نقشم در افرا لج خیلی ها را درآورد

به گزارش مجله نماشو، علیرضا آرا، بازیگر سریال افرا درباره کوتاهی نقشش در سریال بهرنگ توفیقی معتقد است: اساسا نقش کوتاه در سریال های او (بهرنگ توفیقی) معنا ندارد و همه نقش ها تاثیرگذارند؛ چراکه در تمام کارهایش نقش ها را به سرانجامی درست راهنمایی می نماید.

نقشم در افرا لج خیلی ها را درآورد

بازیگر نقش دکتر مجد در سریال افرا در گفت و گویی با خبرنگاران درباره ایفای نقشش در سریال در حال پخش شبکه یک سیما، شرح داد: نقش دکتر حامد مجد در این مجموعه نقش کوتاهی است، منتهی برای من در انتخاب کاراکترها، طول نقش چندان مهم نیست بلکه خود کاراکتر و پیش برنده بودنش است که اهمیت دارد. این کاراکتر در قصه سریال در عین حال که کوتاه است اما در فرایند حرکت کاراکترهای اصلی تاثیر بسزایی دارد و فکر می کنم نقش مهمی است. من سعی کردم در همان فرصت کوتاهی که داشتم به گونه ای نقشم را بازی کنم که موفقیت آمیز باشد.

وی ادامه داد: بازخوردی که از نقشم داشتم خوشبختانه خوب بوده و ظاهرا مورد پسند مخاطب قرار گرفته است؛ بنابراین از این بابت خیلی خوشحالم و قطعا از حضورم در این مجموعه راضی ام. قبل از افرا، در سریال هایی چون زیر پای مادر و پشت بام تهران تجربه همکاری با بهرنگ توفیقی را داشتم و می دانم که در کارهایش نقش کوتاه معنا ندارد؛ چراکه همه نقش ها با سرانجامی که دارند، مهم و تاثیرگذار هستند.

دکتر افرا صریح و رک است

این بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون درباره اینکه به نظر می رسد درطراحی کاراکتر دکتر مجد (بازرس پزشکی قانونی) جسارت زیادی به خرج داده شده، خودسانسوری بی مورد نشده و چندان نگرانی از بروز واکنش های احتاقتصادی منفی میان جامعه پزشکی وجود نداشته و خیلی صریح به این کاراکتر پرداخت شده است؛ آیا این موضوع حساسیت هایی در بازی شما ایجاد کرد؟ شرحاتی را ارائه کرد.

آرا گفت: درواقع اگر حساسیتی مطرح باشد اول از همه از جانب خودم بوده؛ چراکه من برای تک تک نقش هایم حساسم و برایم مهم است که کارهایم شبیه به هم نباشند و متناسب با کاراکتر ظاهر شوم و بتوانم به درستی نقشم را بازی کنم. در واقع در افرا هم این رخ داد و با توجه به اینکه این کاراکتر یک پزشک و بازرس پزشکی قانونی است، خیلی سعی شد صریح و رک باشد. به علت اینکه این شخصیت ها بسیار قانون مدار هستند و من فکر می کنم جامعه پزشکی و همه مخاطبان با تماشا این کاراکتر متوجه می شوند که دکتر مجد با هیچکس تعارف ندارد و آنچه برایش در اولویت قرار گرفته است، حقیقت و قانون است.

بازیگر افرا ادامه داد: پس با توجه به این موضوع اگر قرار است من با نقشم بدون هیچ تعارفی قانون را پیاده کنم، باید یک جسارت و صداقتی در شخصیتم بگنجانم که طبیعتا ممکن است مخاطب در جاهایی با کاراکترهای اصلی همذات پنداری نموده و حالا در مقابله با دکتر مجد دلش می خواهد اتفاقات احساسی دیگری در داستان رخ بدهد و ممکن است مخاطب از این کاراکتر برنجد، ولی در هر صورت با توجه به بازخورهایی که داشتم دیدم مخاطب کم کم این کاراکتر را درک نموده است.

خیلی ها شخصیت مرا در افرا دوست نداشتند

آرا سپس درباره اینکه روایت در سریال افرا مدام قضاوت تماشاگران را درباره کاراکترها و بعلاوه خود قصه میان شخصیت ها را تغییر می دهد، فکر می کنید این تغییر در خصوص نقش شما با توجه حضور کوتاهتان در کار رخ داد؟ بیان کرد: بله؛ تماشاگر مدام با تماشای هر قسمت از سریال که پیش می رود کاراکترها را قضاوت می نماید و این اتفاق طبیعی است، به علت اینکه هنوز به کل داستان مشرف نشده ایم. از سویی دیگر وقتی مخاطب با کاراکترهای اصلی همذات پنداری می نماید و برایش مجذوب نماینده می شوند، احساساتش غلبه می نماید و دلش می خواهد کاراکتر مورد نظرش در راستا مثبت قرار بگیرد و اگر در این راه کاراکتر دیگری اخلال ایجاد کند، سریعا مورد قضاوت قرار می گیرد. در خصوص کاراکتر دکتر مجد هم این رخ داد. این کاراکتر در سکانس های اول که با کاراکتر مهتاب (مینا وحید) وارد چالش هایی شد، طبیعتا مخاطب دلش می خواست مهتاب از چالش ها راحت بیرون دربیاید اما پیله های دکتر مجد باعث شد مسائلی ایجاد گردد که مخاطب از نقش من خوشش نیاید ولی وقتی تعیین می گردد این شخصیت به وظیفه قانونی اش عمل می نماید و کینه ای در کار نیست، کم کم نقش مرا پذیرفتند. در مجموع خیلی ها شخصیت مرا در کار دوست نداشتند و می گفتند لج ما را درآوردی، ولی به هرحال هرچه قصه پیش می رود قضاوت تماشاگر هم تغییر می نماید.

کارهای توفیقی از همان قسمت اول مخاطب را درگیر می نماید

این کارگردان و بازیگر در بخشی دیگر از این گفت و گو به همکاری اش با بهرنگ توفیقی اشاره نمود و گفت: فکر می کنم افرا پنجمین همکاری ام با بهرنگ توفیقی است. من ایشان را پیش از کارگردانی هم می شناختم. به نظرم او یکی از باسابقه ترین آدم های عرصه تلویزیون و سینماست و در عین حال یکی از دوست داشتنی ترین کارگردان هایی است که بنده افتخار داشتم با او همکاری کنم. به نظرم توفیقی یکسری تعیینات در کارگردانی اش دارد که هر بازیگری دلش می خواهد با او کار کند؛ چراکه کاملا مسلط به قصه است و دقیق می داند از کار چه می خواهد.

بازیگر افرا تاکید نمود: بهرنگ توفیقی از جمله کارگردانانی است که راهنمایی بازیگری اش درست اتفاق می افتد و یک بازیگر می تواند با اعتماد به نفس کامل مقابل دوربینش ظاهر گردد. او همواره در کارهایش به بازیگران یاری می نماید تا در ایفای نقش هایشان برترین راستا را طی نمایند. این کارگردان به سبب شناخت دقیق ریتم، همواره کارهایش پرمخاطب می گردد و در همان قسمت های اولیه مخاطب را درگیر می نماید.

بازیگران هیچ سپر دفاعی در مقابل کرونا ندارند

وی بعلاوه درباره دشواری کاری در ایام کرونا گفت: طبیعتا کرونا مسائل بسیاری در همه عرصه ها ایجاد نموده است که شغل ما هم از این ماجرا مستثنی نیست. شاید بتوان گفت در جاهایی فشار بیشتری روی ما داشته و دارد. به هرحال کار کردن به مدت چندین ماه در یک سریال و فیلم به خصوص برای بازیگران وقتی قرار نیست با ماسک مقابل دوربین ظاهر شوند، شرایط را دشوارتر می نماید. اساسا بازیگران هیچ سپر دفاعی در مقابل کرونا از خود ندارند، چون تنها راهی که می تواند آنها را از این ویروس لعنتی محافظت کند همین ماسک است که ما نمی توانیم از آن استفاده کنیم، حتی بعضی مواقع در پشت صحنه هم به خاطر گریمی که داریم ماسک زدن برایمان سخت می گردد. به اسم مثال نمی توان روزی 20 بار گریم را روتوش کرد، به همین علت است که بیشتر بازیگرانی که طی این دوسال فعال بوده اند، متاسفانه حداقل یک بار درگیر این ویروس شده اند و به خیلی ها خدا رحم نموده و متاسفانه بعضی را هم از دست دادیم.

اگر سختی کرونا را تحمل می کنیم، منتی نیست

آرا سپس تاکید نمود: شرایط دشواری است و من می دانم که مردم فکر می نمایند بازیگران هم مثل همه اقشار جامعه هستند، ولی خیلی وقت ها هم شنیده ام که می گویند بازیگران نباید غر بزنند، مگر خونشان رنگین تر است. بحثی نیست ما هم می پذیریم که متاسفانه شرایط برای همه مردم سخت شده منتهی شاید خیلی مشاغل بتوانند حداقل با زدن یک یا دو ماسک، از کرونا در امان بمانند ولی بازیگر جماعت خیلی نمی تواند پروتکل ها را رعایت کند. این شغل ماست و مهم این است مردم بدانند اگر این سختی ها را تحمل می کنیم هیچ منتی بر سر آنها نیست؛ چراکه ما هم امورات زندگی مان با این شغل می گذرد و کار ما تفریح نیست. ما نمی توانیم به خاطر کرونا دوسال کار نکنیم و مجبوریم مثل خیلی از مردم در این شرایط سخت کار کنیم و گله ای هم نیست. به هرحال این روزها می گذرد و امیدواریم روزهای بهتری از راه برسد و بازیگران هم بتوانند در کنار بقیه اقشار جامعه بدون خطر کارشان را انجام بدهند.

برایم نقش مهم است نه بازی در شبکه نمایش خانگی یا تلویزیون

وی در ادامه درباره رقابت تلویزیون و شبکه نمایش خانگی و اینکه هنرمندان این روزها بیشتر به سمت شبکه نمایش خانگی کشیده شده اند، بیان کرد: من خودم خیلی قائل به این رقابت نیستم اما آنچه که رخ داده، این طور نشان می دهد. بله یک رقابت پنهان و آشکاری میان تلویزیون و شبکه نمایش خانگی شکل گرفته و طبیعی است وقتی ما در تلویزیون کار می کنیم، ضوابط و شرایط خاص خودش را دارد و شاید آن طرف، قوانین و تعیینات کمی فرق داشته باشد و خود همین تفاوت کار کردن در تلویزیون و شبکه نمایش خانگی باعث می گردد در نوع قصه ها، پوشش، انتخاب لوکیشن و حتی موضوع سریال تفاوت هایی ایجاد گردد که خود این موضوع موجب رقابت می گردد.

بازیگر سریال های زمین گرم، از سرنوشت، دوپینگ، زیرپای مادر و پشت بام تهران گفت: برای من به اسم یک بازیگر، مدیوم خیلی فرقی ندارد و هرجا احساس کنم نقش خوبی وجود دارد حتما قبول می کنم، ولی طبیعی است سریال های شبکه نمایش خانگی فضای بازتری دارند و سخت گیری های کمتری در آنها حاکم است، بعلاوه به لحاظ اقتصادی هم اوضاع دستمزدها بهتر است ولی در مجموع آنچه برای خود من مهم است، نقش و کارگردان و گروه کاری است. امیدوارم چه در تلویزیون و چه در شبکه نمایش خانگی شرایط، هم به نفع بازیگران و عوامل باشد و هم کارها مورد قبول مخاطبان قرار بگیرد.

با بودجه کم و سخت گیری نمی توان سریال ماندگار ساخت

آرا در ادامه در پاسخ به اینکه لازمه ساخت سریال های ماندگار در تلویزیون چیست و چرا سریال های حال حاضر کمتر از این ویژگی بهره می برند؟ اظهار داشت: در این زمینه عوامل بسیاری دخیل هستند که باعث می گردد یک سریال ماندگار بگردد یا نگردد. به نظرم اول از همه لازمه یک کار ماندگاری که هم در زمان پخشش مورد توجه قرار بگیرد و هم تاریخ مصرف نداشته باشد، دنیا شمول بودن و تحقیق و آنالیز که روی آن اتفاق می افتد، است. تاریخ مصرف هم از دیگر عوامل علت ماندگاری یک سریال است که باید به آن توجه گردد و با نگاه به آینده کارها ساخته شوند نه اینکه کوتاه مدت را در نظر بگیریم. نکته دیگر در این زمینه این است که پایه و اساس یک سریال ماندگار درست گذاشته گردد. به نظرم با بودجه کم، سخت گیری و تنگ نظری و بدون برنامه ریزی نمی توان سریال ماندگار ساخت. اگر تمام این شرایط مهیا باشد من فکر می کنم همکاران هنرمندم تمام تلاششان را می نمایند تا به درستی کار نمایند و طبیعتا هیچکس دلش نمی خواهد سریال بد بسازد.

وی یادآور شد: ما دهه های قبل سریال هایی داشتیم که هنوز هم از تماشای آنها لذت می بریم و از تماشا سکانس به سکانس شان کیف می کنیم و سرگرم می شویم. سریال های مرحوم علی حاتمی، امرالله احمدجو و آثاری چون روزی روزگاری، هزاردستان، ابن سینا و ... که واقعا ماندگارند و واقعا زمان و بودجه برایشان صرف شد، به همین علت توانستند ناب شوند. اگر الان هم چنین شرایطی فراهم گردد فکر می کنم می گردد سریال های ماندگاری فراوری کرد.

متاسفانه از تئاتر دور مانده ام

آرا در انتها درباره کارهای نوش در زمینه تئاتر و تلویزیون بیان کرد: متاسفانه به علت شرایط کرونایی دو سالی است که چه در حوزه کارگردانی و چه بازیگری، از تئاتر دور مانده ام، امیدوارم هرچه سریع تر شرایط به گونه ای گردد که این حوزه دوباره زنده گردد و ما هم بتوانیم کار کنیم. در تلویزیون هم برای بازی در سریالی نو صحبت هایی شده که فکر می کنم اواسط مهر ماه کار کلید بخورد که ان شاءالله خبرهایش بعد از قطعی شدن اعلام خواهد شد. بعلاوه بازی در سریال خودخواسته به کارگردانی علیرضا بذرافشان را به تازگی به انتها رساندم که یک کار کمدی است و بزودی از تلویزیون پخش خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1896

به "نقشم در افرا لج خیلی ها را درآورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشم در افرا لج خیلی ها را درآورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید