چرا خون برخی ماهی ها بی رنگ است

به گزارش مجله نماشو، تهران (پانا) - خون یخ ماهیان تمساحی بی رنگ است و هیچ گلبول قرمز و هموگلوبینی ندارد. این امر بدین معناست که میزان اکسیژن موجود در خون این موجودات 90 درصد کمتر از اکسیژنی است که در خون قرمز وجود دارد. برخی متخصصان بر این باورند که دلیل بی رنگ بودن خون این ماهی ها نوعی جهش ژنتیکی است.

چرا خون برخی ماهی ها بی رنگ است

به گزارش آخرین خبر، یخ ماهی تمساحی نام تیره ای از یخ ماهی هاست که در اقیانوس جنوبی اطراف قطب جنوب زندگی می کند. این ماهی ها تنها مهره داران شناخته شده ای به شمار می فرایند که خون شان فاقد هموگلوبین است. دلیل زنده ماندن یخ ماهی های تمساحی این است که آب های سرد قطب جنوب غنی از اکسیژن هستند. این موجودات همچنین قلب های بزرگی دارد که حجم زیادی از خون را به اطراف بدن پمپاژ می کند تا اندام ها اکسیژن کافی برای انجام فعالیت را داشته باشند.

ضدیخ موجود در خون یخ ماهی های تمساحی مانع از انجماد این موجودات در آب های سرد اقیانوس جنوبی می شود. دمای اقیانوس جنوبی گاهی اوقات به منفی دو درجه سلسیوس نیز می رسد. بدن یخ ماهی به خوبی با سرما سازگار شده، بنابراین به نظر می رسد در جهان گرم آینده با مسائل بسیاری روبه رو شوند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3018

به "چرا خون برخی ماهی ها بی رنگ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا خون برخی ماهی ها بی رنگ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید