پاییز شاعران چه رنگی است؟

به گزارش مجله نماشو، از زمانی که شاعران پاییز را با شعر همراه کردند، همیشه عده ای مانند اخوان و منوچهری پنجره شعر را رو به زیبایی های شورانگیز و عاشقانه پاییز و عده ای دیگر رو به مرگ طبیعت و اندوه این فصل گشوده اند.

پاییز شاعران چه رنگی است؟

شادی باشد یا اندوه، پاییز همواره با شعر همراه بوده است. فرقی نمی نماید از پاییز طعم انار را به خاطر سپرده باشید یا خرمالو؛ هر آن چه هست طعمش به یاد می ماند.

آن چه می خوانید گفت وگوی ما با تعدادی از شاعران است درباره تصویرهایی که در شعرهای پاییزی خود و دیگران دیده اند.

پاییز؛ یک باغ جاودانه خاطرات

پوران کاوه مهارت یک شاعر را برای خلق تصاویر نسبت به یک عکاس متفاوت می داند و می گوید: رنگ های بسیار زیبا و تصویری که پاییز از زندگی به ما می دهد علی رغم این که ممکن است انسان احساس کند فروپاشی و از بین رفتن طبیعت است به نوعی می تواند انگیزه ایجاد کند و این زیبایی ها به دنیا روح تازه ای داده است. شاعر خلق تصاویر پاییز را با واژه انجام می دهد در صورتی که عکاس عکس می گیرد و آن ها را نشان می دهد. ما باید واژه ها را در زمینه اصلی کار خودمان طوری به کار ببریم که بتوانیم اهمیت ویژه اش را نشان دهیم. در واقع شاعر باید آن جسارت را برای بهتر دیدن آموخته باشد.

این شاعر می افزاید: شاعر باید از نگاه و دید خاص خودش از سطح تمام اشیا عبور کند و به درک عمیق تری برای دیدن پاییز برسد.

کاوه پاییز را فصلی می داند که می تواند یک باغ جاودانه خاطرات در اذهان همه باشد.

او با ابراز علاقه نسبت به پاییز و سرودن درباره آن می گوید: پاییز برای من اندوه و غم نداشته و به نظرم برهه ای است که می توانیم زیبایی و آرامش خاصی را ببینیم و اثرات آن را در شعرهای مان به کار ببریم و این اثرات را جاودانه کنیم.

این شاعر درباره تفاوت دیدگاه میان شاعران نسل امروز با شاعران نسل های قبل در استفاده از پاییز در شعر بیان می نماید: طبیعتا امروز با توجه به مسائل زندگی و شرایط خاص موجود، جوانان بیشتر درگیر این مسئله هستند. فکر می کنم نظر و اندیشه شان نسبت به این فصل و حتی فصل های دیگر و حتی زندگی تغییر نموده باشد؛ چون آرامشی که ما داشتیم امروزه با توجه به شرایط و مسائل در جوانان وجود ندارد و باعث دیدن یک منظره غم انگیز می گردد.

پاییزِ شعرآفرین و نگاه های متفاوت به آن

کریم رجب زاده با اشاره به این که پاییز بهار عارفان است می گوید: پاییز فصلی است که با خود نوعی دلتنگی همراه دارد. خود واژه پاییز یا خزان، یک نوع حالت استعاری پیدا می نماید؛ یعنی پاییز می تواند نشانگر ظلمت، ستم و ظلم باشد و شاعران ما هم از این استعاره استفاده نموده یا در مقابل آن بهار را گذاشته اند.

این شاعر می افزاید: به دلیل غارتگری هایی که پاییز دارد و شکل خاصی در طبیعت ایجاد می نماید، در نگاه برخی شاعران نماد غارتگری و نشانه ای از ظلم است.

او سپس با بیان این که شاعران این فصل را به طور طبیعی متفاوت از هم دیده اند می گوید: مثلا می توان از اخوان ثالث نام برد که می گوید پادشاه فصل ها پاییز. من معتقدم فصل پاییز نسبت به دیگر فصل ها برای شاعران شعرآفرین تر است. پاییز وقتی پس از تابستان می رسد زمین را از آن عطشناکی اش درمی آورد؛ برای همین فصلی است که نسبت به دیگر فصل ها مغتنم است و برای همین شاعران گاهی این فصل را ستایش و حتی عاشقانه به آن نگاه نموده اند. مثلا در شعری گفته شده که پاییز دو چشمان تو چه زیباست.

رجب زاده با اشاره به جلوه دیگری از پاییز بیان می نماید: در شعر شاعران ما بخش دیگری از پاییز هم نشان دهنده به پیری رسیدن انسان است.

عنوان غم انگیز برای پاییزدرست نیست

فرهاد عابدینی پاییز را زیباتر از بهار می داند و درباره نگاه های گوناگون شاعران به پاییز می گوید: این دیدگاه به موقعیت شاعر هم وابسته است. ممکن است برای شاعر ریزش برگ ها اندوه باشد اما نباید فراموش گردد که این ریزش هم زایش پیدا می نماید و دوباره سبز می گردد. یعنی این که عنوان گذاری بر این اساس که پاییز غم انگیز است درست نیست.

این شاعر می افزاید: دیدگاه نسبت به پاییز در شاعران نسل نو به نسبت گذشته تغییری ننموده چون پاییز همان پاییز است و همان دگرگونی را در خود دارد. اما شاعران کلاسیک ما غالبا خانه نشین بودند و معمولا از زیبایی ها می گفتند، اما امروزه شاعر در متن زندگی مردم است و به راحتی می تواند هم زیبایی ها و هم زشتی ها را بیان کند.

درباره چیستی واژه خزان

پوران فرخ زاد در کتاب از پاییز (زنجیره ای از شعرهای پاییزی از سروده های کهن تا امروزین در قالب های گونه گون درباره چیستی واژه خزان نوشته است: چنان که می دانیم زایش هر واژه، در هر زمان بر پایه نماد و نمود ریشه یا ریشه هایی است که بتوان به یاریگریشان، آن احتیاج ویژه را برآورده ساخت. برای نمونه، نامواژه تابستان، آمیزه ای است از واژه تاب تابیدن و تابش و ستان صندلی و هنگام که معنای آن اشاره ای است به هنگام تابش خورشید و گرما. یا زمستان که آن اشاره ای است به هنگام سرما و سردی هوا. و واژه بهاران به هنگامِ بهی هوا، جوانه زدن درختان، و شکوفه برآوردن آن گیاهان است.

بدین سان نامواژه خزان نیز، همین راه را رفته و می باید از همین نهادهای ویژه سرچشمه گرفته و برآمده باشد... برآمده از باران های موسمی و نمای خیسی و خیس شدن زمین! اشاره به زمانی که زمین در انتهای گرمای تابستان آب های جمع شده در پهنه زیرین خود را وانهاده، غرقه در تشنگی است و به باران های خزانی احتیاج مبرم دارد!

بدین گونه می توان گفت اگر تابستان هنگام تابش آفتاب و فرارسیدن فصل گرما و زمستان هنگام بارش برف و فرارسیدن سرما و بهاران هم هنگام بهی و جوانه زدن درختان و شکوفه برآوردن است، خزان نیز هنگام وزش بادهای سرد، برگ ریزان، خزان کردن گیاهان، خیس شدن زمین و برنشانیدن برگ ها در خاک است! پس واژه خزان، هنگام خیسی یا خیس شدن باید باشد! خیسان، خزان! و بی گمان مصرع دیرآشنای همگان نیز، که منوچهری گفت: خیزید و خز آرید که هنگام خزان است... آن موقع را، زمانِ ریزش باران یا خیسان را به یادمان می آورد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2788

به "پاییز شاعران چه رنگی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاییز شاعران چه رنگی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید