حفر یک قبر در تربت حیدریه کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید