نسل چهارم اقامتگاه های توریستی

به گزارش مجله نماشو، نسل چهارم مراکز اقامتی در کشور به فاصله اندکی از زمان شکل گیری، حضور خود را در بازار گردشگری تثبیت کرد. در کنار هتل ها، سوئیت و ویلا و خانه اجاره ای و همچنین اقامتگاه های بوم گردی، اخیرا مراکزی با خدمات اقامتی تحت عنوان هتل بوتیک نیز کار سرویس دهی به گردشگران داخلی و خارجی را در بعضی شهرهای خاص کشور آغاز نموده است.

نسل چهارم اقامتگاه های توریستی

هتل بوتیکها نوع متفاوتی از هتل محسوب می شوند که 6 ویژگی متمایز دارند. هتل بوتیک از تبدیل کاربری خانه های قدیمی و تاریخی ایجاد می گردد و شکل معماری داخلی اتاق های یک هتل بوتیک برخلاف هتل، از سبک یکسان (تیپ) برخوردار نیست بلکه هر اتاق و هر طبقه دارای تجهیزات و معماری و منظر متفاوتی از اتاق و طبقه دیگری است.

سومین ویژگی هتل بوتیک به تجهیزات داخل اتاق ها مربوط می گردد که همگی سنتی یا ترکیبی از اسباب و وسایل سنتی و مدرن هستند. ویژگی دیگر هتل بوتیک ها، عرضه و فروش صنایع دستی در آنها است ضمن آنکه این مراکز اقامتی با هتل های 4 و 5 ستاره بعضا رقابت می نمایند و در نهایت، جانمایی آنها اغلب در محدوده مرکزی شهرها است. عمر برپایی و فعالیت هتل بوتیکها به شکل اساسی در جهان حدود 10 سال است، اما در ایران از سال گذشته توجه بخش خصوصی و البته متولی گردشگری به ظرفیت اماکن تاریخی و قدیمی بدون استفاده در بافت سنتی شهرها جلب شد به این صورت که هم اکنون از این ظرفیت برای تبدیل کاربری بناهای تاریخی معطل به هتل بوتیک استفاده می گردد.

زمستان سال گذشته اولین هتل بوتیک در تهران افتتاح شد و چند روز پیش نیز هتل بوتیک دیگری در پایتخت آغاز به کار کرد. آنالیز های جهانی اقتصاد نشان می دهد: هتل بوتیکهای فعال در تعداد محدودی از شهرهای کشور از جمله تهران، کاشان و قشم بیش از آنچه مورد توجه گردشگران ایرانی قرار گرفته باشد، فعلا به مقصد توریست های خارجی تبدیل شده است.

گرایش مسافران خارجی به اقامت در هتل بوتیک به جای هتل های لوکس ناشی از علاقه این گروه از توریست ها به اماکن تاریخی ایران است. کارشناسان گردشگری راه اندازی بیشتر هتل بوتیک ها در کشور را یک تیر با دو نشان برای رونق مالی کشور می دانند. گسترش کسب و کار هتل بوتیک ها باعث می گردد از یکسو املاک تاریخی و قدیمی و سنتی در معرض تخریب و تغییر کاربری به بهترین شکل احیا گردد و از سوی دیگر به واسطه به کارگیری صنایع دستی در این نوع هتل ها، فروش این مصنوعات به توریست ها نیز افزایش پیدا می نماید.

شکل جدیدی از اقامتگاه های توریستی که به تازگی رونق پیدا نموده از نظر مالی اهمیت قابل توجهی دارد و در روند ساخت اقامتگاه همگام با سلیقه گردشگران حرکت می نماید. برای تمامی گردشگران به خصوص گردشگران خارجی، اقامتگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است به طوری که حاضر به اقامت در هر مکانی با خدمات پایین نیستند. این هتل بوتیک ها که مورد استقبال گردشگران خارجی قرار گرفته دارای ویژگی های منحصر به فردی همچون داشتن تعداد اتاق بین 5 تا 100 واحد، تجهیز اتاق ها با صنایع دستی، استفاده از بناهای تاریخی و قدیمی، به نمایش گذاشتن فرهنگ و آداب و رسوم، ارائه خدمات همانند هتل های 5 ستاره و عرضه غذاهای سنتی و بومی هستند.

مرتضی احمدی مشاور معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در این باره گفت: در آیین نامه ایجاد، اصلاح، نظارت و درجه بندی هتل ها که مصوب 1394 است تحت عنوان هتل بوتیک چیزی وجود ندارد و این هتل بوتیک ها زیرمجموعه اقامتگاه های سنتی جای می گیرند که همین امر موجب شده آمار دقیقی از آنها در دست نباشد.

اما در حال حاضر در حال بازنگری آیین نامه و به روزرسانی آن هستیم. وی درخصوص مجوز فعالیت این نوع اقامتگاه ها گفت: در حال حاضر اجازه فعالیت کردن این سبک از هتل ها در حدود اختیارات و وظایف وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است زیرا در حال حاضر در تمام جهان از بناهای تاریخی با این عنوان برای اقامت گردشگران استفاده می نمایند و ما نیز با توجه به داشتن بناهای تاریخی و قدیمی می توانیم از این طریق صنعت گردشگری را رونق دهیم.

این سبک از هتل که چند سالی است در ایران شکل گرفته به تازگی رونق قابل توجهی یافته به طوری که از کاشان به عنوان قطب هتل بوتیک ایران یاد می گردد. در این میان پایتخت نیز از این قافله جا نمانده و چند روز گذشته پنجمین هتل بوتیک تهران توسط علی اصغر مونسان؛ وزیر پیشنهادی وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افتتاح شد.

پرهام جانفشان، مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران درباره هتل بوتیک های فعال در تهران بیان کرد: ایجاد این هتل بوتیک ها بر دو وجه حفظ ساختمان های تاریخی و رونق چرخه اقتصاد گردشگری تاثیر قابل توجهی دارد. بنابراین مالکان بناهای تاریخی و سنتی می توانند این اماکن را به اقامتگاه منحصر به فردی تبدیل نمایند.

عمده توریست هایی که از کشورهای خارجی به ایران سفر مینمایند به علت بافت سنتی این هتل ها در هتل بوتیک ها اقامت می نمایند. وی اضافه نمود: در تهران تاکنون 5 هتل بوتیک فعالیت دارند و شهر کاشان به عنوان قطب هتل بوتیک کشور معرفی می گردد که پس از آن یزد، شیراز و اصفهان به ترتیب قرار می گیرند. این اقامتگاه ها همانند سایر اقامتگاه ها (هتل، هتل آپارتمان، خانه های سنتی، بوم گردی ها و...) مجاز به فروش صنایع دستی نیز هستند.

میانگین هزینه اقامت شبانه در هتل بوتیک در تهران یک میلیون و 450 هزار تومان برای هر شب و میانگین قیمت پنج هتل بوتیک فعال در کشور شبی یک میلیون و 100 هزار تومان است؛ در حالی که میانگین قیمت هتل 5 یا 4 ستاره از این رقم کمتر است که در مورد همین تفاوت قیمت مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران گفت: علت بالاتر بودن قیمت اقامت در هتل بوتیک ها استفاده از لوازم سنتی و صنایع دستی گران قیمت همانند فرش دستباف، مبل دست ساز، وسایل تزئینی موجود در صنایع دستی و غذاهای محلی و همچنین تجهیز اتاق و بخش های مختلف این نوع هتل ها است.

بازار عرضه هتل بوتیک یک بازار دو منظوره است که اولا در آن امکان فعالیت مالی سازگار با بناها و ابنیه های تاریخی وجود دارد که از برج سازی و تخریب پس از رهاسازی این مکان ها جلوگیری می نماید و همچنین در این هتل ها با فروش صنایع دستی، این بازار نیز رونق می گیرد و میزان ارزآوری به کشور افزایش می یابد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4403

به "نسل چهارم اقامتگاه های توریستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسل چهارم اقامتگاه های توریستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید