سرماخوردگی در دوران شیردهی

به گزارش مجله نماشو، طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در ایالت متحده (CDC)، سرماخوردگی در دوران شیردهی خطری جدی نیست و زنان مبتلا به سرماخوردگی می توانند به شیردهی ادامه دهند.

سرماخوردگی در دوران شیردهی

آنتی بادی های شیر مادر

در حقیقت، CDC معتقد است: از بهترین کارهایی که می توانید برای محافظت از نوزاد خود در ابتلا به سرماخوردگی انجام دهید، شیردهی است. شیر پستان حاوی آنتی بادی است؛ پروتئین های ویژه ای که با عفونت مبارزه می کنند. به دلیل اینکه سیستم ایمنی نوزاد هنوز درحال توسعه است، نوزاد برای محافظت در قالب آنتی بادی هایی که از طریق شیر مادر منتقل می شوند بر مادرش تکیه می کند.

آکادمی آمریکایی اطفال نیز معتقد است زنان هنگام سرماخوردگی باید به شیردهی نوزاد ادامه دهند.

طبق گفته CDC، بزرگسالان مبتلا به بیماری های عفونی می توانند تا 24 ساعت قبل از اینکه علائم را توسعه دهند و تا یک هفته پس از بیمار شدن، دیگران را آلوده کنند. ازآنجاکه شیر پستان حاوی مواد محافظتی است، AAP مادران را به ادامه شیردهی تشویق می کند، درعین حال از آن ها می خواهد با پزشک متخصص اطفال در ارتباط باشند.

شیردهی و عفونت های تنفسی

در سال 2009، آکادمی پزشکی شیردهی (ABM) دستورالعمل هایی را در خصوص شیردهی نوزادان ارائه داد مبنی بر اینکه شیردهی می تواند شدت عفونت های تنفسی را در نوزادان کاهش دهد و نیز برای کاهش اثرات عفونت در طی شیوع سرماخوردگی بسیار مهم است. بنابراین در خصوص موضوع سرماخوردگی در دوران شیردهی نگران نباشید و به تغذیه کودک خود با شیر خود ادامه دهید. ادامه تغذیه با شیر مادر ممکن است به کاهش شدت علائم تنفسی در نوزادان آلوده کمک کند.

سرما خوردگی در دوران شیردهی و اقدامات لازم

اگرچه تغذیه با شیر مادر دارای اثر محافظت کنندگی است، اما محدودیت هایی برای اثربخشی آن وجود دارد؛ بنابراین به والدین هشدار داده می شود به منظور محافظت نوزادان در برابر سرماخوردگی، اقدامات لازم را انجام دهند.

ازآنجاکه این ویروس از طریق قطرات دهان و بینی افراد آلوده گسترش می یابد، موسسه ملی بهداشت گزارش می دهد مادران برای مقابله و کنترل سرماخوردگی در دوران شیردهی، برای محافظت نوزاد خود می توانند موارد زیر را رعایت کنند:

 • واکسیناسیون: مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، سالانه واکسن های آنفولانزا و سرماخوردگی را به بازار عرضه می کند که حاوی سویه هایی است که در آن سال رایج هستند؛ گاهی پیش بینی های آن ها دقیق هستند، اما گاهی اوقات ویروس جهش می یابد یا سویه های دیگر شایع تر می شوند و دیگر واکسن به اندازه کافی اثرگذار نیست. بااین حال، حتی باوجود محافظت کم، استفاده از واکسن توصیه می شود.
 • اگر مشکوک به سرماخوردگی هستید با پزشک مشورت کنید: باوجوداینکه داروهای ضدویروس جایگزین واکسیناسیون نیستند، اما می توانند علائم بیماری را کاهش دهند و به شما کمک کنند زودتر احساس راحتی کرده و خطر عوارض خود را کاهش دهید. با کاهش شدت بیماری، شما می توانید خطر انتقال سرماخوردگی به کودک خود را کاهش دهید. داروهایی مانند تامیفلو (Tamiflu) و رلنزا (Relenza)، هنگام شیردهی عوارضی ندارند، اما اگر در یک یا دو روز اول بیماری آن ها را مصرف کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت. اگر علائم سرماخوردگی را دارید، در مشاوره با پزشک خود تأخیر نداشته باشید. همه داروهای ضدویروسی هنگام شیردهی بی خطر نیستند، بنابراین قبل از مصرف هرگونه داروهای ضدویروسی، با پزشک خود مشورت کنید.
 • دست های خود را بشویید: هنگام سرماخوردگی در دوران شیردهی باید مراقب باشید و قبل از شیر دادن به کودک، حتماً دست های خود را با آب و صابون بشویید. اگر آب و صابون در دسترس نبود، می توانید از یک ماده ضدعفونی کننده استفاده کنید.
 • از تماس نزدیک با کودک خودداری کنید: از تماس نزدیک با کودک خود و دیگر افراد سالم اجتناب کنید.
 • از ماسک استفاده کنید: اگر مظنون به بیماری هستید حتماً از ماسک استفاده کنید.

اقدامات اضافی هنگام سرماخوردگی در دوران شیردهی

مادران شیردهی که علائم سرماخوردگی در آن ها وجود دارد (ازجمله تب، سرفه یا گلودرد)، می توانند اقدامات اضافی زیر را به منظور محافظت از کودک خود انجام دهند:

 • در صورت سرفه یا عطسه، دهان و بینی خود را بپوشانید.
 • هنگام شیردهی، یک پتو یا پارچه را بین خود و کودکتان قرار دهید.

علائم سرماخوردگی در نوزادان

به گزارش NIH، بچه ها زیر دو سال، بیشتر در خطر ابتلا به سرماخوردگی قرار دارند. بنابراین اگر والدین متوجه علائم زیر در نوزادان شدند باید سریعاً با متخصص اطفال فرزند خود تماس بگیرند:

 • خستگی
 • تغذیه بد
 • سرفه
 • اسهال و استفراغ
 • تب
 • آبریزش بینی
منبع: مجله انگیزه
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1277

به "سرماخوردگی در دوران شیردهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرماخوردگی در دوران شیردهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید