صندوق احیاء مرجع ایجاد فرهنگ احیای بناهای تاریخی در کشور

به گزارش مجله نماشو، نشست مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی، غلامعلی دهقان و سعید اسلامی اعضای هیئت مدیره، با سرمایه گذاران و بهره برداران این مجموعه، دیروز بیست و سوم دیماه در عمارت تاریخی مسعودیه تهران برگزار گردید.

صندوق احیاء مرجع ایجاد فرهنگ احیای بناهای تاریخی در کشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی، پرهام جانفشان مدیرعامل صندوق احیاء در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه این مجموعه با برگزاری چنین نشست هایی بدنبال هم اندیشی و همگرایی بیشتر میان بخش خصوصی و صندوق برای رسیدن به نقطه مطلوب در حوزه فعالیت های این عرصه است، گفت: صندوق احیاء در طول فعالیت های خود سرمایه گذاران بخش خصوصی و مشارکت های مردمی را وارد چرخه مرمت ابنیه تاریخ نموده است و در طول دوره جدید اقدامات این موسسه، کوشش شده است تا صندوق به عنوان مرجع عالی برای ایجاد فرهنگ احیاء در کشور اثرگذار باشد.

جانفشان، در تشریح فعالیت های دیگر صندوق احیاء در مقطع زمان کنونی، ادامه داد: تأسیس آموزشگاه صندوق احیاء با هدف ارتقای دانش و آموزش های تخصصی در حوزه مرمت و گسترش تحقیق و پژوهش در این حوزه اجرا شده است.

او با بیان اینکه صندوق احیاء به عنوان یک کارفرما به سرمایه گذاران بخش خصوصی نگاه نمی کند بلکه خود را در کنار این عزیزان می بیند، اضافه نمود: با حمایت های معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زمینه ارائه تسهیلات از چند جهت مجزا به سرمایه گذاران بناهای تاریخی فراهم شده است و سرمایه گذاران و بهره برداران بناهای تاریخی از این به بعد با معرفی مستقیم صندوق احیاء می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

جانفشان، در ادامه اضافه نمود: نشریه تخصصی احیای بناهای تاریخی برای اولین بار در دوره جدید فعالیت های صندوق احیاء منتشر شد و ما معرفی و شناساندن بهره برداران بناهای تاریخی و نمونه های پیروز احیاء را به طور جدی در این نشریه در دستور کار قرار داده ایم و آمادگی داریم آراء و نظرات فعالان حوزه مرمت و احیاء را در این فصلنامه منتشر کنیم.

او، یادآور شد: با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی مراحل مقدماتی تبدیل صندوق احیاء به صندوق حمایت از هنرمندان صنایع دستی، فرش دستباف و احیاء بناهای تاریخی اجرا شده است و اقدامات لازم برای تصویب اساسنامه آن نیز در حال اجرا است.

همچنین در ادامه عضو هیئت مدیره صندوق احیاء، اضافه نمود: در این نشست نمایندگانی از سراسر کشور حضور دارند که بناهای تاریخی نیاکان ما را زنده نگه داشته اند و از روی علاقه مرمت می نمایند تا این داشته­ های میان نسلی به نسل­های بعدی منتقل گردد.

غلامعلی دهقان، با بیان اینکه ملتی که تاریخ می خوانند فرزندانشان مثل بزرگان فکر می نمایند، گفت: احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی دارای نمره مثبت در زمینه اقتصاد فرهنگی است و زمینه اشتغال در جوامع شهری و محلی را فراهم ساخته است.

او گفت: در شرایط تحریم ها و محدودیت هایی که در حوزه فروش نفت موجود است، موضوع گردشگری بسیار مهم است، مقوله ­ایی که با میراث فرهنگی و صنایع دستی ارتباط مستقیم دارد.

همچنین دیگر عضو هیئت مدیره صندوق احیاء، در ادامه این نشست گفت: با تغییر شرایط مالی کشور نقشه مالی و درآمدی کشور نیز تغییراتی را داشته است، تغییراتی که با وجود همه مسایل پیش ­رو نقش گردشگری را پررنگ­تر از گذشته نموده است.

سعید اسلامی بیدگلی، اضافه نمود: وجه تمایز جدی خدمات گردشگری در کشور ما با بسیاری از کشورهای توسعه یافته بناهای تاریخی مان است و ما باید از این مزیت به خوبی استفاده کنیم.

در ادامه این جلسه سرمایه گذاران و بهره برداران بناهای تاریخی حاضر در این نشست به بیان دغدغه­ های خود در زمینه کاری خود با محورهایی نظیر لزوم ایجاد زنجیره بناهای تاریخی برای چرخش گردشگران میان بناهای موجود در کشور ، تهیه نقشه جامع گردشگری با برجسته شدن نقش بناهای تاریخی، لزوم بهره مندی از دیپلماسی فرهنگی با موضوع سفارت خانه های خارج از کشور به منظور شناساندن بناهای تاریخی ایران به گردشگران خارجی، لزوم اطلاع رسانی دقیق در خصوص تسهیلات اعطایی صندوق احیاء به بهره برداران، ایجاد بسترهای لازم برای بهره مندی از مالیات در حوزه برهره برداری از بناهای تاریخی و حضور پررنگ در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته پرداختند.

سرمایه گذاران و بهره برداران خانه عامری های کاشان، کاروانسرای دهنمک سمنان، کاروانسرای مرنجاب اصفهان، حمام عبدالخالق استان کردستان، کاروانسرای کوهاب نطنز استان اصفهان، آقاجان نسب چالوس اصفهان، آقازاده ابرکوه یزد، حمام محله حاجی همدان، کاروانسرای دودهک دلیجان استان مرکزی، عمارت شاهپوری و خردمندی شیراز استان فارس، مجموعه تاریخی سعد السلطنه قزوین، باغ نمیر تفت یزد، سرای باقری¬ها گرگان استان گلستان و خانه صادقی اردبیل،باغ پهلوان پور یزد، یزدانپناه قم و کاروانسرای افضل شوشتر از جمله حاضران در این نشست بودند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 5 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 192

به "صندوق احیاء مرجع ایجاد فرهنگ احیای بناهای تاریخی در کشور" امتیاز دهید

1 کاربر به "صندوق احیاء مرجع ایجاد فرهنگ احیای بناهای تاریخی در کشور" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صندوق احیاء مرجع ایجاد فرهنگ احیای بناهای تاریخی در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید