شناسایی زودهنگام ویروس های نادر با یک ابزار پیشرفته

به گزارش مجله نماشو، خبرگزاری خبرنگاران- محققان دانشگاه مک مستر کانادا در مطالعه اخیرشان پیروز به توسعه ابزار جدیدی شده اند که قادر به اعلام هشدار زودهنگام در خصوص حضور ویروس های نادر و ناشناخته موجود در محیط است و می تواند عوامل بیماری زای باکتریایی کشنده که باعث سپسیس می شوند را شناسایی کند.

شناسایی زودهنگام ویروس های نادر با یک ابزار پیشرفته

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از تی ان، سپسیس نوعی التهاب است که سراسر بدن را فرا می گیرد و به علت عفونت پیش می آید. این الگوریتم تازه یک ابزار پیشرفته است که قادر به شناسایی مقادیر کم عوامل بیماری زای شناخته شده و ناشناخته در شرایط مختلف مانند عفونت قابل انتقال از حیوان به انسان مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 است و می تواند بر مخازن سد برای شناسایی حضور عوامل بیماری زای احتمالی هم نظارت داشته باشد.

تا به امروز بیشتر آزمایشگاه ها علاوه بر اینکه برای انجام این امر به اندازه زیادی نمونه احتیاج داشتند بلکه باید زمان زیادی را هم برای آنالیز این کار صرف می کردند که این امر هم با هزینه بالا این فرایند مرتبط بود. در این فرایند دانشمندان باید قطعات کوچک و خاصی از دی.ان.ای را مورد آنالیز قرار می دانند تا بتوانند آنها را شناسایی نمایند که این کار تشخیص را امری سخت می ساخت. برای مثال جداسازی عوامل بیماری زا در نمونه های خون یا بزاق حیوانات و انسان ها امری بسیار چالش برانگیز است زیرا ممکن است آنها در کمتر از یک میلیونیوم کل نمونه حضور داشته باشند که این اندازه بسیار کم است اما تشخیص آن عوامل در آن موقع بسیار حیاتی است.

محققان این مطالعه با موفقیت ابزار تازه را بر روی تمام خانواده کروناویروس ها از جمله کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 آزمایش کردند. این ابزار با مورد هدف قرار دادن ، جداسازی و شناسایی همزمان و دقیق توالی های دی.ان.ای قادر به شناسایی بسیار سریع تر این امر بود.

زاچری دیکسون(Zachery Dickson) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: هزاران عامل باکتریایی بیماری زا وجود دارد که تشخیص اینکه کدام یک در نمونه خون بیمار وجود دارد می تواند به درمان سریع تر منجر گردد. این ابزار سرعت ما در شناسایی این امر را افزایش می دهد بنابراین ما می توانیم جان بیشتر افرادی را که ممکن است در اثر ابتلا به بیماری جان خود را از دست دهند، نجات دهیم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1867

به "شناسایی زودهنگام ویروس های نادر با یک ابزار پیشرفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی زودهنگام ویروس های نادر با یک ابزار پیشرفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید