هشدار درباره خطر آلوده شدن بهترین ماده غذاییِ طبیعت

به گزارش مجله نماشو، تهران (پانا) - یک مطالعه جدید سطح مواد شیمیایی مسموم کننده پی اف تِی اس (مواد شیمیایی پایدار) در نمونه شیر 50 مادر آمریکایی را نگران کننده توصیف نموده است.

هشدار درباره خطر آلوده شدن بهترین ماده غذاییِ طبیعت

به گزارش ایسنا، نتایج این مطالعه که ابتدا در نشریه گاردین منتشرشد، نشان می دهد که میزان مواد شیمیایی مسموم نماینده در شیر این مادران حدود 2000 برابر میزانی بوده است که کارشناسان بهداشتی ایمن خوانده اند.

اریکا شرِدِر، یکی از مولفان این گزارش به روزنامه گاردین گفت: این مطالعه نشان می دهد که احتمالا شیر مادران در سراسر آمریکا مسموم بوده و این مواد شیمیایی آنچه را قرار است بهترین ماده غذایی در طبیعت باشد، آلوده نموده اند.

عناصر پُلیفلوروُآلکیل و پِر که به پی اف اِی اس یا مواد شیمیایی پایدار موسوم هستند پس از رها شدن در اتمسفر به آسانی تجزیه نمی شوند.

این رشته مواد شیمیایی به دلیل ماهیت مقاومشان در محصولات متعدد مصرفی مثل مواد تمیزنماینده، وسائل و ظروف آشپزخانه، بسته بندی مواد غذایی و ابزار فرآوری مواد غذایی استفاده می گردد.

اداره نظارت بر مواد غذایی و داروی آمریکا می گوید: انبوه بعضی مواد پی اف ای اس در بدن انسان و حیوان در آزمایش های خون (آن ها) نیز نشان داده شده است.

این نهاد می افزاید: هرچند داده های مرتبط با پیامدهای بالقوه انباشته شدن بعضی پی اف ای اسها همچنان در دست تحقیق است اما شواهد موجود حاکی از آن است که (این مواد) می تواند عامل معضلاتی جدی برای سلامتی باشد.

خطر مسمومیت با شیرمادر در کمین نوزادان آمریکایی

این گزارش که مورد تایید دیگر کارشناسان قرار گرفته و در نشریه علوم محیط زیستی و فناوری منتشر شد، حاکی از آن است که میزان مواد شیمیایی پایدار خطرناک در نمونه های (شیر) مادران بین 50 بخش در هر تریلیون (پی پی تی) تا بیش از 1850 پی پی تی بوده است.

هرچند استاندارد خاصی برای میزان مواد شیمیایی در شیر مادر در نظر گرفته نشده است اما نهاد مدافع سلامت عمومی موسوم به اِنوایرونمنتال وُرکینگ گروپ (گروه کار محیط زیست) هدایت منتشر نموده که حداکثر میزان مواد شیمیایی در آب آشامیدنی را یک پی پی تی معین نموده است.

سازمان دیگری به نام آژانس فدرال ثبت امراض و مواد مسموم نماینده وابسته به وزارت بهداشت و خدمات اجتماعی آمریکا، میزان مواد شیمیایی پایدار در آب آشامیدنی بچه ها را 14 پی پی تی معین نموده است.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت محدود بودن وسعت این آزمایش ها به تنها 50 نمونه است.

شیلا ساتیانارایانا، مولف دیگر این مطالعات و متخصص بیماری های بچه ها در دانشگاه واشینگتن می گوید: نتیجه این تحقیق ها معرف این واقعیت است که این مواد شیمیایی چنان تمام جنبه های (زندگی و تغذیه) را گرفته اند که مشکل می توان گفت چه اقشاری در معرض بیشترین میزان آن قرار دارند.

هزاران نوع ماده شیمیایی پی اف ای اس در فراوری کالاهای کارخانه ای به کار می رود. نشریه گاردین خاطرنشان می نماید که این پژوهش با ادعای صنایع شیمیایی دال بر اینکه نسل های جدید پی اف ای اس در بدن انسان انباشته نمی گردد، مغایرت دارد.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، شردر همچنین می گوید: این مطالعه حاوی شواهد بیشتری است که نشان می دهد شرکت ها در حال حاضر موادی را در کالاهای فراوریی شان استفاده می نمایند که مشابه مواد مسموم نماینده از خط خارج شده عمل می نماید. این مواد وارد شیر مادر شده و کودک را در مرحله بسیار آسیب پذیر رشدش در معرض خطر قرار می دهد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3015

به "هشدار درباره خطر آلوده شدن بهترین ماده غذاییِ طبیعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار درباره خطر آلوده شدن بهترین ماده غذاییِ طبیعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید