شیشه لمینت و کاربردش در ساختمان

به گزارش مجله نماشو، شیشه لمینت نوعی شیشه است که با نام های چند لایه و نشکن در بازار عرضه می گردد. این نوع شیشه نسبت به انواع معمولی مقاومت بالاتری نسبت به ضربه دارد. شیشه های نشکن نیز مانند سایر شیشه ها می شکنند اما بعد از خرد شدن تکه های آن، از هم نمی پاشد و پیوستگی خود را حفظ می نماید.

شیشه لمینت و کاربردش در ساختمان

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

با تغییراتی که روی ضخامت شیشه صورت می گیرد می توان مقاومت آن را در برابر ضربه بالا برد و یا به وسیله افزایش لایه PVB پیوستگی شیشه را در هنگام خرد شدن حفظ نمود. اگر شیشه لمینت را با شیشه معمولی با ضخامت یکسان مقایسه کنیم مشاهده می گردد که شیشه لمینت مقاومت بالایی حدود 5 برابر شیشه معمولی دارد.

شیشه معمولی یا خام در اثر ضربه خرد می گردد و تکه های خرد شده لبه های تیز و برنده دارند، اما شیشه چند لایه اگر بشکند به تکه های کوچک با لبه های صاف تبدیل می گردد. پوشش PVB که به سطح شیشه اضافه می گردد، نیروی ضربه وارد شده بر شیشه را می گیرد و مانع از پخش شدن و پرتاب ذرات شیشه به اطراف می گردد.

این لایه با چسبیدن به قطعات شیشه خرد شده باعث نگه داشتن آنها در کنار هم می گردد و بدین صورت خطرات ناشی از شکستگی شیشه را کاهش می دهد. در این مطلب از ما به آنالیز کامل این محصول می پردازیم، پس تا خاتمه با ما همراه باشید.

تاریخچه شیشه لمینیت

شیشه نشکن سال 1903 توسط ادوارد بندیکناس که یک شیمی دان فرانسوی بود، به طور تصادفی اختراع شد. بندیکناس هنگام کار در آزمایشگاه مشاهده کرد فلاسک شیشه ای که با نیترات سلولز پوشش داده شده بود، بعد از شکستن متلاشی و پخش نشد.

او از این مشاهده جهت تهیه شیشه لمینت استفاده کرد. از این اختراع برای اولین بار در جنگ جهانی اول برای تهیه شیشه ماسک گاز استفاده شد و سپس در سال 1939 کمپانی فورد شیشه لمینت را در صنعت خودرو سازی بکار برد. پس از آن این شیشه آغاز به رشد کرد و در تمام جهان و در صنایع گوناگون مورد استفاده نهاده شد.

ساختار شیشه لمینیت

شیشه لمینت از دو یا چند لایه شیشه با لایه های PVB یا همان پلی وینیل بوتیرات ساخته می گردد. لایه های پی وی بی به وسیله دستگاه های اتوکلاو به دیگر لایه ها متصل می شوند. این لایه ها باعث می شوند شیشه در هنگام شکستن انسجام خود را حفظ کند و پراکنده نگردد.

در واقع وجود لایه پی وی بی باعث در کنار هم نگه داشتن تکه های خرد شده شیشه می گردد. ضخامت شیشه های لمینت به نوع کاربرد آنها بستگی دارد. حداکثر ضخامت این شیشه ها 50 میلی متر می باشد، یعنی این که مجموع لایه های شیشه و پی وی بی میانی نباید بیش از 50 میلی متر باشد.

انواع شیشه لمینیت

 • شیشه فوتولمینیت

لمینیت کردن یک طرح یا شکل درون شیشه را فوتولمینیت می گویند. در این روش می توان از طلق، پارچه و یا چاپ یک عکس مورد علاقه استفاده کرد. در نوع لمینیت با پارچه، این کار دائمی می باشد و بعد از لمینیت کردن، امکان تغییر آن وجود ندارد.

 • شیشه لمینیت رنگی

شیشه های رنگی به طور معمول در نما بکار برده می شوند. بنابراین برای افزایش مقاومت، می توان آن ها لمینیت کرد. شیشه های رنگی علاوه بر نما، در ساخت شیشه های ضد گلوله و ضد سرقت، بانک ها و بیمارستان ها، کف شیشه های و دکوراسیون داخلی استفاده می شوند.

 • شیشه لمینت طرح دار

در این نوع شیشه، طرح و نقش های گوناگونی را بر روی شیشه اجرا می نمایند که باعث دکوراتیو شدن آن می گردد. از لمینیت طرح دار بیشتر برای زیباسازی فضای داخل خانه استفاده می گردد.

مزایای استفاده از شیشه لمینیت

 • شیشه های لمینت در برابر عبور صدا مقاومت بالایی دارند و نوعی عایق صوتی محسوب می شوند که از انتقال سر و صدا ممانعت می نمایند و آلودگی صوتی بیرون را وارد ساختمان نمی نمایند.
 • عبور مستقیم نور خورشید از شیشه های معمولی باعث کمرنگ شدن رنگ وسایل داخل ساختمان می گردد. علت اصلی فرسوده شدن و رنگ پریدگی مبلمان، فرش، پرده و سایر لوازم منزل تغییرات شیمیایی ایجاد شده توسط اشعه UV خورشید است. شیشه های چند لایه لمینت به دلیل مجهز بودن به عوامل جذب UV تا حدی اشعه خورشید را جذب نموده و مانع از ورود مستقیم آن به ساختمان می شوند.
 • به دلیل بالا بودن امنیت شیشه های نشکن، از این نوع شیشه ها در ساختمان های مرتفع و آسمان خراش ها به وفور استفاده می گردد. این شیشه ها در برابر حوادث گوناگون مانند زلزله، وزش شدید باد و آتش سوزی مقاومت بالایی دارند و امنیت ساکنین ساختمان را فراهم می آورند.
 • به دلیل پیوستگی ذرات شیشه در هنگام خرد شدن، احتمال پرتاب خرده شیشه ها به اطراف به صفر می رسد و خسارت ناشی از شکستن شیشه کاهش می یابد.
 • این محصول در طیف وسیعی از رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • شیشه های لمینت در برابر شرایط مختلف آب و هوایی بسیار مقاوم بوده و در برابر گرما و سرما مقاومت خود را حفظ می نمایند و دچار ترک خوردگی نمی شوند.
 • این شیشه ها باعث حفظ حریم خصوصی می شوند.

معایب شیشه های لمینیت

 • قیمت این شیشه ها در مقایسه با شیشه های معمولی و سکوریت بیشتر است.
 • به دلیل چند لایه بودن، شیشه های لمینت شفافیت خود را از دست می دهند و حالت کدر تری نسبت به شیشه های معمولی دارند.
 • فرایند فراوری این محصول کمی طولانی است و حدود دو هفته طول می کشد.

کاربرد شیشه لمینت

شیشه های نشکن به دلیل مقاومت بالایی که دارند نوعی شیشه امنیتی محسوب می شوند و علاوه بر استفاده از آنها در ساختمان های مسکونی که به عنوان نوعی عایق صوتی و متریالی برای رویت فضای بیرون ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، در سایر مکان ها از جمله فرودگاه ها، اماکن اداری و تجاری، فروشگاه های زنجیره ای، ویترین صرافی ها و طلا فروشی ها و دیگر مکان ها و نیز به عنوان کف دکوراتیو در ساختمان ها کاربرد دارد.

شیشه های نشکن به عنوان شیشه اتومبیل نیز مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا به دلیل خاصیت کشسانی شیشه میزان خسارت ناشی از شکستن آن در هنگام تصادف کاهش می یابد و امنیت راننده را فراهم می سازد. علاوه بر آن از این نوع شیشه به عنوان شیشه های ضد گلوله و شیشه های عایق صوتی در مکان های امنیتی استفاده می گردد.

فرایند فراوری شیشه های لمینیت

این فرایند شامل قسمت هایی چون دستگاه شستشو خوابیده، اتاق طلق گذاری یا clean room و کوره لمینیت و کوره اتوکلاو می باشد.

 • دستگاه شستشو خوابیده

در تمام مراحل فراوری شیشه، شستشو اهمیت بسیار زیادی دارد و شیشه باید عاری از هرگونه آلودگی باشد. کار این دستگاه، شستن شیشه است. پس از این فرایند، با فشار باد، سطح آن را کاملا خشک می نمایند.

 • اتاق طلق گذاری

این اتاق طبق استانداردهای لازم عاری از هرگونه گرد و غباری می باشد و هیچ روزنه ای جهت ورود آلودگی با این مکان وجود ندارد. پس از فرایند شستشو، شیشه وارد این مرحله می گردد. در این مکان طبق سفارش کارفرما، طلق به ضخامت های 0.38، 0.76 و 1.52 میکرون، برش داده و روی شیشه کشیده می گردد، سپس شیشه دوم روی طلق قرار می گیرد.

به همین ترتیب لایه های شیشه ای روی یکدیگر قرار می گیرند. پس از کامل شدن تعداد شیشه ها، بر روی دستگاهی به نام کاموایر، به سمت کوره لمینیت برده می شوند.

 • کوره لمینیت

کار کوره لمینیت، آب کردن PVB بین لایه ها می باشد. این امر باعث می گردد شیشه ها محکم بهم بچسبند. این فرایند باعث می گردد امکان جداسازی شیشه ها از هم از بین برود. سرعت حرکت شیشه لمینیت با توجه به مشخصات آن مانند ضخامت شیشه، ضخامت طلق، نوع شیشه، تعداد لایه ها و ابعاد لمینیت، تنظیم می گردد، همچنین کوره دارای دو پرس در ابتدا و خاتمه می باشد و شیشه را تحت فشار، روی یکدیگر قرار می دهد.

 • کوره اتوکلاو

مرحله آخر در لمینیت کردن شیشه ها، کوره اتوکلاو می باشد. این محصول پس از خارج شدن از کوره لمینیت، کدر است، به همین دلیل برای تثبیت طلق بین شیشه و شفاف شدن آن، شیشه لمینیت را حدود 5 ساعت داخل کوره اتوکلاو قرار می دهند. این المان داخل کوره اتوکلاو با دمای 150 درجه سانتیگراد و 12 بار فشار باد، تثبیت می گردد. پس از تمام شدن کار کوره، شیشه ها بدون حباب و کاملا صاف در اختیار واحد ترخیص قرار خواهند گرفت.

تفاوت شیشه لمینت با سکوریت

تفاوت این دو شیشه بیشتر در نوع تشکیل و نوع شکستگی آن ها است. هنگامی که ذوب می شوند و طی فرایند های مختلف سرد می شوند، این سرعت سرد شدن در مقاومت و استحکام آن ها تاثیر می گذارد.

شیشه سکوریت بسیار مقاوم است اما چیزی که در این بین حائز اهمیت می باشد این است که شیشه های لمینیت از دو لایه شیشه سکوریت با یک لایه PVB در میان آن یا دو لایه شیشه ساده و یک لایه PVB در میان آن تشکیل شده اند.

در این صورت مقاومت شیشه های لمینیتی که در ساخت آن ها سکوریت بکار رفته، نسبت به شیشه سکوریت دارای مقاومت بیشتری هستند. اما شیشه های لمینیتی که در ساخت آن ها دو لایه شیشه معمولی استفاده شده، دارای مقاومت کمتری نسبت به شیشه سکویت می باشند. در ذیل مقاومت این شیشه ها به صورت خلاصه با هم مقایسه شده است.

شیشه لمینیت با شیشه سکوریت > شیشه لمینیت با شیشه ساده > شیشه سکوریت > شیشه معمولی

شیشه های لمینت هنگام شکستگی فرو نمی ریزند و همچنان در جای خود باقی می مانند. اما شیشه های سکوریت به قطعات کوچک گرانولی تبدیل می شوند. دلیل این نوع شکستگی در شیشه های سکوریت این است که در هنگام تشکیل، به سرعت خنک می شوند و این امر باعث می گردد این محصول در برابر شیشه لمینت مقاومت کمتری داشته باشد.

در مکان هایی که به لحاظ ایمنی بسیار حساس می باشند و مقاومت شیشه حائز اهمیت است به طور مثال بانک ها و طلافروشی ها، استفاده از شیشه های لمینیت بیشتر از سکوریت کاربرد دارد. اما در جاهایی مانند شیشه های ماشین یا سقف، شیشه سکوریت هم می تواند امنیت مورد احتیاج را ایجاد کند و استفاده از این نوع، به صرفه تر می باشد.

مراکز فروش شیشه لمینیت در اصفهان

در اصفهان این محصول را می توان در شهرک صنعتی مبارکه، پل وحید، خیابان عسگریه، خیابان پروین آل خجند، خیابان جی خیابان ارغوانیه، اتوبان چمران، خیابان محتشم کاشانی و جاده فرودگاه خریداری کرد.

مراکز فروش شیشه لمینیت در تهران

این محصول را در تهران می توان در شهرک صنعتی خاوران، بزرگراه باغستان، جنت آباد مرکزی، بزرگراه رسالت مجیدیه شمالی و پونک، خریداری کرد.

قیمت شیشه لمینیت

شیشه لمینت را باید از مراکز فروش معتبر خریداری نمود، زیرا کیفیت مهم ترین ملاک خرید است. اگر شیشه از کیفیت لازم برخوردار نباشد، پس از نصب قطعاً مشکلاتی ایجاد خواهد نمود. با توجه به مکان مورد نظر باید ضخامت لازم را معین کنید و بر اساس ابعاد نسبت به خرید شیشه اقدام نمائید.

مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت شیشه لمینت ابعاد و ضخامت، لایه های شیشه و پی وی بی بین آن ها می باشد. هرچه ضخامت این شیشه ها بیشتر باشد، بالطبع قیمت آن ها هم بیشتر است. گفتنی است که نصب این مدل شیشه باید توسط نصاب صورت گیرد. شما می توانید برای مشاهده سایر قیمت های شیشه، به بخش قیمت شیشه ساختمانی مراجعه فرمایید.

نوع شیشهقیمتتاریخ به روز رسانی
زهوار شیشه تک جداره 60mm دو رو لمینت با لاستیک128,000 ریال1399/6/22
شیشه پارتیشن اداری سکوریت و لمینت دوجداره6,000,000 ریال در هر متر مربع1399/6/22
شیشه میرال لمینت چند جداره ضد گلوله880,000 ریال در هر متر مربع1399/6/22
پروفیل فریم پنجره 60mm تکرو لمینت با لاستیک393,000 ریال1399/6/22

کلام آخر

ما در این نوشته به آنالیز نوعی شیشه ایمنی به نام شیشه لمینت پرداختیم که از چند لایه شیشه سکوریت یا ساده با پی وی بی در میان آن تشکیل شده است. این شیشه ها 5 تا 10 برابر مقاوم تر از شیشه های ساده هستند و هنگام شکستگی، فروریخته یا پاشیده نمی شوند. از این محصول در مکان های حفاظتی و ایمنی به وفور استفاده می گردد.

امیدواریم این مطلب از ما توانسته باشد جوابگوی تمامی سوالات شما کاربران گرامی در خصوص این محصول پرمصرف بوده باشد. نظرات خود را پیرامون این نوع محصول به وسیله کامنت با ما در میان بگذارید.

شیشه نشکن چیست؟

شیشه نشکن نوعی شیشه است که با نام های شیشه چند لایه و لمینت در بازار عرضه می گردد. این نوع شیشه نسبت به شیشه های معمولی مقاومت بالاتری نسبت به ضربه دارد.

چرا از شیشه لمینت استفاده می نمایند؟

شیشه های لمینت نوعی عایق صوتی محسوب می شوند. شیشه های چند لایه لمینت به دلیل مجهز بودن به عوامل جذب UV تا حدی اشعه خورشید را جذب می نمایند. امنیت شیشه های نشکن بالاست. شیشه های لمینت در برابر شرایط مختلف آب و هوایی بسیار مقاوم هستند.

آیا شیشه های نشکن می شنمایند؟

شیشه های نشکن نیز مانند سایر شیشه ها می شنمایند اما بعد از خرد شدن تکه های آن از هم نمی پاشد و پیوستگی خود را حفظ می نماید.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1235

به "شیشه لمینت و کاربردش در ساختمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیشه لمینت و کاربردش در ساختمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید