عوامل فنی سینما از پولهای کثیف نفع نمی برند، گرفتار دوگانگی هستیم

به گزارش مجله نماشو، مسعود سلامی فیلمبردار سینما در مصاحبه با خبرنگاران درباره ورود پول های شائبه دار به فراوری فیلم در سینما و تاثیر آن بر جابجایی بی قاعده دستمزد بازیگران، گفت: هرچند ورود این پول ها به این عرصه باعث افزایش دستمزد عوامل پشت صحنه نگردیده اما سبب گردیده است که سینما زنده بماند و بچه های پشت صحنه بیکار نباشند در واقع عوامل فنی ما به این نتیجه رسیده اند که حداقل در این عرصه باشند و کار نمایند.

عوامل فنی سینما از پولهای کثیف نفع نمی برند، گرفتار دوگانگی هستیم

وی با بیان اینکه از ورود پول های کثیف فقط بازیگران سود نمی برند بلکه تهیه نمایندگان هم منتفع می شوند، اظهار کرد: اگر تهیه نمایندگان از این قضیه سود نمی بردند، تن به چنین کاری نمی دادند کمااینکه در این حوزه تهیه نمایندگانی وجود دارد که حتی از مصاحبت با سرمایه گذارانی که پول بزرگی وارد این عرصه می نمایند، خوشحال می شوند، چراکه در شراکت آن ها سودهای کلانی وجود دارد. به این صورت که هرچقدر هزینه ساخت فیلم بالاتر برود درصد مالکیت این تهیه نمایندگان هم بیشتر می گردد از همین رو چنین تهیه نمایندگانی شاید در ظاهر بگویند که این پول ها سینما را به خطر می اندازد اما در باطن از این اتفاق خوشحال می شوند.

سلامی تأکید کرد: اگر تهیه نمایندگان ناراضی بودند و سود نمی بردند، حاضر به همکاری با چنین سرمایه گذارانی نمی شدند. از این قضیه هم بازیگران و هم تهیه نمایندگان سود می برند. این روزها گفته می گردد که تنها بازیگران برنده این امر هستند در حالی که این موضوع یک معادله 2 طرفه بین تهیه نمایندگان و بازیگران است و هر 2 از این قضیه سود می برند با این وجود عوامل فنی مجبور هستند با کمترین هزینه و کمترین امکانات کار نمایند تا دوستان دیده شوند و فیلم تهیه نمایندگان فروخته گردد.

این فیلمبردار مطرح نمود: هنگامی که به دفاتر فراوری برای کار می رویم به ما می گویند که چه میزان بودجه برای کار هرکسی برآورد گردیده اما جالب است که بگویم در همین دفاتر فراوری تنها چیزی که برآورد نمی گردد، دستمزد بازیگر و تهیه نماینده است تا صاحبان آثار بتوانند بازیگران مورد نظر خودشان را با دستمزدهای بالا راضی به کار نمایند. این در حالی است که بودجه اختصاص داده گردیده به عوامل فنی همیشه معین است. این موضوع در تمام دفاتر پخش وجود دارد و آنها همیشه به ما می گویند تا همین میزان بودجه داریم و بیشتر از این هم نمی دهیم اما برای بازیگران و تهیه نمایندگان چنین قاعده ای وجود ندارد این معضل همیشگی، ازلی و ابدی سینما بوده و خواهد بود.

سلامی با بیان اینکه شاید در کوتاه مدت با ورود این پول ها سینما زنده بماند، اظهار کرد: با ورود این پول ها، فراوری صورت می گیرد و بچه های فنی مشغول به کار می شوند و می توانند امرار معاش و از این راه گذران زندگی می نمایند. اگر اعتراضی هم از سوی عوامل فنی صورت بگیرد به راحتی آنها را کنار می گذارند و حذف می نمایند. با این حال پیش بینی من این است که در بلندمدت سینما از بین می رود و از سینمای ایران تنها چند فیلمی باقی می ماند که توسط سازمان ها و سرمایه گذاران بزرگ فراوری می گردد و بیشتر شبکه نمایش خانگی رونق پیدا می نماید چون همانطور که می بینید سینما رو به افول است و روز به روز فراوریات آن کمتر می گردد.

فیلمبردار خفگی اعلام کرد: من هم شنیده ام که پول های کثیف وارد این حوزه گردیده و حتی عوامل همان فیلم هایی که این پول ها را دریافت می نمایند به من پیشنهاد کار می دهند اما من کارشناس پول کثیف و تمیز نیستم که پیگیری کنم تا ببینم پولی که به من داده می گردد کثیف است یا نه. اگر کثیف هست و کشور قانون دارد، حتما قوه قضاییه هم می داند که این جریان در سینما حاکم است، اما چرا جلوی آن را نمی گیرد؟ این موضوع نشان می دهد که معادله ای در این بین درست نیست.

فیلمبردار زیر سقف دودی گفت: اگراین پول ها کثیف نیستند و افراد می توانند با آنها کار نمایند، پس دلیلی برای همکاری نکردن وجود ندارد. چطور است که ما می دانیم پول های کثیف وارد این حوزه گردیده اما نهادهای تصمیم گیر نمی دانند؟ بنابراین در حال حاضر گرفتار دوگانگی عجیبی گردیده ایم.

وی در انتها اظهار کرد: در سال های پیش بیشتر تهیه نمایندگان مستقل برای همکاری به من زنگ می زدند اما سال جاری بیشتر نهادها، ارگان ها و سرمایه گذاران تقاضای همکاری می نمایند و این نشان می دهد که دیگر امکان ساخت فیلم به صورت مستقل وجود ندارد. در این بین تهیه نمایندگان مستقل آسیب می بینند و دیگر فیلم هایی که نفس سینما بودند و باعث می شدند پرچم سینما به اهتزاز دربیاید ساخته نمی گردد و بیشتر کمدی های بی کیفیت رشد می نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2705

به "عوامل فنی سینما از پولهای کثیف نفع نمی برند، گرفتار دوگانگی هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوامل فنی سینما از پولهای کثیف نفع نمی برند، گرفتار دوگانگی هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید