(ویدیو و عکس) چالش مومو چیست و چرا باید از آن ترسید؟

به گزارش مجله نماشو، چالش مومو یک اکانت واتساپ با تصویر پروفایل یک دختر بسیار زشت همراه با یک خنده جوکر مانند است در واقع تصویر پروفایل مو فتوشاپ یا ویرایش شده نیست بلکه تصویری از یک مجسمه یا آثار عروسک های نمایشگاه توکیو ژاپن است که قسمت های آن از آن بریده شده و تنها تصویر صورت زشت آن در این پروفایل قرارداده شده است. برای اینکه بدانید چالش مومو چیست و چه خطراتی دارد با ما همراه باشید.

(ویدیو و عکس) چالش مومو چیست و چرا باید از آن ترسید؟

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ جمال سیدی بیشتر بدانید.

این روز ها صحبت های زیادی در مورد داستان ترسناکی به نام چالش مومو مطرح می شود که گفته می شود بچه ها را به خودکشی و حملات خشونت آمیز تشویق می نماید؛ اما کارشناسان و مسئولان می گویند این چالش ابداً جدی نیست. ماجرا هایی که درباره این چالش مطرح می شود، چقدر صحت دارد؟

چالش مومو چیست؟

تقریبا تمامی وب سایت های خبری معروف به تازگی در رابطه با این بازی یا چالش خطرناک مباحثی را عنوان نموده اند و این بازی تبدیل به یکی از تیتر های یک خبری شده است. بازی مومو به وسیله واتس اپ قابل انجام است و بیشتر شبیه به یک چالش است تا بازی. اما از آنجا که بیشتر افراد با بازی نهنگ آبی، با این گونه چالش ها آشنا شده اند، در نتیجه همچنان از چالش مومو با نام بازی مومو نیز یاد می شود.

اما مومو یا Momo چیست؟ مومو در حقیقت یک اکانت واتس اپ است که تصویر پروفایل آن، تصویری از یک دختر است که به شکل بسیار زشتی همراه با یک خنده جوکر مانند، در آمده است. در واقع تصویر پروفایل مومو فتوشاپ یا ویرایش شده نیست، بلکه تصویری از یک مجسمه از مجموعه آثار عروسک های نمایشگاه توکیو ژاپن است که قسمت هایی از آن بریده شده و تنها تصویر صورت زشت آن، در پروفایل نمایش داده شده است.

این موجود در افسانه های ژاپنی، یک موجود وحشتناک و پرنده است که طبق افسانه ها، گاهی اوقات اقدام به دزدیدن بچه ها نیز می نموده اند. تصویر مومو اولین بار در اینستاگرام فردی به نام ناناکو که یک عروسک ساز است منتشر شد و پس از آن به شهرت جهانی دست یافت.

چالش مومو از کجا شروع شد؟

اما داستان خطرناک شدن Momo از فیس بوک شروع گشت. پس از معرفی و مشهور شدن این مجسمه، در یک گروه فیس بوک، کاربران برای ایجاد ارتباط با یک شماره ناشناس به چالش کشیده شدند. بعضی از آن ها چنین بیان می کردند که اگر پیغامی را برای مومو ارسال نمایند، مومو پاسخ آن ها را با تصاویری وحشتناک، خشونت آمیز و حتی تهدید می دهد.

با توجه به مواردی که ذکر شد، بنظر می رسد چالش مومو تنها با یک پیغام شروع خواهد شد و فرستنده پیغام نمی تواند سرانجامی برای آن در نظر بگیرد.

این چالش با ارسال پیغام به مومو شروع می شود و پس از آن پیغام های تهدید آمیز، خشونت بار و وحشتناک به کاربر ارسال می شود.

این بازی ابتدا از آرژانتین شروع و سپس تا ایالات متحده، آلمان، فرانسه و دیگر کشور ها گسترش یافت و تا به امروز خودکشی یک دختر نوجوان 12 ساله را به آن نسبت می دهند.

پس از انتشار این بازی در فیس بوک، حال مومو در واتس اپ اقدام به انتشار نموده است و به وسیله این پیغام رسان قربانی می گیرد.

بعضی از کارشناسان حوزه نرم افزاری، این چالش را حقه ای برای سرقت اطلاعات کاربران عنوان نموده اند و بعضی دیگر نیز آن را یک چالش بیمارگونه، همچون نهنگ آبی، نامیده اند.

کشور های زیادی در مورد این چالش به خانواده ها و نوجوانان هشدار داده اند، پلیس ملی اسپانیا، بی بی سی نیوز در برزیل، پلیس آرژانتین و سایر مقامات کشور هایی که به نوعی درگیر این بازی شده اند، هشدار هایی را در مورد عدم گرایش به این نوع چالش ها داده اند که باید آن ها را مورد توجه قرار داد.

تصاویر چالش مومو

ورود پلیس فتا به موضوع چالش مومو

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به ارسال کلیپ های مومو برای بعضی کاربران به خصوص دانش آموزان گفت: والدین در این خصوص دقت بیشتری داشته باشند و تهدیدات ارسال نمایندگان کلیپ های مومو را جدی نگیرند و استرس و اضطراب به فرزندان خود منتقل ننمایند.

سرهنگ علی محمد رجبی در تشریح این خبر گفت: رسیدگی به ارسال پیغام ها و کلیپ های موسوم به مومو به صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا قرار گرفته و بزودی افراد داخلی که هدفشان اذیت و آزار دانش آموزان بوده است، گرفتار قانون می شوند.

وی از والدین درخواست کرد: در صورت برخورد فرزندشان با محتوای مومو با آن ها صحبت نموده و نگرانی آن ها را کاهش دهند چراکه والدین درک بهتری نسبت به تهدیدات فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دارند.

سرهنگ رجبی اضافه نمود: در روز های اخیر دوباره شاهد مطرح شدن چالش مومو در سطح بعضی استان های کشور به خصوص استان های جنوبی بوده ایم و بعضی کاربران که بیشتر آن ها دانش آموز بوده اند پیغام هایی حاوی محتوا و تصاویر مومو دریافت نموده اند؛ دریافت پیغام ها و کلیپ های چالش مومو بیشتر به وسیله اپلیکیشن واتس اپ اجرا شده است.

وی در تشریح این موضوع گفت: مومو یک اکانت واتس آپ است که در ابتدا کاربر یک لینک تماس از سوی مومو دریافت نموده و پس از شروع به تبادل نظر از سوی حساب کاربری مومو فرد به رفتار های خطرناک دعوت می شود.

سرهنگ رجبی گفت: بعضی کاربران واتس اپ از حساب های کاربری با شماره ایرانی و بعضا خارجی پیغام هایی را به زبان فارسی دریافت نموده بودند که از آن ها خواسته شده بود در چالش مومو شرکت نمایند؛ آنالیز های گسترده پلیس فتا نشان داد عمده این پیغام ها با انگیزه ایجاد مزاحمت ارسال شده است.

وی یادآور شد: متاسفانه بعضی خانواده ها در پی ارسال پیغام ها و کلیپ های چالش مومو برای فرزندانشان به جای راه حل های فنی و صحبت کردن با آن ها نگرانی بیشتری به فرزندان خود منتقل نموده و باعث ایجاد اضطراب در فرزندانشان شده اند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا موج جدید مزاحمت های موسوم به مومو را ناشی از افزایش حضور دانش آموزان در بستر اینترنت دانست و بیان کرد: پلیس فتا پیشتر در مورد خطرات احتمالی استفاده مدارس از واتس اپ هشدار داده بود، ولی متاسفانه همچنان شاهدیم که کلاس های مجازی به جای برنامه شاد در واتس اپ تشکیل می شود و والدین مجبور هستند اینترنت بدون محدودیت را در بستر یک پیغام رسان خارجی در اختیار فرزند خود قرار دهند و همین موضوع زمینه این گونه مسائل را فراهم نموده است.

سرهنگ رجبی از والدین و معلمان خواست: به هیچ وجه دانش آموزان را به استفاده از پیغام رسان های خارجی برای آموزش مجازی راهنمایی ننمایند و مراقبت های لازم را انجام دهند و در صورتی که به هر دلیل احتیاج به استفاده از بستری دیگر غیر از برنامه شاد بود از پیغام رسان های داخلی استفاده نمایند.

وی مراقبت از داده های خصوصی و عدم افشای اطلاعات در شبکه های اجتماعی و آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی را راه حل اصلی پیشگیری از این مسائل دانست و اضافه نمود: امیدواریم آموزش و پرورش و والدین گرامی با ارائه آموزش های لازم به دانش آموزان از بروز اینگونه مسائل پیشگیری نمایند.

سرهنگ رجبی در سرانجام از هموطنان خواست: هرگونه مشکل و موارد مشکوک در فضای مجازی را با سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir یا شماره تماس 096380 در میان بگذارند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1336

به "(ویدیو و عکس) چالش مومو چیست و چرا باید از آن ترسید؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "(ویدیو و عکس) چالش مومو چیست و چرا باید از آن ترسید؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(ویدیو و عکس) چالش مومو چیست و چرا باید از آن ترسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید