مازندران با تگرگ سفید شد، رعد برجان جوان سوارکار، رانش و طغیان

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران - گروه استان ها: چندساعتی از باران سیل آسا و تگرگ و رعدوبرق های پاییزی در مازندران می گذرد و این حادثه تاکنون خسارت هایی را در استان برجای گذاشته است.

مازندران با تگرگ سفید شد، رعد برجان جوان سوارکار، رانش و طغیان

اگرچه برخی متولیان امر سعی دارند همه چیز را آرام جلوه دهند اما گزارش های خبرنگاران مهر از گوشه و کنار مازندران حاکی از آب گرفتگی شدید معابر و خیابان های درون شهری و برون شهری است.

اولین بارش سنگین پاییزی که از عصر جمعه در مازندران شروع و بیشترین میزان آن در رامسر به 170 میلی متر رسیده است، نسخه زیرساخت های درون شهری و معابر مازندران را همانند دیگر بارش های قبل پیچید و این حادثه، برق شماری از مناطق شهری و روستایی را قطع کرد و با گذشت نیمی از شب، خطر وقوع سیلاب کوهستانی را شدت بخشیده است.

علی اصغر احمدی مدیرکل مدیریت بحران مازندران دقایقی قبل در مصاحبه با خبرنگاران درباره آخرین وضعیت مناطق باران زده مازندران گفت: در حال حاضر برق بخشی از مناطق جویبار قطع است که قرار بود به زودی برقرار گردد.

وی درباره برق گرفتگی یک جوان بهشهری نیز با رد شایعات ذکرگردیده در فضای مجازی می گوید: این جوان براثر برق خانگی دچار مرگ شد و ارتباطی به رعدوبرق نداشته است و علاوه براین در فریدون کنار، یک جوان غیربومی مشغول سوارکاری بود که براثر رعدوبرق و آسیب به بخش مراقبت های ویژه کشانده شد.

احمدی با اشاره به بارش 170 میلی متی ثبت گردیده در رامسر ادامه داد: در ساری نیز بیش از 90 میلی متر باران باریده است و بارندگی شدید در قائم شهر منجر به آب گرفتگی چند واحد صنفی گردیده است.

مدیرکل مدیریت بحران مازندران با بیان اینکه وضعیت بالا آمدن آب مسیل ها در رودخانه ها نامساعد است ادامه داد: نیروهای امدادی و خدماتی در این شهرستان به حالت آماده باش درآمده اند و امیدواریم مسئله ای رخ ندهد.

نگرانی از وقوع سیل سبب گردیده تا خانوارهای مازندرانی بیدارباش بوده و با اضطراب آخرین ساعت های تعطیلی و شبانگاهی را سپری نمایند و کاهش هشت تا 12 درجه ای دما نوید اولین برف پاییزی را می دهد.

اگرچه شهرهای مازندران با آب گرفتگی و سیلاب دست وپنجه نرم می نمایند اما مسئولان استان با قوت اعلام نموده اند که مدارس استان در تمامی مقاطع روز شنبه دایر است و دانش آموزان به تعطیلی آن دل خوش نباشند.

بارش اولین تگرگ پاییزی

بارش تگرگ در مازندران هم چتر سفیدی بر مناطق مختلف استان از جمله بهشهر و جویبار پوشانده است و روستاهای بالادست بخش مرکزی در روستاهای غریب محله و کنت بهشهر امروز با بارش تگرگ سفیدپوش شدند.

مجتبی اسدی بخشدار مرکزی بهشهر در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به وقوع رانش در بخشی از مسیر روستای کنت بهشهر اضافه نمود: بخشی از راه دسترسی مردم به این روستا بسته گردیده بود که با یاری مأموران راه و شهرسازی مسیر بازگشایی گردیده و همچنین قطع درخت در روستای کنت هم گزارش شد که توسط منابع طبیعی مشکل رفع شد.

فرماندار بهشهر هم با اعلام اینکه هم اکنون با فروکش کردن بارندگی حالت عادی در بهشهر حاکم است؛ یادآور شد: وقوع سیلاب ناگهانی بیشترین نگرانی ما مخصوصاً در بخش روستایی است که با آماده باش کامل نیروهای خدماتی و امدادی امیدواریم شاهد کمترین خسارت باشیم.

هادی خنجری به خبرنگاران گفت: مهم ترین مشکل در برخی از نقاط شهری بهشهر، روان آب ها در معابر و خیابان ها بود که تا حد زیادی رفع شد و کوشش همه ما فراهم کردن شرایط مناسب برای کاهش خسارت در شهرستان است و در این راستا از تمام توان خود در بخش های مختلف استفاده می کنیم.

فرماندار نکا هم با اعلام اینکه از همان ساعات ابتدایی بارش ها تمامی ستادهای مدیریت بحران در سطح شهرستان برای پیشگیری از هرگونه حوادثی حاضر هستند؛ گفت: برخی از مسیرهای شهری دچار آب گرفتگی گردیده بود که با یاری نیروهای امدادی و خدماتی مشکل رفع و محورها بازگشایی گردیده است.

عبدالجواد توحیدی مقدم اضافه نمود: آب گرفتگی معابر و جاری شدن آب در مسیرهای مختلف شهری و روستایی، خیابان ها و برخی از منازل ازجمله گزارش های اعلام گردیده در شهرستان نکا بوده است ضمن اینکه خاموشی در بخشی از شهر و هزارجریب نکا گزارش گردیده است که بعد از فروکش کردن بارش باران نسبت به وصل برق اقدام می گردد.

خسارت جدی ناشی از بارش باران تاکنون در گلوگاه گزارش نشد

فرماندار گلوگاه هم با اشاره به آماده باش کامل نیروها در مناطق مختلف شهری و روستایی خاطر نشان کرد: خوشبختانه خسارت جدی ناشی از بارش باران تاکنون در گلوگاه گزارش نشد و امیدواریم تا سرانجام امشب و فردا شنبه هم وضعیت عادی در منطقه حاکم باشد.

محمدرضا تباکی به خبرنگاران گفت: آبگرفتگی معابر شهری و روستایی از جمله شرایطی است که در تمام مناطق استان وجود داشته است و برخی از روستاهای این شهرستان هم از این مسئله مستثنی نبودند، همچنین طغیان برخی از رودخانه ها و مسیل ها و آبگرفتگی معابر و مزارع و جاری شدن آب در معابر از جمله خسارت هایی بوده که اعلام شد و در حال آنالیز دقیق در این بخش هستیم.

بارش پاییزی و رگباری سبب قطع برق 15 خط از 438 خط اصلی توزیع برق در مازندران شد و به گفته قاسم شهابی مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران، کوشش برای برقراری برق خطوط در حال اجرا است.

به گزارش مهر، اگر چه بارش نخستین باران پاییزی، موجب لطافت و پاکیزگی هوای شهرهای مختلف مازندران شد و طراوتی خاص به به نقاط مختلف این استان بخشید اما جاری شدن آب ها در معابر و روان آب ها برای مردم مشکل آفرین شد که امیدواریم در ادامه راه با برنامه ریزی دقیق در این بخش شاهد خسارت کمتری در این راستا باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2684

به "مازندران با تگرگ سفید شد، رعد برجان جوان سوارکار، رانش و طغیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مازندران با تگرگ سفید شد، رعد برجان جوان سوارکار، رانش و طغیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید