درباره بدن فیل ها چه می دانید؟

به گزارش مجله نماشو، تهران (پانا) - فیل یکی از حیوانات بزرگ الجثه روی زمین است که تنها بازماندگان راسته فیل سانان محسوب می گردد. فیل ها در گذشته از تنوع بیشتری برخوردار بودند اما امروزه تنها شامل 2 سرده و 3 گونه می شوند.

درباره بدن فیل ها چه می دانید؟

به گزارش نمناک، فیل ها حیوانات بسیار آرام و خونسرد، باهوش، زیبا و فوق العاده احساساتی هستند که از دیرباز مورد تحسین انسان ها قرار گرفته اند. فیل نماد فرهنگ بعضی از کشورها همچون هند، تایلند و دیگر کشورهای جنوب شرقی آسیا می باشند. در این مطلب قصد داریم درباره این موجود دوست داشتنی صحبت نموده و شما را با ویژگی های جسمی فیل ها آشنا نماییم.

سر

فیل آسیایی پس از (Africana Loxodonta) بزرگترین حیوانات خشکی هستند. آنها پیشانی عمیق لوب دار با تاج گنبدی دوقلوی برجسته دارند.

مغز

فیل مغز بسیار پیشرفته ای دارد که بزرگترین مغز در میان پستانداران خشکی بشمار می رود و مغز آنها 3 یا 4 برابر بزرگتر از مغز انسان است، اگرچه نسبت به وزن بدنشان کوچکتر است.

چشم ها

چشم فیلها کوچک است و به دلیل موقعیت و اندازه سر و گردن ، بینایی محدودی دارند. بینایی آنها در دامنه 25 فوت ضعیف است و در جنگل کمی بهبود می یابد.

گوش ها

گوش آنها کوچکتر از فیل آفریقایی است و رگهای بزرگی دارند که در زیر پوشش نازک پوست جریان دارد و گفته می گردد این امر باعث خنک شدن خون و برای کنترل دما بدن اهمیت دارد (فیلها نمی توانند عرق نمایند!). از سن 10 سالگی، بالای گوش آنها به تدریج جمع می گردد و به ازای هر 20 سال زندگی، این جمع شدگی حدود یک اینچ افزایش می یابد و این نشانه ایی دقیق از افزایش سن فیل است. فیل ها حس شنوایی بسیار خوبی دارند و در فواصل 10 مایلی می توانند بعضی از صداها را بشنوند!

دندانها

فیلها دو نوع دندان، یعنی دندان آسیاب و پیشین دارند. دندان های آسیاب با سطحی از برجستگی های موازی سطوح را از بین می برند (فیلهای آفریقایی از این نظر متفاوت هستند) و در طول زندگی خود دارای شش دسته دندان هستند که با فرسودن دندان ها، در اثر استفاده دندان های قدیمی جایگزین می شوند. هنگامی که تمام دندان های فیل از بین رفت دیگر قادر به تغذیه مناسب نیستند به همین دلیل منجر به مرگ فیل های پیر می گردد.

عاج

فیل ها عاج هایی به بلندی 3 متر دارند. عاج یک ماده سخت، سفید و مات است که به طور سنتی برای دندان فیل استفاده می گردد. اغلب به بلندترین دندان فیل که درازای آن تا 3 متر است، عاج می گویند.

تقریبا 100 فیل در هر روز برای عاج های گرانبهای خود کشته می شوند. از عاج فیل ها برای ساخت وسایل زینتی و ساخت جواهر وسایل و لوازم محکم و دکور و... استفاده می نمایند. امروزه سازمان ملل متحد از انجام این عمل به دلیل منقرض شدن نسل فیل ها جلوگیری می نماید.

عاج فیل یک امتیاز بزرگ برای فیل ها محسوب می گردد زیرا فیل ها با یاری عاج به جمع آوری غذا میپردازند، پوست چیزی را می نمایند یا حتی زمین را حفاری می نمایند یا یک جسم بزرگ را جابجا می نمایند.

جالب است بدانید که فیل های افریقایی هر دو جنس ماده و نر عاج دارند اما فیل های آسیایی فقط جنس نرشان عاج ندارند و در بعضی موارد نیز جنس ماده عاج کوچکی دارد. داشتن عاج های بلند و زیبا یک عامل مهم برای جذب فیل های ماده برای فراوری مثل در فیل ها است.

یک سوم عاج فیل در دهانش و به جمجمه فیل متصل است . جالب است بدانید که رشد عاج فیل هیچوقت تا زمان مرگ فیل متوقف نمیگردد.

خرطوم

خرطوم فیل ها حدود 180 کیلوگرم و بسیار شگفت انگیز است. فیل با این عضو بدن می تواند ریزترین اشیا و دانه ها را از زمین بردارد.

زبانها و مزه ها

فیلها زبانهای بزرگ ، زیبا و حس چشایی خوبی دارند.

پوست

با وجود اینکه فیل ها پوست کلفت به نظر می رسند، اما پوست ضخیمی ندارند و بسیار حساس هستند. پوست این حیوان شیار دار است و ظاهری سست و شل با موهای زبر دارد و بسیار مستعد تحریک گزش حشرات و کنه هایی است که در چین های پوستی زندگی می نمایند به همین دلیل، استحمام منظم برای سلامتی حیوان حیاتی است. فیل ها اغلب با خرطوم خود پوششی از گل روی بدن خود می وزند و این طور از خود در برابر گزش حشرات محافطت می نمایند.

دم

دم یک فیل می تواند تا 1.3 متر طول داشته باشد که یک سری موهای شبیه سیم خشن دارند. این حیوان دارای کنترل فوق العاده ای بر حرکت دم است که از آن به عنوان مگس کش علیه حشرات استفاده می نمایند.

پا

پاهای فیل محصولی شگفت انگیز از مهندسی ژنتیک است که باعث می گردد از زمین خیس یا تالاب عبور نمایند. هنگام کاهش وزن پنجه های آنها منبسط و هنگام آزاد شدن فشار منقبض شده و با این کار وزن فیل پخش می گردد. فیل های تایلندی معمولاً چهار ناخن در جلوی پا و پنج ناخن در عقب دارند.

زیستگاه

فیلهای آسیایی در طیف وسیعی از زیستگاه ها از جمله جنگل ها و علفزارها یافت می شوند و از بین رفتن زیستگاه مناسب برای این حیوانات بزرگترین تهدید برای بقای فیل های آسیایی است.

رژیم غذایی

فیل ها گیاه خوار هستند و از خوردن طیف وسیعی از گیاهان از جمله چمن، بامبو، انواع برگ های درختان و گیاهان، حبوبات، پوست، ریشه و میوه لذت می برند. یک فیل بالغ اشتهای عجیبی دارد و هر روز بین 200 تا 300 کیلوگرم غذا می خورد و کمتر از 50٪ غذا را هضم می نماید. یک فیل سالم می تواند تا 60 گالن آب در روز بنوشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2997

به "درباره بدن فیل ها چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره بدن فیل ها چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید