چرا گورخرهای ایرانی به پارک کویر نرسیدند؟

به گزارش مجله نماشو، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان ضمن عذرخواهی از تلف شدن تعدادی از گورهای ایرانی در یک پروژه انتقال، گفت: محیط زیست در روند آنالیز عوامل موثر در این اتفاق ناگوار به هر عاملی برسد با آن برخورد می نماید.

چرا گورخرهای ایرانی به پارک کویر نرسیدند؟

عباسعلی دامنگیر در گفت وگو با خبرنگاران، با ابراز ناراحتی از تلف شدن تعدادی از گورهای ایرانی در فرآیند انتقال از توران به پارک ملی کویر اظهار کرد: سازمان محیط زیست به طور دقیق پیگیر دلایل تلف شدن این گورها است و تا حصول نتیجه نهایی با قاطعیت این روند آنالیز را ادامه می دهد.

وی با بیان اینکه سه عامل احتمالی این حادثه از سوی محیط زیست در حال آنالیز است اضافه نمود: نخستین عامل، بحث نقش احتمالی داروهای بیهوشی در تلف شدن این گورها است که این مهم در حال آنالیز است و دو عامل بیماری احتمالی گورخرها و خطای انسانی و سهل انگاری نیز به طور همزمان در حال آنالیز است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه از نظر ما تلف شدن یک گونه هم قابل تحمل نیست توضیح داد: متاسفانه به دلایلی این رخ داده و در فرآیند انتقال گورها که با مجوز رسمی سازمان اجرا شده تعدادی از گورها تلف شدند.

وی با بیان اینکه تلف شدن حیات وحش در طرح های زنده گیری معمولا در سطح دنیا و در هر انتقالی امکان پذیر و مسبوق به سابقه است گفت: یکی از گزینه هایی که در روند آنالیز دلایل تلف شدن این گورها پیش روی ما بود احتمال ابتلا به بیماریشاربن بود که یکی از بیماری های خطرناک است.

گورهای تلف شده توران بیمار نبودند

دامنگیر از منفی بودن جواب آزمایش مرگ احتمالی گورها در اثر ابتلا به این بیماری اطلاع داد و اضافه نمود: خوشبختانه جواب این آزمایش امروز منفی اعلام شد و لذا تمرکز آنالیز ها بر روی دو گزینه دیگر است.

وی با ابراز خرسندی از منفی بودن این آزمایش اظهار کرد: عدم بیماری این گورها و منفی بودن آزمایش به ما این اجازه را می دهد که این پروژه ملی انتقال گورها به زیستگاه پارک ملی کویر را ادامه دهیم.

دامنگیر از پیگیری جدی داروهای بیهوشی استفاده شده در این زنده گیری اطلاع داد و اضافه نمود: دامپزشکی پیگیر آنالیز این داروها است چرا که این احتمال وجود دارد که از دز بالایی در بیهوشی گورها استفاده شده باشد.

حساسیت به داروی بیهوشی عامل تلف شدن اولین گور

وی از احتمال حساسیت گورها به داروی بیهوشی به عنوان یک احتمال دیگر نام برد و اعلام کرد: تلف شدن یکی از گورها قطعا به دلیل حساسیت به داروی بیهوشی بوده است. البته این گور دو سه ساعت بعد از بیهوش شدن تلف شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از احتمال سهل انگاری و خطای انسانی به عنوان دیگر عامل احتمالی در روند آنالیز دلایل تلف شدن گورهای توران شاهرود نام برد و اضافه نمود: در مورد نیز با جدیت در حال پیگیری است و به هر فردی برسیم با جدیت با آن برخورد می کنیم.

لغو حکم معاون محیط زیست و توبیخ رئیس اداره شکار

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص برکناری معاون طبیعی این سازمان گفت: در اولین گام معاون محیط طبیعی محیط زیست استان کنار گذاشته شده است. ایشان خود هم قبول داشتند که اشتباهاتی انجام شده است. علاوه بر این رئیس اداره شکار و صید اداره کل طرح نیز فعلا توبیخ کتبی شده است.

دامنگیر از نداشتن تجربه کافی در بحث انتقال به عنوان یک عامل مهم و موثر نام برد و گفت: این برای اولین بار است که از تفنگ و بیهوش کننده برای زنده گیری در پروژه های انتقال و احیای زیستگاه ها استفاده می کنیم لذا نباید این فاکتور مهم را نیز از نظر دور داشت. ضمن اینکه این پروژه نیز از نظر تعداد حیات وحش منتقل شده نیز کم سابقه بوده است.

وی از پروژه انتقال گورهای توران شاهرود به پارک ملی کویر در گرمسار به عنوان یک پروژه مهم ملی نام برد و گفت: همه اقدامات اجرا شده در این طرح با هماهنگی سازمان محیط زیست و دامپزشک و تیم کارشناسی مورد وثوق و مجربی بوده است.

نقش احتمالی ناهمواری مسیر انتقال و قفس های تنگ

وی با اشاره به ناهمواری های مسیر انتقال از آن به عنوان یک عامل احتمالی موثر نام برد و اظهار کرد: متاسفانه مسیر انتقال از گرمسار تا پارک ملی کویر دارای ناهمواری های زیادی است ضمن اینکه باید در تهیه قفس ها نیز دقت بیشتری می شد و قفس ها بزرگ تر تعبیه می شدند.

دامنگیر با بیان اینکه اگر سهل انگاری انجام شده باشد فرد خاطی به مراجع قضایی تحویل می گردد گفت: همچنین اگر در بحث داروی بیهوشی و میزان دز آن خطایی انجام شده باشد حتما با دامپزشک نیز براساس قوانین برخورد می گردد اگرچه دامپزشک این طرح از اساتید دانشگاه و از افراد مجرب و مورد تایید محیط زیست است.

وی در انتها با عذرخواهی از وقوع این اتفاق گفت: بنده به عنوان مدیرکل از عموم مردم، دوستداران محیط زیست، تشکل های مردم نهاد و مسوولان ارشد سازمان محیط زیست بابت این اتفاق عذرخواهی می کنم.

وی با بیان اینکه 34 سال از انقراض گورخر ایرانی در پارک ملی کویر می گذرد گفت: این پروژه انتقال و احیای زیستگاه گور ایرانی در پارک کویر یک طرح ملی است و امید است با جدیت دنبال گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 121

به "چرا گورخرهای ایرانی به پارک کویر نرسیدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گورخرهای ایرانی به پارک کویر نرسیدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید