رشد بورس و افزایش تورم؟

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران: یک کارشناس پولی و اقتصادی گفت: رشد ظاهری بورس طی ماه های گذشته سبب شکل گیری انتظارات تورمی شده است که این تورم به سایر بازارها نیز سرایت نموده است.

رشد بورس و افزایش تورم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، کامران ندری کارشناس پولی و بانکی، در خصوص رکوردهایی که این روزها در بورس شکسته می گردد، گفت: با کاهش نرخ سپرده های کوتاه مدت و بلند در بانک ها، با حرکت نقدینگی از بانک ها به سمت بورس بودیم که این مساله می تواند در آینده نزدیک سبب شکل گیری نوع سومی از نقدینگی گردد.

ندری با اشاره به سپرده های مردم در بانک ها که در حال تبدیل شدن به سهام شرکت ها در بورس است، ادامه داد: سپرده های مردم در بانک ها تا پیش از این علاوه بر وسیله مبادله به عنوان ذخیره ارزش نیز محسوب می شد، اما در حال حاضر این سپرده ها به سهام تبدیل شده و با توجه به نقدشوندگی بالای بورس، شاهد شکل نوع سوم از نقدینگی هستیم.

*فراوری نقدینگی در بورس

وی توضیح داد: تا به امروز دو نوع نقدینگی توسط بانک مرکزی و بانک ها در کشور فراوری می شد که بانک مرکزی می توانست به تغییر نرخ سود بانک ها و تغییر نرخ بهره بین بانکی تورم این نقدینگی ایجاد شده را کنترل کند، اما امروز شاهد فراوری نقدینگی توسط بورس هستیم که کمترین اثر آن افزایش تورم است. در گذشته نگرانی اقتصاددانان به دلیل ایجاد و رشد پول و شبه پول در نظام بانکی بود، اما هم اکنون این نقدینگی در حال فراوری در بازار سرمایه بوده و خودش می تواند مسائل فراوانی را به وجود بیاورد

وی توضیح داد: سهامی که طی ماه های گذشته 200 درصد رشده داشته، سبب فراوری نوعی نقدینگی شده که به سمت بازارهای دیگر مانند مسکن، ارز، خودرو و طلا سرایت می نماید و یک موج تورمی را برای کشور به وجود می آورد.

این کارشناس پولی و بانکی تبدیل سهام شرکت های بورسی به عنوان دارایی را اتفاق این روزها دانست و اضافه نمود: رشد سرسام آور قیمت دلار و طلا ناشی از رشد بی رویه شاخص بورس است که سبب شده است، شبه پول به پول تبدیل شده و اولین تاثیر این ماجرا رشد تورم در کشور است.

ندری با اشاره به حجم نقدینگی فراوری شده توسط بانک ها و حرکت آن به سمت بازار سرمایه طی ماه های گذشته، تاکید نمود: این نقدینگی تقاضای کاذبی را به وجود می آورد که وارد هر بازاری از جمله مسکن، طلا، ارز و خودرو گردد، سبب رشد بی رویه قیمت ها در آن بازار خواهد شد.

این کارشناس پولی و مالی تبدیل سریع سهام به پول را یکی از دلایل تورم زا بودن رشد بی رویه بورس دانست و ادامه داد: در گذشته بورس تابعی از سایر بازارها بود؛ اما امروز شاهد شکل گیری نوعی رابطه جدید براساس بازدهی بورس و تاثیر آن بر سایر بازارها هستیم که این رشد علاوه بر رشد آن بازارها به دلیل سایر عوامل است.

وی با اشاره به اینکه اگر رشد بورس بتواند به بخش حقیقی اقتصاد راه پیدا کند می تواند مشکل فراوری را رفع کند، توضیح داد: رشد و رونق ظاهری که در بازار سرمایه ایجاد شده، نه تنها بر بخش حقیقی اقتصاد و فراوری تاثیری نداشته، بلکه باعث نوعی انتطار و بازدهی از بازار سرمایه شده که در آینده شاهد افزایش انتظارات تورمی نیز خواهیم بود.

ندری اضافه نمود: در این شرایط، کار برای همه بخش های مالی سخت شده و بانک مرکزی هم در صورتی می تواند تا حدودی این موج تورمی را کنترل کند که نرخ بهره افزایش پیدا کند. البته بانک مرکزی طی روزهای گذشته برای اجرای این هدف نرخ بهره بین بانکی را 3 درصد افزایش داده و به 13 درصد رسانده است.

این کارشناس پولی و مالی در خاتمه گفت: البته تجربه نشان داده اثرگذاری افزایش نرخ بهره بانکی زمان بر بوده و در کوتاه مدت نمی توان به آن دل خوش کرد و بخش عمده ای از انتظارات تورمی ایجاد شده در بازار، به شکل افزایش قیمت در ماه های آینده خود را نشان می دهد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3628

به "رشد بورس و افزایش تورم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد بورس و افزایش تورم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید