چه نوع خانه هایی را می توان مادر نامید؟

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران/لرستان یک محقق و مدرس دانشگاه در رشته معماری می گوید: طارمی در بیشتر مواقع در مرکز جبهه واقع شده است.

چه نوع خانه هایی را می توان مادر نامید؟

جهت دریافت خدمات محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

محمد محمدی اصل در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: خانه های سهِ سیکی (ایوان دار) را به اعتباری می توان گونه پایه یا مادر نامید.

وی ادامه داد: به تقریب در همه شهرها و روستاهای لرستانات(فیلی، بختیاری، جنوبی) از این نوع خانه ها یافت می گردد.

محمدی اصل اضافه نمود: سایر گونه ها در حقیقت اشکال تکامل یافته یا تحریف شده این گونه هستند.

این محقق و پژوهشگر یادآور شد: اساس نظام طراحی در این نوع از خانه ها مرکب است از ایوان(طارمی) در میانه و دو یا سه اتاق در جهات سه گانه متصل به آن و در مواردی دو راهرو به صورت قرینه نیز به مجموعه فوق اضافه می گردد.

وی توضیح داد: این گونه خانه ها در بسیاری از محله های بافت تاریخی شهر خرم آباد به ویژه در خانه هایی با مساحت محدود یافت می گردد. طارمی در بیشتر مواقع در مرکز جبهه قرار گرفته است و در مواردی نیز قرارگیری این فضا در طرفین جبهه مشاهده است.

محمدی اصل اضافه نمود: از ویژگی های این دسته از خانه می توان به سادگی در طرح کارشیو(نقشه) و ابعاد خرد(کوچک) آن، سازگاری بالا با اقلیم منطقه و... اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3940

به "چه نوع خانه هایی را می توان مادر نامید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه نوع خانه هایی را می توان مادر نامید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید