عرضه ربات های صنعتی مجهز به اینترنت اشیا، ذخیره سازی داده ها در ابر ایرانی

به گزارش مجله نماشو، محققان یکی از شرکت های فعال، ربات های صنعتی را با بهره گیری از اینترنت اشیا طراحی کردند که با استفاده از ابر ایرانی داده های آن در داخل کشور ذخیره سازی می شوند و این در حالی است که به گفته آنها به دلیل هزینه بر بودن، صاحبان صنایع تمایلی به بهره برداری از این نوع ربات ها در خط فراوری ندارند.

عرضه ربات های صنعتی مجهز به اینترنت اشیا، ذخیره سازی داده ها در ابر ایرانی

زهره شکرانه از محققان این طرح در گفت وگو با خبرنگاران، ساخت و پیاده سازی سیستم های هوشمند رباتیک و انواع ربات های صنعتی را از زمینه های تحقیقاتی این شرکت فناور مطرح کرد و گفت: در طراحی و ساخت این ربات ها فناوری IOT (اینترنت اشیا) پیاده سازی شد. این فناوری در کشورهای دیگر استفاده می گردد و کاربرد آن نیز در ایران در بخش هایی از صنعت شروع گردیده و در این تحقیقات سعی کردیم از این فناوری در ساخت ربات ها بهره ببریم.

وی ربات های همکار پالاتایزر صنعتی را از جمله دستاوردهای این تحقیقات مطرح کرد و یادآور شد: ربات های صنعتی پالتایزر می توانند با توجه به نوع ابزار کار نصب گردیده بر روی آنها برای کارهای گوناگونی نظیر جوش نقطه ای جوشکاری با گاز، جابجایی مواد و ماشینکاری مورد استفاده قرار گیرند.

شکرانه با بیان اینکه بر اساس آمارهای ارائه گردیده از سوی فدراسیون بین المللی رباتیک، 35 درصد کاربرد ربات های صنعتی در بخش جابجایی مواد است، از این رو فراورینمایندگان ربات های صنعتی تصمیم به طراحی و فراوری ربات هایی با ویژگی های مکانیکی و کنترلی ویژه برای کاربرد جابجایی مواد گرفتند تا بازارهای مورد هدف را به صورت کامل تر و کاربردی تر، پوشش دهند.

این محقق، ربات چهار درجه آزادی پالتایزر را از جمله این نوع ربات ها مطرح کرد و اضافه نمود: با توجه به کاربرد بالای این نوع ربات ها در صنعت و توجیه اقتصادی، طراحی، ساخت و فراوری این نوع ربات ها با هدف برطرف نیازهای بخش های صنعتی در دستور کار ما نهاده شد.

به گفته وی در طراحی این ربات از فناوری IOT بهره گرفته شد، از این رو اپراتور می تواند از راه دور آن را کنترل کند و به داده های آن دسترسی داشته باشد.

شکرانه، کاربرد ربات های پالتایزر را در صنایع مختلف برای انجام ماموریت هایی چون جابه جایی قطعات و پالت کردن قطعات در انبارها قابل استفاده دانست و ادامه داد: گریپر دارای 4 درجه آزادی، حمل بار به میزان 10 کیلوگرم، دقت 0.1 میلی متر و تکرار پذیری یک میلی متری و قابلیت همکار شدن دو ربات با هم برای انجام وظایف مشترک از جمله مزایای این نوع ربات است.

این محقق حوزه رباتیک طراحی و ساخت ربات های پژوهشی را از دیگر دستاوردهای علمی این شرکت فناور نام برد و در این باره شرح داد: نصب و راه اندازی ربات های صنعتی هزینه بر است، مهندسین نمی توانند تست های لازم را بر روی این نوع ربات ها انجام دهند که برای برطرف این چالش رباتی را در فرمت پژوهشی طراحی و عرضه کردیم تا بخش های صنعتی و پژوهشی قبل از استفاده از رباهای صنعتی، نمونه های خود را بر روی ربات های پژوهشی مورد آزمون قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه این ربات در اندازه های کوچکتر از نمونه های صنعتی ساخته گردیده است، اضافه نمود: اساس عملکرد این ربات نرم افزار MATLAB است ضمن آنکه در طراحی آن از فناور اینترنت اشیا بهره بردیم.

شکرانه، استفاده از فناوری اینترنت اشیا را از مزایای ربات های صنعتی ساخته گردیده در این شرکت نام برد و گفت: از این رو وقتی این ربات ها در بخش های صنعتی نصب و راه اندازی می شوند، می توان از طریق نرم افزاری که بر روی گوشی همراه نصب هستند، ربات ها را مونیتور و داده های آن را دریافت کرد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه ما برای طراحی این ربات ها از Clude ایرانی (ابر ایرانی) استفاده کردیم، خاطر نشان کرد: اکثر IOT هایی که تاکنون در کشور استفاده گردیده است، مخزن دیتای آنها در داخل ایران نیست و در جای دیگر ذخیره سازی می شوند، ولی ما در این طرح از ابر ایرانی استفاده کردیم. این ابر را روی سیستم کنترلرهای بهترین برندهای جهان نیز پیاده سازی کردیم و به نتایج خوبی دست یافتیم.

محقق این طرح با بیان اینکه این ربات ها در مراکز پژوهشی مورد استفاده نهاده شده است، گفت: برای تجاری سازی این محصولات از سوی صنایع درخواست هایی داشتیم، ولی یکی از معضلات مهم این زمینه کمبود حمایت ها است.

وی در این باره شرح داد: استفاده از این ربات ها علاوه بر آنکه هزینه بر است، صاحبان صنایع نیز تمایلی ندارند که پرسنل خود را از کار برکنار نمایند و هزینه های بهره برداری از این ربات را پرداخت نمایند. این در حالی است که صاحبان صنایع برای بهره برداری از این ربات ها نیازی ندارند تا پرسنل خود را از کار برکنار نمایند، بلکه می توانند با ارتقای دانش آنها، از کارکنان خود در جهت افزایش بهره وری صنعت استفاده نمایند. شکرانه با تاکید بر اینکه رسیدن به چنین جایگاهی نیازمند فرهنگ سازی است، تاکید نمود: علاوه بر آن کارخانجات نیز برای بهره برداری از این نوع فناوری ها باید از لحاظ مالی حمایت شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2619

به "عرضه ربات های صنعتی مجهز به اینترنت اشیا، ذخیره سازی داده ها در ابر ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه ربات های صنعتی مجهز به اینترنت اشیا، ذخیره سازی داده ها در ابر ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید