مراحل نوسازی یا بازسازی ساختمان

به گزارش مجله نماشو، نوسازی یا بازسازی (Renovation) ، مفهومی دیرینه در ایران دارد. از زمان ایران باستان ، نوسازی در ایران عملی بسیار مرسوم بوده است و سنت خانه تکانی که هرساله احیا می شود نیز ریشه در آن موقع دارد. جدا از آن ، بازسازی و یا نوسازی در بسیاری از کشورهای مختلف عملی مرسوم است .

مراحل نوسازی یا بازسازی ساختمان

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به عنوان مثال در ایالات متحده که بسیاری از خانه ها چوبی هستند ، هر ساله هزینه زیادی برای مقابله با خوردگی چوب ها توسط موریانه صورت می گیرد و این هزینه ها جزء هزینه بازسازی محسوب می گردند.

با این حال در شرایط حال حاضر در ایران ، با توجه به حجم عظیم ساخت و ساز های انجام شده در دهه های اخیر ، شرایط کنونی به شکلی است که احتیاج به بازسازی ساختمان بسیار بیش تر احساس می گردد. ضمن این که در کشور در حال حاضر ، ساختمان ها برای عمر مفید 50 سال طراحی می گردند اما متاسفانه به علت ضعف در کیفیت اجرا، قبل از رسیدن به 30 سالگی به بازسازی ساختمان احتیاج پیدا می نمایند.

نکته مهم دیگر در این است که هزینه بازسازی ساختمان ، تا حد قابل توجهی پایین تر از هزینه ساخت ساختمان جدید می باشد.

همه عوامل بالا سبب می گردد که بازسازی ساختمان ، گزینه ای کلیدی محسوب شده و امروزه در سطح دنیا ، عملی بسیار رایج گردد . به علاوه انجام موارد مختلفی همچون مطالعات سازه ای و معماری در بازسازی ساختمان امری تخصصی بوده و می بایست توسط نیروهای ماهری که در این زمینه تاکنون فعالیت حرفه ای داشته اند، صورت گیرد.

مراحل بازسازی ساختمان به چه صورت است ؟

حال که موارد بالا مطرح شد ، برای بسیاری این موضوع مطرح می گردد که مراحل بازسازی ساختمان به چه صورت می باشد ؟ ما در این جا مراحلی را به صورت مختصر ذکر می کنیم . با این حال توجه داشته باشید که این مراحل به شکلی کلی بوده و بازسازی هر ساختمان ، با توجه به ویژگی های خود کاملا منحصر به فرد است.

1- دریافت مشاوره از شرکت های ساختمانی فعال در بازسازی ساختمان

در گام نخست ، شما می بایست سعی کنید که اطلاعاتی جامع و کامل از ساختمان خود داشته باشید. دقت کنید که قبل از تصمیم برای بازسازی ساختمان باید با خود این تصمیم را بگیرید که آیا در خصوص ساختمان شما ، آیا اصلا بازسازی به صرفه هست یا خیر ؟ مثلا اگر اسکلت ساختمان در طول سالیان طولانی دچار مشکل شده باشد ، و یا سقف از نوع طاق ضربی فرسوده باشد ، بازسازی ممکن است برای شما خطر جانی داشته باشد . چرا که ساختمان های قدیمی از منظر سازه ای در برابر زلزله بسیار ضعیف می باشند. برای مشاوره در این مورد می توانید به شرکت های فعال در این زمینه مراجعه کنید . مفتخریم اعلام داریم که تیم ساختمان 115 ، با توجه به دانش و مهارت ویژه خود ، شما را در این راستا یاری خواهد نمود.

2- انجام مرحله تخریب به روش مهندسی

در خصوص تخریب ، علی رغم این که ممکن است ساده به نظر برسد ، باید این مورد را بدانیم که تخریب یکی از پرخطرترین مراحل در امر نوسازی و بازسازی ساختمان است . طبق آمار انجام شده در ایالات متحده امریکا، یکی از پرخطر ترین مراحل ساخت ، مرحله تخریب ساختمان می باشد. برای همین می بایست حتما تخریب به صورت حرفه ای و مهندسی صورت گیرد. متاسفانه موارد فراوانی را می توان نام برد که در برخی موارد انجام شده ناشی از عدم دقت پیمانکار ، تخریب باعث هزینه دیه چندصد میلیونی در پروژه گشته و علاوه بر متوقف شدن پروژه ، خانواده ای را به کلی ویران و بدون نان آور نموده است. لذا باید در بحث بسیار خطیر تخریب ، از تیم متخصص و حرفه ای این کار استفاده گردد چرا که تیم متخصص از طراحی سازه ای ساختمان به شکل کلی اطلاع دارد.

3- انجام مرحله ساخت با توجه به احتیاجهای ساختمان

در مرحله ساخت ، مهم ترین نکته احتیاجهای مشتری است . باید بدانیم که مشتری که خواهان تعمیرات ساختمانی است ، دقیقا چه احتیاجهایی دارد و چه نقاطی را نقاط ضعف ساختمان کنونی خود می پندارد. مثلا در برخی پروژه ها ، کارفرما می خواهد که آشپزخانه به حالت اپن تغییر کند ، برخی هم خواهان حذف دیوار و اضافه کردن دیوارها و پارتیشن بندی دیگری هستند . باید در این مرحله توجه داشت که تاکید ، بر استفاده از دیوارهای پیش ساخته است. چرا که ساخت یک دیوار در خانه ، علاوه بر احتیاج داشتن به بنا و نقاش و … که آسایش را از اهل خانه می گیرد ، از لحاظ مالی نیز به صرفه نیست. اما امروزه دیوارهای عایقی وجود دارد که عایق صوت ، دما و رطوبت بوده و از لحاظ هزینه ای نیز در حد عالی محسوب می گردند.

4- مرحله انجام گچ کاری و سقف کاذب

در این مرحله به این نکته توجه می گردد که آیا پس از ساخت ، احتیاج به گچکاری ساختمان داریم یا خیر. در صورت احتیاج به گچکاری ، باید این مرحله به یاری سفیدترین و مرغوب ترین گچ انجام گیرد ، چرا که اعضا جدید اضافه شده به ساختمان ، معمولا بیش تر در معرض دید هستند و از این رو مورد توجه هر کسی که از خانه بازدید می کند ، قرار می گیرند. علاوه بر این ها ، باید در صورت احتیاج از سقف ها کاذب نیز استفاده نماییم . سقف های کاذب زیادی امروزه در بازار قرار دارند که انتخاب آن ها کاملا بسته به سلیقه کارفرماست.

5- مرحله نورپردازی

مرحله نورپردازی ، مرحله ای بسیار مهم است . چرا که نورپردازی درست ، باعث زیبا شدن ساختمان می گردد. امروزه استفاده از چراغ های هالوژن و نورپردازی با نورهای رنگی ، هواداران زیادی دارد و به علاوه نقش فوق العاده ای در نشان دادن کار دارد. این تاثیر آن قدر زیاد است که افرادی که گچ بری ساختمان را انجام می دهند، معمولا خودشان ایده نورمخفی در سقف را به شما خواهند داد. البته یادتان نرود که سیم کشی ساختمان در این مرحله بسیار مهم است . چرا که اگر مثلا نور قسمتی از سقف در اثر سیم کشی نادرست و غیر اصولی از بین برود ، پیدا کردن نقطه اتصالی در سیم کشی ، کاری سخت و زمان بر خواهد بود که چیزی جز دردسر نخواهد داشت.

6- کف سازی

پس از انجام مراحل بالا ، باید یک نوع کف را برای ساختمان انتخاب کنیم . باید دقت کنیم که هر نوع کف ، کاربری منحصر به فرد خود را داراست. برای اطلاعات بیش تر در این مورد می توانید مقاله بهترین کفپوش برای هر نوع ساختمان را بخوانید. البته تیم ما نیز شما را در این راستا یاری خواهد نمود. پس از انتخاب مدل کف ، می توانید به یاری نیروی انسانی کارآزموده در این زمینه، کف خود را اجرا نمایید.

7- رنگ آمیزی دیوارها و سقف

در خصوص نقاشی ساختمان ، شما باید دقت کنید که کدام نوع نقاشی برایتان مناسب تر است . اگرچه معمولا در ایران اغلب کارفرمایان رنگ سفید را ترجیح می دهند ، با این حال رنگ های قرمز آبی و سبز و … نیز امروزه توسط بسیاری استفاده می گردد. با این حال انتخاب رنگ ساختمان نیز از جمله مواردی است که کاملا بستگی به خود شما دارد.

8- تصمیم گیری و اجرای پوشش دیوار

در این مرحله بحث طراحی دکوراسیون داخلی مطرح می گردد ، شما می بایست نوعی پوشش را برای دیوار خود انتخاب نمایید. سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و کاغذ دیواری ، همه از گزینه هایی هستند که در این مرحله مطرح می گردند. البته بهتر است قبل از انتخاب ، حتما نمونه کارهای مختلفی را آنالیز نموده و با توجه به اصول معماری داخلی تصمیم بگیرید.

9- اجرای قرنیز

پس از انجام پوشش دیوارها نوبت به اجرای قرنیزها خواهد رسید. شما در این مرحله می بایست قرنیز ها را اجرا نمایید. نکته ای که در اجرای قرنیزها وجود دارد ، هماهنگی قرنیز ها با محیط است . قرنیز ها باید هم با کف (مثلا پارکت) و هم با دیوار (مثلا کاغذ دیواری) به کار رفته هماهنگ باشند. این مسائل جزء طراحی معماری داخلی است.

10- دکوراسیون داخلی و چیدمان خانه

هرچقدر هم که برای بازسازی منزل خود هزینه نموده باشید ، زمانی این هزینه مثمر ثمر واقع خواهد شد که به چشم بیاید. برای این منظور ، شما باید چیدمان و دکوراسیون داخلی فوق العاده ای داشته باشید. یادتان نرود که شما باید به شکل بسیار زیبایی در طراحی معماری داخلی بکوشید. پس حتما برای آن بیش ترین وقت را اختصاص دهید. برای این منظور شما می بایست تعداد زیادی مدل ببینید . مدل های زیادی در اینترنت وجود دارد و در کنار آن نیز مدل های بسیار بیش تری در نزد طراحان دکوراسیون داخلی وجود دارد.

در واقع ایراد اصلی مدل های موجود در اینترنت این است که متاسفانه از لحاظ اجرایی زیاد قدرتمند نیستند و ممکن است حتی قابل اجرا نباشند و یا اجرای آن ها بسیار مشکل باشد. برای همین وجود یک طراح دکوراسیون داخلی آشنا با مسائل اجرایی سرعت کار را چندین برابر خواهد نمود.

انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 565

به "مراحل نوسازی یا بازسازی ساختمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراحل نوسازی یا بازسازی ساختمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید