فیش حج چگونه خرید و فروش می گردد؟

به گزارش مجله نماشو، با توجه به ازدحام جمعیت در صفِ حج تمتع و محدودیت در ثبت نام و از سویی گستره دلالی، سودجویی و سوءاستفاده در معامله فیش حج، سازمان حج و زیارت ضوابط و دستورالعملی را برای نقل و انتقال قانونی فیش حج معین نموده است که بر این اساس، دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع که قصد واگذاری دارند و یا افرادی که قصد تهیه این قبض را دارند، نخست باید به سامانه tasharof.haj.ir مراجعه نموده و درخواست خود را به طور معین برای انتقال یا خرید فیش ثبت نمایند.

فیش حج چگونه خرید و فروش می گردد؟

به گزارش ایسنا؛ بنا بر ضوابط سازمان حج و زیارت، تمام قبض های حج تمتع فقط یکبار قابلیت انتقال دارد.

واگذاری و یا تهیه قبض صرفا باید در سطح شهر یا استان محل سکونت فرد انجام گردد، یعنی انتقال و یا تهیه قبض از سایر استان ها مجوز ندارد و در سایر مراحل بعدی و کنترل نقل و انتقال، فرد دچار مشکل می گردد. به این معنی که براساس چارچوب اعزام، فردی که در تهران سکونت دارد، نمی تواند از استان دیگری به حج برود.

در مرحله بعد، پس از انجام مراحل سیستمی و ارسال پیامک برای افراد، باید به وسیله دفاتر زیارتی مجاز که از همان سامانه تشرف می توان این دفاتر را پیدا و انتخاب کرد، روند انتقال فیش را پیگیری و نهایی کرد.

علاوه بر این، الزامی است که انتقال دهنده و خریدار فیش حج به همراه اصل مدارک (اصل شناسنامه، کارت ملی و قبض ودیعه گذاری) برای انجام تشریفات انتقال از قبیلِ تکمیل برگه درخواست و تنظیم تفاهم نامه همزمان در دفتر زیارتی حضور داشته باشند.

سازمان حج و زیارت، دفاتر زیارتی را، که مشخصات آن ها در سامانه تشرف ثبت شده، امین خود قرار داده است و نقل و انتقال فیش حج به وسیله آن ها انجام می گردد.

توصیه می گردد غیر از سامانه تشرف و دفاتر مجاز زیارتی، از مراجعه به مراکز و افراد واسطه که خارج از فرآیند تعریف شده از سوی سازمان حج و زیارت فعالیت می نمایند، پرهیز گردد و هرگونه درخواست برای معامله و نقل و انتقال فیش حج، تنها از همین سامانه و سپس به وسیله دفتر زیارتی پیگیری گردد.

ضوابط سازمان حج و زیارت تاکید می نماید: هرگونه هماهنگی، توافق و حتی تنظیم وکالت نامه درباره انتقال قبض حج، خارج از این رویه و دستورالعمل های جاری، هیچ تضمینی در پذیرش و تأیید روند انتقال قبوض ایجاد نمی نماید و به لحاظ ماهیتی نیز قابل ابطال بوده و به وسیله این سازمان قابل پیگیری نخواهد بود و ممکن است مسائل عدیده ای را به شکل های مختلف برای هریک از متقاضیان بعداً ایجاد کند.

اکبر رضایی ـ معاون سازمان حج و زیارت ـ نیز در تشریح رویه قانونی نقل و انتقال فیش حج تمتع گفته است: دارنده فیش حج در سامانه tasharof.haj.ir، مشخصات خود را ثبت و دفتر زیارتی را برای روند اداری انتخاب می نماید. متقاضی خرید فیش حج نیز که درخواستش را ثبت نموده می تواند فهرستی از واگذارنمایندگان را مشاهده کند و پس از تأیید، مدارک دو طرف در دفتر زیارتی آنالیز شده و صورت جلسه می گردد و پس از تنظیم صلح نامه و توافق طرفین برای قیمت فیش حج تمتع، دارنده فیش حج تمتع آن را در بانک ملی به متقاضی واگذار می نماید.

قیمت گذاری فیش حج معمولا توافقی صورت می گیرد؛ معاون سازمان حج و زیارت در این باره اظهار نموده است: ما به طور کلی درباره قیمت گذاری فیش حج ورود ننموده ایم و فیش حج مانند سندی در اختیار افراد است و این فیش به صورت توافقی خرید و فروش می گردد. حتی ما (سازمان حج و زیارت) حداقل و حداکثر قیمت برای فیش حج و اولویت سند افراد را اعلام نمی کنیم. ملاک اصلی ما برای ثبت نام حج تمتع، داشتن فیش دارای اولویت است که هزینه سپرده گذاری فرد، به طور مثال یک میلیون تومان در سال 86 به اضافه سود آن محاسبه می گردد و باقی هزینه ها هم بر اساس زمان اعزام، اعلام خواهد شد که زائران باید آن را بپردازند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 بهمن 1401 بروزرسانی: 2 بهمن 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 5194

به "فیش حج چگونه خرید و فروش می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیش حج چگونه خرید و فروش می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید