چرا خلبان پرواز تهران-بیروت تصمیم به کاهش ارتفاع گرفت؟

به گزارش مجله نماشو، یک مقام مسئول صنعت فرودگاهی گفت: خلبان پرواز 1152 تهران - بیروت تقصیری در ایجاد جراحات در مسافران نداشته، زیرا فرصت نکرده تا به مسافران هشدار بستن کمربند بدهد.

چرا خلبان پرواز تهران-بیروت تصمیم به کاهش ارتفاع گرفت؟

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

یک منبع مطلع در صنعت فرودگاهی در تبادل نظر با مهر درباره اینکه آیا به ایرباس A 310 ماهان که شب گذشته و بامداد امروز آدینه 3 مرداد از سوی دو فروند جنگنده آمریکایی در آسمان سوریه مورد تعرض قرار گرفتند، آسیبی وارد شده یا خیر؟، گفت: این هواپیما آسیبی ندید، اما به علت اینکه از سوی این جنگنده ها مورد تهدید قرار گرفته بود، مجبور شد تا کاهش ارتفاع ناگهانی داشته باشد.

وی ادامه داد: این مانور سبب شد تا از راستا پروازی خارج گردد؛ این در حالی است که مسافران در حین پرواز، می توانند کمربند های خود را باز نمایند از همین رو تعدادی از مسافرانی که کمربند آن ها باز بوده است، سرشان به سقف هواپیما برخورد کند؛ البته برای ساختار هواپیما مسئله ای پیش نیامده، اما به جایگاه ها و قطعات داخلی به دلیل ضربات وارده صدمه وارد شده و تعدادی از جایگاه های شکسته است.

این منبع مطلع ادامه داد: برای استراکچر بیرونی هواپیما مسئله ای ایجاد نشده است؛ این هواپیما عملیاتی است؛ اما به دلیل اینکه برای آن مشکل پیش آمده، کارشناسان سازمان هواپیمایی می بایست سیستم های آن را بازرسی نمایند؛ اما از نظر عملیاتی بودن، با توجه به اینکه توانسته از بیروت به فرودگاه امام خمینی (ره) برگردد، نشان می دهد که مسئله ای برای پرواز ندارد.

به گفته این مقام مسئول، خلبان تقصیری در مورد آسیب دیدن مسافران نداشته و از نظر زمانی، فرصت اینکه به مسافران، ابتدا هشدار بستن کمربند ها را بدهد و سپس اقدام به مانور کاهش ارتفاع کند، نداشته است. همه این اتفاقات در کسری از ثانیه بوده است.

ماجرای حمله جنگنده ها به هواپیمای قطر ایرویز چه بود؟

وی یادآور شد: قبلاً هم برای هواپیمای قطر ایرویز این اتفاق اتفاق افتاده بود و جنگنده ها به هواپیما نزدیک می شوند و با هواپیمای مسافری بال تو بال می شوند تا رادار نتواند آن ها را بگیرد و پدافند هوایی نتواند به آن ها شلیک کند؛ از نظر مقررات جهانی، هواپیما های نظامی حق ندارند در کریدور های هواپیما های مسافری ورود نمایند، چون کریدور ها و راستا های پروازی آن ها متفاوت است.

وی توضیح داد:، اما سرعت این اتفاقات به قدری زیاد بوده که خلبان فرصتی برای هشدار به مسافران نداشته است خلبان هواپیمای مسافری بیم برخورد جنگنده ها با ایرباس را داشته است. به همین دلیل در کسری از ثانیه هم جهت حرکت و هم ارتفاع را ناگهانی تغییر می دهد که سبب ایجاد جراحاتی برای مسافران می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3613

به "چرا خلبان پرواز تهران-بیروت تصمیم به کاهش ارتفاع گرفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا خلبان پرواز تهران-بیروت تصمیم به کاهش ارتفاع گرفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید