قطار ایران به مسکو می رسد؟

به گزارش مجله نماشو، در پی امضای تفاهم نامه بین ایران و ارمنستان برای فعال کردن خطوط ریلی دوجانبه و کریدور شمال-جنوب، باید دید که قطار ایران به وسیله نخجوان به مسکو متصل خواهد شد یا خیر؟

قطار ایران به مسکو می رسد؟

به گزارش خبرنگاران، در هفته ای که گذشت تفاهم نامه ریلی بین ایران و ارمنستان امضا شد تا دو طرف اقدامات لازم را در راستای فعال شدن راستا ریلی به وسیله نخجوان انجام دهند. البته در برنامه ریزی های انجام شده نخجوان نه تنها به اسم یک مقصد ریلی بلکه به اسم پل ارتباطی بین ایران و روسیه و متصل کننده خلیج فارس به دریای سیاه نقش آفرینی خواهد نمود.

سعید رسولی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در این باره گفته بود در پی صلح اخیری که بین ارمنستان و آذربایجان رخ داد سفری به ارمنستان داشتیم و درباره حمل و نقل ریلی به ویژه در حوزه قطارهای باری با مسئولان ارمنستانی صحبت کردیم تا جابه جایی کالا از جلفا به نخجوان و از آنجا به ایروان، تفلیس و نهایتا مسکو انجام گردد.

وی با بیان اینکه مقامات روسی از ارائه این طرح در جلسات آنلاین برگزار شده استقبال کردند، اضافه کرد: در جلسه ای که در ارمنستان بین هیأت ایرانی و ارمنستانی به امضا رسید مقرر شد تا همکاری های لازم برای جابه جایی کالا به وسیله شبکه ریلی در راستا ایران به مقصد روسیه و اروپا انجام گردد. بعلاوه دو کشور برای فراهم کردن بستر لازم باید اطلاعات مورد احتیاج از جمله اطلاعات تعرفه ای، موضوعات مربوط به سیستم ها و... را در اختیار یکدیگر قرار دهند.

رسولی ادامه داد: یکی دیگر از ویژگی های برقراری ارتباط ریلی بین ایران، ارمنستان و مسکو این است که می توانیم در حوزه ترانزیت ریلی هم فعال تر و بهتر عمل کنیم چرا که به اسم مثال کشوری مانند هندوستان همه کالاها و بار خود را به وسیله دریا به روسیه می فرستد اما اگر این خط ریلی فعال گردد از نظر زمانی و هزینه ای صرفه جویی خوبی برای هندی ها خواهد داشت که مسلما از این مسئله استقبال خواهند کرد.

به گزارش خبرنگاران، با توجه به تفاهم نامه امضا شده بین ایران و ارمنستان، استقبال مقامات روسی از این طرح و فراهم شدن بخشی از مقدمات اجرای آن باید دید در ادامه ارتباط ریلی بین ایران و ارمنستان و روسیه فراهم خواهد شد یا آنکه اتفاق دیگری رقم خواهد خورد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1782

به "قطار ایران به مسکو می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطار ایران به مسکو می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید