راهنمای مقابله با کرونا در موزه ها منتشر شد

به گزارش مجله نماشو، راهنما و دستورالعمل مقابله با ویروس کرونا با هدف استفاده در موزه ها و اماکن تاریخی و فرهنگی ایران توسط پژوهشکده حفاظت و بازسازی تهیه و منتشر شد.

راهنمای مقابله با کرونا در موزه ها منتشر شد

در راهنما و دستورالعمل مقابله با ویروس کرونا که توسط پژوهشکده حفاظت و بازسازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و براساس آخرین توصیه های سازمان بهداشت، معاونت بهداشت، ایکوم، انجمن موزه داران آمریکا و غیره تهیه و تدوین شده و در محیط های موزه ای اماکن و مجموعه های تاریخی، گالری و کتابخانه ها قابل استفاده است، آمده: همزمان با شیوع ویروس کرونا در دنیا، تبعات اجتماعی و مالی ناشی از این ویروس کشورهای دنیا را در برگرفته و منجر به رکود چرخه کسب و کار در بخش های مختلف از جمله بخش های خدماتی، صنعتی و گردشگری شده است.

موزه ها نیز در این شرایط مستثنی نبوده و با تعطیلی موزه ها در کشورهای مختلف دنیا، زیان های مالی عظیم بر این مجموعه ها تحمیل شده است. در شرایط قرنطینه و تعطیلی موزه ها دغدغه های زیادی برای موزه داران در مورد نحوه مقابله با بیماری همه گیر در ابعاد مختلف و محیط های موزه ای از جمله سلامت کارکنان، حفاظت از آثار تاریخی مجموعه در مقابل عوامل آسیب رسان مختلف و همچنین سیاست های پاکسازی و ضد عفونی در محیط هایی که آثار در آن نگهداری می گردد، وجود دارد.

از این رو پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار تاریخی و فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بر آن شده تا دستورالعملی برای مقابله با ویروس کرونا در شرایط کنونی برای موزه داران تدوین کند. هدف از این دستورالعمل ارائه توصیه هایی است که می تواند برای موزه های کوچک و عظیم و مجموعه های تاریخی کارساز باشد.

این دستورالعمل براساس آخرین توصیه های سازمان بهداشت، معاونت بهداشت، ایکوم، انجمن موزه داران آمریکا و غیره تهیه و تدوین شده است. این پروتکل در روز دهم اردیبهشت توسط نسرین نوحی باباجان، سمیه کاظمی، سحر نوحی، ماندانا طیبی، پرستو عرفان منش، فاطمه حاجیان از کارشناسان پژوهشکده حفاظت و بازسازی به ریاست رضا رحمانی رئیس این پژوهشکده تهیه شده است همچنین با توجه به اینکه دستورالعمل های مقابله با کووید 19 به صورت مستمر براساس یافته های جدید به روز می شوند، بنابراین همیشه باید به روزترین دستورالعمل های ارائه شده توسط سازمان دنیای بهداشت، وزارت بهداشت و غیره مورد توجه قرار گیرند.

در این دستورالعمل درباره بهداشت در محیط اداری موزه، توصیه های خود مراقبتی کارکنان، مواد گندزدا، اعمال سیاست هایی برای فاصله گذاری اجتماعی در محیط کار، شناسایی و غربالگری افراد بیمار، پاکسازی و گندزدایی مخازن و بخش های نمایشگاهی در موزه ها، پاکسازی و گندزدایی در کتابخانه ها، حفاظت از آثار تاریخی در تعطیلی طولانی مدت، فعالیت های مقدماتی قبل از تعطیلی موزه، بازگشت به حالت عادی، راهنمای استفاده از روش های دیجیتال برای حفظ ارتباط با مخاطبان در زمان تعطیلی موزه و سیاست های کلی مقابله با بیماری های همه گیر در موزه ها مواردی ذکر شده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3738

به "راهنمای مقابله با کرونا در موزه ها منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای مقابله با کرونا در موزه ها منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید