شرایط کرونا در 31 استان؛ فرایند بیماری در 12 استان صعودی است

به گزارش مجله نماشو، تهران (پانا) - هم اکنون شرایط بیماری کرونا در 12 استان به اوج رسیده است و به گفته مسئولان وزارت بهداشت فرایند این بیماری در 6 استان همچنان صعودی است.

شرایط کرونا در 31 استان؛ فرایند بیماری در 12 استان صعودی است

تا به امروز در جهان 153 میلیون و 498 هزار و 53 نفر مبتلا به ویروس کرونا شناسایی شده است که از این تعداد سه میلیون و 216 هزار و 383 نفر جان باخته اند و البته 130 میلیون و 833 هزار و 944 نفر از مبتلایان بهبود یافته اند.

در کشور ما نیز مجموع بیماران کووید19 به دو میلیون و 555 هزار و 587 نفر رسیده است و تا به امروز 72 هزار و 875 نفر جان خود را بر اساس آمارهای رسمی از دست داده اند.

هم اکنون 198 شهر کشور در شرایط قرمز، 157 شهر در شرایط نارنجی، 84 شهر در شرایط زرد و 9 شهر هم در شرایط آبی قرار دارند. در عین حال به گفته علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا شرایط بیماری در 25 استان کشور به ثبات رسیده و فرایند افزایشی متوقف شده که نشانه خوبی است.

در عین حال به گفته رئیسی، فرایند کرونا در تهران و 5 استان نزولی نشده است و احتیاج به مراقبت بیشتری دارند که با رعایت مناسب پروتکل ها سیر افزایش یابنده بیماری متوقف خواهد شد. این 6 استان شامل استان های تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است که سخنگوی ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا گفته است طی روزهای آینده به اوج بیماری می رسند.

وی همچنین اعلام نموده است که استان های جنوبی کشور بویژه بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان با توجه به در معرض خطر بودن در ارتباط با ویروس های جهش یافته بویژه ویروس آفریقای جنوبی باید بیشتر مراعات نمایند.

نمودار بنفش رنگ مجموع تعداد بستری های محتمل/قطعی کرونا به صورت هفتگی را نشان می دهد. نمودار آبی و قرمز نیز سرعت افزایش (میله قرمز) یا کاهش (میله آبی) بستری هر هفته نسبت به هفته قبل را نشان می دهد. زمانی که فرایند افزایشی باشد سمت راست ترین میله قرمز است. وقتی به قله برسیم ارتفاع میله سمت راست به صفر می رسد. وقتی از قله عبور کنیم میله ها آبی می شوند.

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تا کنون یک میلیون و 26 هزار و 369 نفر دُز اول واکسن کرونا و 225 هزار و 530 نفر نیز دُز دوم را تزریق نموده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به یک میلیون و 251 هزار و 899 دُز رسید.

میزان رعایت پروتکل ها در کشور

در کشور هنوز آنچنان که باید رعایت پروتکل ها به ویژه در بعضی استان ها افزایش نیافته است و میانگین رعایت پروتکل ها 61 درصد است که عدد پایینی است .

همچنین از تاریخ هفتم تا سیزدهم اردیبهشت ماه 1400، بالغ بر 138357 مورد جدید مبتلا به کرونا شناسایی شده اند. همچنین در این مدت 21218 نفر تعداد بستری های جدید بوده است و در عین حال 2805 نفر جان باخته اند.

روزهای تراژیک تهران

در استان تهران نیز در هفت روز اخیر تعداد موارد مثبت شناسایی شده رو به افزایش بوده است. علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران، اکنون تهران روزهای تراژیک و بسیار سخت کرونایی را طی می نماید و علی رغم افزایش تعداد فوتی ها، اگر نگاهی به افزایش بستری ها بیندازیم و نسبت فوتی ها به بستری ها را اندازه بگیریم، این نسبت اکنون 1,7 است که یک آمار بسیار امیدوار نماینده است که به نسبت موارد بستری میزان فوت ما افزایش پیدا ننموده است.

هم اکنون در استان تهران 8324 بیمار بستری وجود دارد که از این تعداد 2095 بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

آذربایجان شرقی

نمودار تحلیلی استان آذربایجان شرقی نشان می دهد که شرایط کرونا در این استان فرایندی صعودی داشته است و موارد مثبت و همچنین میزان بستری ها افزایش یافته است.

آذربایجان غربی

نمودار تحلیلی استان آذربایجان غربی نیز نشان می دهد که شرایط کرونا در این استان طی فروردین ماه و از ابتدای اردیبهشت ماه صعودی بوده است و میزان موارد مثبت در آن افزایش یافته است.

اردبیل

نمودار استان اردبیل نیز نشان می دهد که تعداد بستری های روزانه در اردیبهشت ماه افزایش یافته است و موارد مثبت شناسایی شده در این استان فرایندی صعودی داشته است.

اصفهان

نمودار استان اصفهان نشان می دهد که تعداد بستری های روزانه در این استان طی اردیبهشت ماه به روزانه 600 نفر رسیده است و موارد مثبت شناسایی شده نیز افزایش داشته است.

البرز

نمودار تحلیلی استان البرز نیز نشان می دهد که فرایند بستری ها و موارد مثبت شناسایی شده در این استان طی فروردین ماه و از ابتدای اردیبهشت ماه فرایندی صعودی بوده است.

ایلام

آنالیز نمودار استان ایلام نیز نشان می دهد که شرایط کرونا در این استان فرایندی صعودی داشته است و موارد مثبت شناسایی شده و بستری های روزانه افزایش داشته است.

بوشهر

نمودار تحلیلی استان بوشهر نیز نشان می دهد که موارد بستری روزانه در این استان به روزی بیش از 90 بیمار رسیده است و تعداد موارد مثبت شناسایی شده از ابتدای سال افزایش داشته است.

تهران

نمودار تحلیلی استان تهران نشان دهنده این است که آمار بستری های روزانه در این استان فرایندی افزایشی داشته است و رتبه اول تعداد بستری های روزانه را داشته است و در اردیبهشت ماه روزانه بیش از 1500 نفر بستری شده اند. همچنین موارد مثبت شناسایی شده نیز فرایندی افزایشی داشته است.

چهارمحال و بختیاری

نمودار تحلیلی استان چهارمحال و بختیاری نیز نشان می دهد که موارد مثبت کرونا در این استان طی فروردین ماه و اردیبهشت ماه تا به امروز رو به افزایش بوده است و تعداد بستری های روزانه در این استان به روزانه حدود 150 بیمار رسیده است.

خراسان جنوبی

نمودار تحلیلی استان خراسان جنوبی نشان می دهد که در فروردین ماه و اردیبهشت ماه موارد جدید شناسایی شده و بستری های روزانه در این استان فرایندی صعودی داشته است و روزانه کمتر از 90 بیمار در این استان بستری شده اند.

خراسان رضوی

نمودار تحلیلی استان خراسان رضوی نشان می دهد که فرایند بستری های روزانه در این استان به حدود 400 نفر در روز رسیده است و موارد مثبت ابتلا به کرونا نیز در این استان فرایندی افزایشی داشته است.

خراسان شمالی

نمودار استان خراسان شمالی نیز نشان دهنده این است که فرایند بستری های روزانه در این استان از کمتر از 60 مورد در اسفندماه به حدود 120 نفر در روز رسیده است.

خوزستان

نمودار تحلیلی استان خوزستان نیز نشان می دهد که فرایند مبتلایان و بستری های روزانه در فروردین ماه و از ابتدای اردیبهشت ماه تا به امروز فرایندی صعودی را طی نموده است و اکنون تعداد بستری های روزانه در این استان به بیش از 600 نفر در روز رسیده است.

زنجان

نمودار تحلیلی استان زنجان نشان دهنده این است که فرایند موارد مثبت در این استان صعودی بوده است و تعداد بستری های روزانه در این استان از کمتر از 50 نفر در اسفند 99 به بالای 150 نفر در اردیبهشت ماه سال 1400 رسیده است.

سمنان

در استان سمنان نیز نمودار تحلیلی شرایط کرونا نشان می دهد که فرایند بستری های روزانه این بیماری و همچنین موارد مثبت طی هفته های اخیر رو به افزایش بوده است.

سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان یکی از استان هایی است که هرچند تعداد موارد ابتلا و بستری در آن نیز افزایش داشته است اما شرایط این بیماری در استان سیستان و بلوچستان کنترل شده است و شدت آن نسبت به سایر استان ها کمتر است.

فارس

نمودار تحلیلی استان فارس نیز نشان می دهد که میزان بستری های روزانه در این استان پس از تعطیلات نوروز، فرایندی افزایشی یافته است و اکنون به روزانه بیش از 400 نفر رسیده است. همچنین تعداد موارد مثبت ابتلا به کرونا نیز در این استان فرایندی افزایشی داشته است.

قزوین

استان قزوین نیز فرایندی افزایشی در میزان بستری های روزانه و موارد جدید مثبت داشته است که نمودار آن نشان دهنده این است که تعداد بستری های روزانه در این استان به بیش از 100 نفر در روز رسیده است.

قم

نمودار استان قم نیز نشان دهنده این است که شرایط این بیماری در استان قم به ثبات رسیده است.

کردستان

نمودار تحلیلی استان کردستان نشان می دهد که موارد بستری و موارد جدید شناسایی شده در این استان فرایندی افزایشی داشته است.

کرمان

نمودار تحلیلی استان کرمان نشان می دهد که موارد روزانه بستری در این استان به بیش از 200 نفر در روز رسیده است. ضمن اینکه موارد جدید شناسایی شده نیز در اردیبهشت ماه فرایندی صعودی داشته است.

کرمانشاه

نمودار استان کرمانشاه نشان می دهد که موارد ابتلا و بستری های روزانه در این استان دارای فرایندی افزایشی بوده است و موارد روزانه بستری در این استان به روزانه حدود 200 نفر در اردیبهشت ماه رسیده است.

کهگیلویه و بویراحمد

در استان کهگیلویه و بویراحمد نمودار شرایط کرونا نشان می دهد که موارد بستری روزانه در این استان فرایندی صعودی در اردیبهشت ماه داشته است.

گلستان

نمودار استان گلستان نیز نشان دهنده این است که شرایط بیماری کرونا در این استان به ثبات رسیده است اما فرایند بستری های روزانه در این استان طی فروردین ماه و اردیبهشت ماه دارای فرایندی افزایشی بوده است.

گیلان

نمودار استان گیلان نیز نشان می دهد که پس از تعطیلات نوروز 1400 و با آغاز پیک چهارم موارد مثبت جدید و بستری های روزانه در این استان به طور چشم گیری افزایش یافته است.

لرستان

نمودار تحلیلی شرایط کرونا در استان لرستان نشان می دهد که موارد بستری در اردیبهشت ماه در این استان افزایش یافته است و به روزانه حدود 300 نفر در روز رسیده است.

مازندران

فرایند کرونا در استان مازندران به ثبات رسیده است و نمودار تحلیلی در این استان نیز بیانگر این است که فرایند افزایشی بستری و موارد جدید کرونا در این استان به ثبات رسیده است.

مرکزی

نمودار تحلیلی استان مرکزی نیز نشان می دهد که بیماری کرونا در این استان فرایندی افزایشی در هفته های اخیر داشته است و موارد بستری روزانه در این استان به بیش از 200 نفر در روز رسیده است.

هرمزگان

نمودار استان هرمزگان نشان می دهد که موارد ابتلای جدید و بستری های روزانه در این استان طی هفته های اخیر افزایشی بوده است اما فرایند بیماری در این استان نسبت به سایر استان ها نگران نماینده نیست.

همدان

نمودار تحلیلی استان همدان نیز نشان می دهد که در فروردین ماه و اردیبهشت ماه موارد ابتلای جدید و بستری های روزانه رو به افزایش بوده است و بستری های روزانه به بیش از 300 نفر در روز رسیده است.

یزد

نمودار تحلیلی استان یزد نشان گر این است که کرونا در این استان به ثبات رسیده است. هر چند که فرایند بیماری نیز در این استان فرایندی صعودی بوده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1751

به "شرایط کرونا در 31 استان؛ فرایند بیماری در 12 استان صعودی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط کرونا در 31 استان؛ فرایند بیماری در 12 استان صعودی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید