درآمد نجومی دفاتر اسناد رسمی از کجا می آید؟

به گزارش مجله نماشو، به گزارش تجارت نیوز، ذبیح الله خدائیان درباره ابلاغ تعرفه جدید حق التحریر دفاتر اسناد رسمی اضافه کرد: طبق قانون اصلاح تعرفه ها مورد احتیاج بود که این کار ابتدای سال جاری انجام و ابلاغ شد.

درآمد نجومی دفاتر اسناد رسمی از کجا می آید؟

معاون رئیس قوه قضائیه اضافه نمود: در میزان تغییرات سعی شده است افزایش تعرفه ها با لحاظ هزینه های دفاتر به حداقل ها اکتفا گردد و حتی در بعضی موارد تغییری حاصل نشده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در ذیل بند (1) قسمت (الف) مربوط به اسناد اقتصادی تبصره ای وجود داشت مبنی بر این که حداکثر حق التحریر برای تنظیم اسناد موضوع آن بند چنانچه دارای ارزش خیلی زیاد باشند صرفاً تا مبلغ 300 میلیون ریال باشد. این تبصره به نفع اغنیاء بود زیرا صرفاً حق التحریر نقل و انتقال املاک چند صد میلیارد تومانی بیش از 30 میلیون تومان است. هر چند تعداد این اسناد در سال معدود است ولی موجب تبعیض می شد.

وی اضافه نمود: این تبصره موجب می شد در نقل و انتقال با مبالغ پایین تر، 100 درصد حق التحریر ولی در نقل و انتقال های کلان فقط تا مبلغ معینی از حق التحریر پرداخت گردد و نسبت به مازاد آن معاف بودند که موجب تبعیض در پرداخت ها می شد.

خدائیان ادامه داد: در خصوص اموال منقول هم پیش بینی شده بود چنانچه ارزش مال مورد نقل و انتقال خیلی زیاد باشد، حق التحریر تا 50 میلیون ریال پرداخت گردد و این تبصره هم به نفع کسانی بود که ارزش مال مورد انتقال شان میلیاردی بود. مثلاً کسانی که خودروهایی با قیمت بیش از 5 میلیارد تومان خرید و فروش می کردند نسبت به پرداخت حق التحریر مازاد از پنج میلیون تومان معاف بودند ولی اگر قیمت خودرو آنها کمتر از پنج میلیارد تومان بود، باید 100 درصد حق التحریر را پرداخت می کردند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید نمود: با موافقت رئیس قوه قضائیه نسبت به حذف این دو تبصره اقدام و از طرف دیگر در این مصوبه برای نخستین بار تبصره ای اضافه شد تا مانع درآمدهای نجومی بعضی از دفاتر گردد به شکلی که طبق تبصره هفتم این مصوبه حدنصاب درآمد هر دفترخانه حداکثر 2 برابر میانگین درآمد سال قبل دفترخانه های مرکز استان است.

منبع: روزنامه اطلاعات

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3790

به "درآمد نجومی دفاتر اسناد رسمی از کجا می آید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمد نجومی دفاتر اسناد رسمی از کجا می آید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید