ریشه های من در این سرزمین است، تعریف درستی از نقاشی انتزاعی نداریم

به گزارش مجله نماشو به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، هشتمین قسمت برنامه تلویزیونی شوکران به سردبیری و مجری گری پیغام فضلی نژاد با حضور ایران دَرودی نقاش سرشناس ایران و دنیا، شب گذشته دوشنبه 19 شهریور روی آنتن شبکه چهارم سیما رفت.

ریشه های من در این سرزمین است، تعریف درستی از نقاشی انتزاعی نداریم

این نقاش 82 ساله ضمن ابراز خرسندی از حضور در برنامه تلویزیونی شوکران اظهار کرد: من تلویزیون را خیلی دوست دارم و 6 سال هم در تلویزیون کار نموده ام. بعضی ها فکر می نمایند که این جعبه حماقت است ولی برای من جعبه خلاقیت است. توسط این جعبه می توان پیغام فرستاد بنابراین بستگی دارد چطور از آن استفاده کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش فضلی نژاد که چرا با وجود نیم قرن دوری از ایران و در دورانی که گفته می شد برخی هنرمندان سرخورده و طالب مهاجرت هستند با مشقت بسیار همراه آثارتان به ایران برگشتید، گفت: برای اینکه عاشق این سرزمین هستم و برای اینکه اسمم ایران است. برای اینکه برای خودم وظیفه ای قائلم و خواهم بود که بتوانم به عنوان یک زن آزاده ایرانی، برای فرهنگ و هنر و برای نقاشی شخص موثری باشم.

وی عنوان نمود: بلد نیستم بنشینم و به کسی نقاشی یاد بدهم ولی می توانم حسم را منتقل کنم. نقاشی شبیه سازی نیست، نقاشی بروز حس است ولی بستگی دارد این حس چطور و از چه آبشخوری نشات بگیرد. آن پایه ها و ریشه هایش است که مهم است. ریشه های من در این سرزمین است.

این هنرمند پیشکسوت اظهار کرد: نقاشی مادر سینماست و اکثر کارگردانان بزرگ مثل کیارستمی خودمان یا کوروساوا یکی از نقاشان بزرگ بودند از همین رو برایم احترام گذاشتن به هنرمندان باارزش مملکت مان خیلی مهم است. اصلا خودم کوشش می کنم که بتوانم در این باره نقش بزرگی را برعهده بگیرم، چون ملت ما این کار را نمی کند و آن احترام لازم را به هنرمندش نمی گذارد.

درودی با بیان اینکه در شرق نقاشی نداریم بلکه تزیینات و خطاطی داریم، اظهار کرد: ما 2 هزار سال عقبیم در حالی که 50 سال است که هنر نو، پا گرفته است. ما هنوز نمی دانیم نقاشی انتزاعی یعنی که خود فرم ها و رنگ های بدون موضوع می توانند نقاشی باشند و این تعریف نقاشی انتزاعی است.

این نقاش شرح داد: هنر نقاشی را از غرب یاد گرفتم اما چون پشتوانه فرهنگ نقاشی نداریم، من با فرهنگ خودم به این هنر نزدیک شدم. نبود سابقه هنر نقاشی در مملکت ما سبب فاجعه گردیده و عجیب این است که همه می خواهند زود به نقاشی غرب برسیم و خودمان را با نقاشان بزرگ معاصر جهان مقایسه می کنیم.

وی درباره مراحل پیشرفت تاسیس موزه ایران درودی گفت: با حسادت همکاران روبه رو بودم و هستم. می روند به شهرداری می گویند به خانم درودی زمین دادید به ما هم بدهید! من همین الان 10 برابر چیزی که شهرداری به من داده است، دارم می دهم. خانه ام در پاریس را فروختم. خرج ساختمان را می دهم. زمینش را آنها دادند؛ برای 720 متر، 2 سال و چهار ماه هم مرا معطل کردند. پنج دفعه مرا به بیمارستان کشاندند و همه اش می ترسم که نرسم که خودم تابلوهایم را نصب کنم به همین دلیل اگر موزه افتتاح بشود می خواهم یک کاربرد تبادل فرهنگی پیدا کند، چون در ایران کسی این تبادل فرهنگی را بلد نیست.

درودی در پاسخ به این پرسش که آیا هنر در حال سقوط آزاد است، تاکید نمود: به نظر من بدتر است و علت اصلی آن هم حراج های جهان هستند ولی من توانی ندارم که جلوی این جور چیزها را بگیرم. حراجی ها که در ایران آغاز شد، امیدوار بودم مردم ما به سبب مسایل مادی با هنر و نقاشی آشنا شوند ولی در نقش خودش و قالب اصلی خودش چون هدفمند نبود به آنجا نرسید. بنای من صحبت کردن پشت سر حراج تهران نیست. حراجی های نیویورک و کریستیز هم همه کمابیش از یک قانون استفاده می نمایند. گالری دارها و سرمایه دارها سرمایه گذاری می نمایند و کاری را که می خواهند بفروشند قیمتش را بالا می برند. این تنها موردی است که مادیات نتوانست کاری کند.

وی در انتها اظهار کرد: در سال های جوانی ام چقدر به من بد و بیراه گفتند و نوشتند، آن هم آدم های خیلی معتبری که اگر اسم ببرم ناراحت خواهیم شد و بهتر است از آنها نام نبرم. من خیلی از خوبی های زندگی را عمیقا شناخته ام و لذت برده ام و زخم های شدیدی هم خورده ام، زخم های بی ارزشی که خواستند بزنند ولی به من و ارزش کارم صدمه نزدند و خودشان را رسوا کردند.

شوکران محصول مشترک حوزه هنری و شبکه چهار سیما به تهیه نمایندگی علی قربانی است که دوشنبه ها حوالی ساعت 21 روی آنتن می رود و بازپخش آن نیز روزهای سه شنبه 10 صبح، جمعه 14 و یکشنبه ساعت 19 است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 دی 1397 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 97

به "ریشه های من در این سرزمین است، تعریف درستی از نقاشی انتزاعی نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریشه های من در این سرزمین است، تعریف درستی از نقاشی انتزاعی نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید